No active "ca-sidebar-197687" sidebar

VIDEO: V Lučenci ostali verní tradícii novoročného ohňostroja, poslali ale peniaze aj do Prešova

V Lučenci privítali Nový rok tradične, hudobným ohňostrojom z budovy Okresného úradu na Námestí Republiky v podvečer 1. januára. Jeho súčasťou bol koncert, novoročný príhovor, stánky s punčom, umelé klzisko pre deti či betlehem. Ako pre Rimava.sk potvrdila Mária Bérešová, vedúca kancelárie primátorky mesta Lučenec, po udalostiach v Prešove, kedy sa viaceré samosprávy na Slovensku rozhodli poukázať financie zo silvestrovských osláv tak urobili aj oni sumou 5-tisíc eur.

"Solidaritu s Prešovom sme prejavili tým, že sme našli prostriedky v našom rozpočte a v polke decembra, keď to zastupiteľstvo odsúhlasilo, tak sme peniaze poukázali na ich transparentný účet na pomoc ľuďom v núdzi," povedala pre Rimava.sk Bérešová. Podľa jej slov silvestrovský ohňostroj už pár rokov neorganizujú, nechceli však vynechať tradičný, novoročný."Chceli sme ho zachovať hlavne kvôli rodinám s deťmi, lebo je to taká symbolika. Už tradične sa tam všetci stretávajú a prajú si do nového roka. Je tam spolupatričnosť na námestí, z roka na rok tam ľudí pribúda a chodia aj z okolia," poznamenala. Hudobný ohňostroj trval necelých sedem minút a samospráva naň podľa Bérešovej minula približne 3800 eur.

Hudobný ohňostroj podľa Bérešovej, podobne ako po minulé roky, realizovala spoločnosť z Košíc. Na otázku, podľa čoho vyberajú typ pyrotechniky či hudbu Bérešová uviedla, že výber hudby je v réžii spoločnosti z Košíc. Zároveň však podotkla, že oslavy boli menej finančne náročné, pomohli si domácou kapelou a produkciou.

Na námestí pribudol adventný veniec a drevený betlehem

Novinkou v Lučenci bol adventný veniec a aj betlehem, ktorý bol tento rok dokončený. Jeho autorom je umelecký rezbár Kalman z Pohorelej. "Počas vianočných trhov po posvätil aj kňaz," priblížila Bérešová, podľa ktorej minulý rok mali základ - Ježiška, pannu Máriu a Jozefa. "Boli sme dohodnutí, že bude postupne dotvárať celý betlehem a tento rok už to bolo úplne zo všetkým," dodala. Ako, kde uložený a či bude bežne prístupný verejnosti ešte rozhodujú. "Je to ale špecifické a viaže sa to k Vianociam," uzavrela. Z výzdob tento rok v Lučenci mali okrem adventného venca novinku aj svetelnú bránu v tvare stromčeka, ktorou počas vianočných trhov prechádzali a potom ju umiestnili na Námestí Republiky.

Silvestrovské oslavy a ohňostroje organizované samosprávami boli vo viacerých mestách zrušené. V Rimavskej Sobote poslali tiež financie zo zrušeného ohňostroja do Prešova. Ako však samospráva na poslednú chvíľu, v deň Silvestra oznámila, oslava na Hlavnom námestí predsa len bola v podobe kapely Syntakt. V najväčších obciach okresu Rimavská Sobota, v Klenovci či Jesenskom ohňostroj neorganizovali vôbec.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross