Zo zariadenia sociálnych služieb vo Veľkom Blhu vyskočila z okna pacientka. Po odstránení mreží, jej v tom už nič nebránilo. Údajne to nebol jej prvý pokus. „Zo zariadenia, kde sú umiestnené ťažké prípady a ľudia majú zobraté občianske preukazy, boli predtým na oknách mreže a do areálu sa nedalo len tak dostať. Teraz z toho spravili otvorený pionierský tábor pre deti," pozastavil sa nad zmenami Domova sociálnych služieb Femina jeden z čitateľov. Ako ďalej do rubriky Píšete nám uviedol, zaujímalo by ho to, či je to normálne, že teraz voľne chodia po obci a kto bude zodpovedný, keď sa niečo takéto stane. Zmena však vyplynula zo zákona, niektoré ženy sú v zariadení pozbavené svojprávnosti, iné nie, a nasilu ich tam držať nemôžu.
Ženu s vážnymi zraneniami previezli záchranári do nemocnice ešte vo štvrtok, 6. septembra, popoludní. Podľa hovorkyne Falck Kataríny Načiniakovej mala poranenia hrudníka a tiež dolnej končatiny. Podľa stanoviska polície k cudziemu zavineniu nedošlo, a v prípade tak vyšetrovanie nezačali.
Kto a prečo odstránil mreže z okien pre Rimava.sk priblížil Banskobystrický samosprávny kraj, ktorý je zriaďovateľom DSS. Zariadenie podľa ich stanoviska v poslednom období zosúladilo prevádzkové podmienky s ľudsko-právnymi požiadavkami na tento druh zariadenia a v rámci toho došlo k výmene okien. „Odstránené boli aj mreže a vytvorené boli podmienky pre zabezpečenie voľného pohybu pre klientky zariadenia," uviedla Marcela Glevická, hovorkyňa BBSK. V zariadení sa podľa jej slov poskytujú sociálne služby klientkám s rôznymi druhmi zdravotného postihnutia. „Kapacita zariadenia je 100 miest. Ide najmä o klientky s mentálnym postihnutím a duševnými chorobami," povedala Glevická s tým, že ide o zariadenie sociálnych služieb, nie je psychiatrickú nemocnicu.
Glevická zároveň poznamenala, že vo všetkých zariadeniach sociálnych služieb prebieha proces humanizácie sociálnych služieb, v rámci ktorého sa zabezpečujú ústavné práva pre občanov umiestnených v zariadeniach sociálnych služieb, medzi tieto práva patrí aj právo na voľný pohyb občanov. „Je pravidelne monitorovaný európskym výborom CPT (Európsky výbor na zabránenie mučenia neľudského a ponižujúceho zaobchádzania a trestania), ale aj národnými inštitúciami najmä Úradom komisárky pre osoby so zdravotným postihnutím v gescii, ktorej je dohliadať na dodržiavanie ľudských práv pre občanov so zdravotným postihnutím," ozrejmila.
Zdroj: Rimava.sk, FOTO: BBSK