No active "ca-sidebar-197687" sidebar

VIDEO: Odpredaj pozemkov pri LUX-e odmietli aj niektorí obyvatelia sídliska, chcú viac zelene

verejny-hovorS odpredajom pozemkov v blízkosti budovy LUX na Družstevnej ulici, na ktorých by malo byť oplotené parkovisko, nesúhlasia aj naďalej členovia výboru mestskej časti ako aj niektorí obyvatelia sídliska. Zhodli sa na tom na nedávnom zasadnutí výboru mestskej časti Rožňavská-Šibeničný vrch-Sabová-Vinice.
Majiteľ zrekonštruovanej budovy ponúkal za pozemky o výmere približne 2 tisíc metrov štvorcových cenu 12 eur/m2. Pozemky by mali slúžiť ako parkovacie plochy počas dňa aj pre verejnosť. Využívané by boli aj pre zásobovanie objektu ako aj parkoviská pre návštevníkov obchodných prevádzok, ale aj pre samotných prevádzkovateľov. Ďalším z dôvodov odkúpenia pozemkov je aj vandalizmus, neporiadok a využívanie zelene bezdomovcami.

Podľa niektorých obyvateľov okolie špatí chátrajúca druhá časť budovy, ktorá je v súkromnom vlastníctve ďalších podnikateľov. Podľa majiteľa budovy Štefana Czakoa oživia okolie budovy a možno sa potom nájde podnikateľ, ktorý by odkúpil alebo inak využil aj ďalšie problémové časti budovy. „Momentálne vám to ešte neviem sľúbiť, keď ani toto neviem dokončiť,“ spomenul Czakó a dodal že po zrealizovaní plánov z toho budú mať občania jeden komplex, ktorý bude môcť pre nich poskytovať služby na úrovni. „A budete to mať zadarmo, za moje peniaze,“ vyhlásil Czakó. Ako na stretnutí uviedol obyvateľ Robert Garay, občania ako aj nová budova by si zaslúžila, aby v nej sídlilo viacero prevádzok. „Chcete poskytovať služby ale nemáte nikoho, kto by tie služby poskytoval, pretože sa na tom neviete dohodnúť,“ povedal obyvateľ, podľa ktorého zelene je čoraz menej a nebudú ju vedieť využívať a oddýchnuť si na sídlisku, ktoré sa omladzuje. „Zvelaďte ten park, nerobte tam parkovisko,“ pridal sa ďalší občan. Podľa Czaka majú okrem ich obchodu v objekte aj dve kaderníčky a potraviny. Prítomných ubezpečil, že prevádzky do budovy pribudnú. Záverom vystúpil aj primátor mesta Jozef Šimko, ktorý dal hlasovať občanom, či chcú aby boli pozemky odpredané, väčšina z nich sa zhodla, že nie.

„Budem rešpektovať vaše stanovisko. Keď mi teraz poviete, že zeleň sa nepredáva, tak sa nepredáva,“ povedal Šimko a dal hlasovať. Na základe výsledkov hlasovania prehlásil, že pozemok sa nepredáva. Podľa poslanca MsZ a člena výboru mestskej časti Samuela Urbana je to názor obyvateľov, a neostáva im nič iné, ako to akceptovať. Zároveň však poznamenal, že nie vždy ide o rozhodnutia na základe správnych informácií a sú prípady, kedy obyvatelia nesúhlasili napríklad s uzamknutím priestorov pre smeti a teraz si to nevedia vynachváliť. Ako však poznamenal, osobne by s majiteľom budovy ešte vyjednával, pretože by možno vybudovali niečo krajšie a lepšie ako je v súčasnosti.
So zámerom odpredaja pozemkov už dávnejšie nesúhlasili členovia výboru tejto mestskej časti. Rovnako aj Komisia výstavby, dopravy a životného prostredia, taktiež Komisia pre rozvoj mesta a služby, európske projekty a cezhraničnú spoluprácu i Komisia finančná. Opakovane sa týmto návrhom zaoberali nedávno aj poslanci MsZ.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross