No active "ca-sidebar-197687" sidebar

VIDEO:Chasidské piesne ukončili 35. ročník Hudobnej jari a jesene, koniec roka bude patriť baletu

chasidiNetradičný koncert v Dome kultúry ponúkol nevšedný hudobný zážitok priaznivcom kvalitnej hudby. V divadelnej sále odzneli Chasidské piesne. Tento zaujímavý projekt bratislavského rabína Barucha Myersa priniesol do Rimavskej Soboty ochutnávku menej známych melódií z prostredia chasidských židov. Je to hudba, ktorá stáročia vznikala v našom regióne – od Poľska, cez Slovensko, Ukrajinu až po Maďarsko a Rumunsko. O nevšedný zážitok sa postarali okrem autora projektu, ktorý hral na klavíri a spieval, špičkoví slovenskí sólisti - violončelista Jozef Lupták, huslista a violista Miloš Valent a akordeonista Boris Lenko. Rabín okorenil večer veselými príhodami, či vtipmi, hovoril o piesňach a ich histórii. Hudobný projekt, ktorý mal svoju premiéru v roku 2008 a zaznel na viacerých významných podujatiach na Slovensku, ale aj v zahraničí bol záverečným koncertom 35. ročníka Hudobnej jesene v Rimavskej Sobote, ktorú organizuje Mestské kultúrne stredisko a Kruh priateľov vážnej hudby (KPH). „Bol to veľmi príjemný koncert, ktorý ponúkol zážitok z autentickej hudby nabitý silnými emóciami a návštevníkov zoznámil s osobitosťami tejto pre mnohých nepoznanej hudby,“ povedala o koncerte Eva Čarnoká, predsedníčka KPH.

Medzi sviatkami, 27. decembra o 15.00 hod., pozýva Kino Orbis na prenos baletu Luskáčik priamo z Baľšovo teatra z Moskvy.
Tento ročník Hudobnej jari a jesene ponúkol poslucháčom zaujímavú dramaturgiu ôsmych koncertov. „Snáď najväčším zážitkom pre nás Soboťanov bol koncert Fórum rimavskosobotských talentov, na ktorom sa predstavili študenti konzervatórií, bývalí žiaci tunajšej základnej umeleckej školy,“ povedala Čarnoká, podľa ktorej tu vystúpili Vojtech Botoš, Juliana Čarnoká, Alexandra Patakyová, Evamária Reichelová a Adriana Šajgalová. „Pevne veríme, že takéto hudobné stretnutie si budúci rok opäť zopakujeme, pretože je potrebné prezentovať miestnych šikovných ľudí pred domácim publikom.“

Mladým úspešným talentom patrili aj dva ďalšie koncertné termíny. Na pódiu privítali Ivanu Chrapkovú a Vladimíra Šranka, poslucháčov VŠMU v Bratislave a v máji sa v priestoroch Mestskej galérie uskutočnil husľový recitál Imricha Farkaša, ktorý sa vo veku 8 rokov stal mimoriadnym žiakom súkromného konzervatória vo Viedni, kde dodnes študuje.

So zaujímavým projektom Vyberte si svoju hudbu – od Bacha po Beatles zavítalo v júni do Rimavskej Soboty jedno z najpopulárnejších komorných zoskupení na Slovensku - Moyzesovo sláčikové kvarteto. „Bolo to veľmi zaujímavé, program koncertu zostavili ľudia, ktorí prišli na koncert, výberom zo zoznamu 40 skladieb,“ popisuje netradičný postup voľby repertoára Čarnoká.

Úspechu sa tešili aj komorné koncerty jesennej časti koncertného cyklu, keď opäť v priestoroch Mestskej galérie dostali možnosť prezentovať svoje hudobné umenie mladí rimavskosobotskí gitaristi - Michal Antal, Adam Korcsog a Pavel Orosz, ktorí sa na pódiu vystriedali s Karolom Samuelčíkom, študentom VŠMU.

Častým hosťom v Rimavskej Sobote je violončelista Jozef Podhoranský. Tentokrát sa publikum tešilo z jeho prítomnosti a šikovnosti spolu aj so spoluhráčmi v komornom zoskupení kvinteta Collegia Wartberg na koncerte v Rímskokatolíckom kostole, v rámci ktorého účinkovali aj Dalibor Karvay / husle, Zuzana Bouřová / viola, Ján Krigovský / kontrabas a rodáčka z neďalekej Hnúšte Eva Cáhová / klavír.

luskačikVo vokálno - inštrumentálnom súbore Ad Libitum účinkujú umelci zo Slovenska ako i z Maďarska, absolventi Univerzity Ferenca Liszta v Budapešti, a v súčasnosti už profesionálni hudobníci, členovia budapeštianskych hudobných telies a inštitúcií, ktorých spojil hlboký záujem o komornú hudbu. „Decembrový koncert súboru bol príjemným adventným pozastavením sa v rýchlom behu dní nášho uponáhľaného sveta,“ povedala Čarnoká a pridala prianie do nového roka 2016 „Teší ma, že tradícia koncertov vážnej hudby si u nás našla pevné zázemie a hlavne, že si nachádza stále viac priaznivcov a poslucháčov, ktorí si v každodennosti bežných povinností nájdu čas na návštevu koncertov vážnej hudby,“ uzavrela Čarnoká malú rekapituláciu 35.ročníka Hudobnej jari a jesene, ktorý bol realizovaný s finančnou podporou MK SR.

Čo nás čaká ešte tento rok?

Medzi sviatkami, 27. decembra o 15.00 hod., pozýva Kino Orbis na prenos baletu Luskáčik priamo z Baľšovo teatra z Moskvy. Rozkošné vianočné predstavenie pre celú rodinu, rozprávka o dievčatku Maruške a jej kúzelnom vianočnom darčeku – Luskáčiku na orechy, ktorý sa v jej fantázii premení na krásneho princa. Balet na motívy rozprávky Eta Hoffmanna je symbolom vianočnej atmosféry po celom svete.

 

Zdroj: Rimava.sk, MsKS Rimavská Sobota


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross