No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Vieme, čo zabránilo rozšíreniu požiaru v bytovke

Požiar bytového domu, ktorý v Hnúšti vyhnal ľudí na ulicu, nenabral na dramatickosti aj kvôli protipožiarnym opatreniam. Tie zabránili rýchlemu rozšíreniu plameňov medzi ďalšími jednotlivými bytmi. V januári tak došlo k vyhoreniu len jedného bytu. Ako ďalej pre Rimava.sk uviedol riaditeľ OR HaZZ Rimavská Sobota Marek Laššák, ide o prestupy v inštalačných šachtách, ktoré tvoria skryté hrozby a požiar sa nimi môže šíriť veľmi rýchlo.

„Takto nevyhovujúce inštalačné šachty sú z hľadiska požiarnej bezpečnosti jednou z najväčších hrozieb pri vzniku a šírení požiaru, lebo tu funguje komínový efekt,“ upozorňuje Laššák a dodáva, že požiar v tomto byte sa nerozšíril do ďalších bytových jednotiek, nakoľko prestupy v stupačkách boli zhotovené v súlade s platnými právnymi predpismi. Byt bol po rekonštrukcii.

Článok pokračuje pod reklamou



Príčinou požiaru bolo nedbalostné konanie, neopatrná manipulácia s otvoreným ohňom, cigaretou.
Kvôli požiaru na druhom poschodí bola v januári evakuovaná celá šesť poschodová bytovka s takmer 30-tkou obyvateľov. Pár hodín po požiari bola však situácia stabilizovaná, evakuovaní sa mohli vrátiť domov. Na mieste zasahovalo 25 profesionálov a traja dobrovoľní hasiči z Klenovca. Muža, ktorý sa nadýchal splodinami, previezli záchranári do nemocnice. Jednu imobilnú obyvateľku presunuli na bezpečné miesto.

Podľa štatistík hasičov bol na Slovensku v posledných rokoch počas požiarov usmrtený veľký počet osôb. „Táto skutočnosť by mala byť varovaním pred podceňovaním protipožiarnej bezpečnosti v objektoch bytových domov. Situácia by pritom mohla byť oveľa lepšia, ak by boli dodržané aspoň základné stavebno-technické opatrenia požiarnej bezpečnosti, ktoré sú súčasťou prebiehajúcej regenerácie bytových domov,“ upozorňuje Laššák.

Pri rekonštrukcii dbali na prevenciu a utesnená stupačka zabránila rozšíreniu požiaru v bytovke

Hasiči však upozorňujú aj na to, že v jadrách bytových domov dochádza predovšetkým k individuálnym, neodborným zmenám zo strany majiteľov bytov, bez dodržania požiadaviek požiarnej bezpečnosti. Týka sa to neutesnenia priestupov vo vodorovnom smere, medzi bytmi, respektíve utesnením priestupov horľavými materiálmi, ktoré nespĺňajú požiadavky požiarnej odolnosti.
Podľa Laššáka hasiči v R. Sobote ešte v rokoch 2005 a 2006 robili komplexné protipožiarne kontroly v bytových domoch v okrese. „Pri fyzickej obhliadke boli skontrolované aj prestupy v inštalačných šachtách, ktoré  vo viacerých prípadoch neboli správne zhotovené. V nasledujúcich rokoch spoločne so správcami jednotlivých bytových domov boli tieto nedostatky odstraňované,“ podotkol.

K usmrteniam osôb v bytoch dochádza tam, kde sa dostane dym počas požiaru

Dym a splodiny horenia sú prejavy požiarov, ktoré majú najväčší podiel na počte usmrtených osôb pri požiaroch. Ako príklad podľa Laššáka možno uviesť prenikaniu dymu okolo potrubí, predovšetkým kanalizačných, káblových trás a podobne. „Zákernosť týchto miest vo vzťahu k ohrozeniu života osôb predstavuje fakt, že k usmrteniu týchto ľudí dochádza v miestach, kde vlastný priebeh horenia vôbec nie je," pripomína Laššák.

Zdroj. Rimava.sk, FOTO: Mesto Hnúšťa

HNÚŠŤA: Kvôli požiaru evakuovali takmer 30 ľudí z bytovky. Horiaci byt už uhasili

Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross