No active "ca-sidebar-197687" sidebar

VIDEO: Muránskou planinou prešli desiatky priaznivcov zimnej turistiky či lyžovania

V Národnom parku Muránska planina sa aj tento rok stretli desiatky zanietencov zimnej turistiky či lyžovania. Išlo už o 62. ročník, ktorému počasie prialo. Na akcii, ktorá patrí medzi najstaršie na Slovensku, sa v sobotu, 23. februára, stretli prevažne zanietenci z Rimavskej doliny. „Chodím rada na akcie, kde sa stretnú turisti z viacerých klubov. A aj keď je prechod náročný, s humorom a partiou úžasných ľudí sa zvládne všetko. A kondičku si treba udržiavať,“ zhodnotila s úsmevom nedávny prechod Eva Ondrejová z turistického klubu Hnúšťa. Prechodu sa zúčastnila štvrtýkrát, aj keď nebežkuje. Ako však priznala, láka ju to. „Prechod vždy absolvujem so skupinou pešiakov. Prvýkrát som bola na 59. ročníku a odvtedy si túto akciu nenechám ujsť,“ podotkla o túre, ktorá bola podľa nej pomerne náročná, mala približne 30 kilometrov v snehu, ale aj po ľade. "Mačky" a snežnice tak boli veľmi dobrá pomôcka. „Určite to nemali ľahké ani bežkári, sneh bol primrznutý, ale všetci sme došli do cieľa v zdraví, príjemne fyzicky unavení a to je hlavné,“ podotkla Evka, ktorá dobre zorganizovanú akciu KST Rimavská Sobota odporúča aj ďalším turistom a potešilo by ju, keby sa budúci rok stretli v ešte väčšom počte. „Ja sa už teraz teším na ďalší ročník a budem sa snažiť, aby ste tejto akcie zúčastnilo viacej členov aj z nášho hnúšťanského turistického klubu,“ doplnila Ondrejová.

Tento rok nechýbali ani lyžiari z Hrachova, ktorí organizujú bežkársku akciu v okolí Hrachova. Choroby však nedovolili viacerým, aby sa zúčastnili v jednom termíne a tak prišli iba piati. Ako však povedal Robert Zachar, nie je vylúčené, ak to podmienky dovolia, že sa v tejto sezóne na planinu na lyžiach vrátia.

Približne polovica účastníkov prešla planinou na lyžiach. „Počasie bolo pekné, snehové podmienky trochu komplikované. Zo začiatku bol ľad a potom na planine bol už prachový sneh,“ uviedol pre Rimava.sk organizátor akcie z KST Rimavská Sobota, Štefan Tóth. Podľa jeho slov na planine sa vytvorili po dve skupiny turistov aj bežkárov. „Nemali sme žiadny úraz, opálilo nás slniečko a potom sme mali vyhodnotenie v Muráni,“ dodal Tóth.

Hoci zimné akcie vrcholia, turisti KST Rimavská Sobota majú ešte začiatkom marca namierené do Slovenského raja, v polovici mesiaca plánujú navštíviť zasnežené Vysoké Tatry a Zbojnícku chatu. Koncom mesiaca marec ich podľa kalendára akcií vo Veľkej Obore pri Veľkom Blhu čaká zahájenie už tradičný 100 jarných kilometrov. Regionálna akcia je zameraná prevažne na deti.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Eva Ondrejová, Video:  Miloš Chovan


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross