No active "ca-sidebar-197687" sidebar

VOĽBY: Kiska bodoval najmä na juhu, Fico na severe okresu

volby-prezidentVíťazný kandidát sobotňajších prezidentských volieb Andrej Kiska oslovil aj väčšinu voličov v Rimavskosobotskom okrese. Zatiaľ čo jeho protikandidáta Roberta Fica tu volilo 9 206 voličov, budúca hlava štátu si v okrese pripísala 15 591 hlasov. Vo viacerých južných obciach pritom Kiskovi odovzdalo svoj hlas viac ako deväťdesiat percent ľudí.

S veľkým rozdielom vyhral v obciach Abovce, Bátka, Blhovce, Číž, Dolné Zahorany, Drňa, Dulovo, Hajnáčka, Hostice, Husiná, Kráľ, Chrámec či Nová Bašta. Vyše 90 percentnú prevahu získal Kiska v Dubovci, Chanave a Lenartovciach, Radnovciach, Rimavskej Seči, Šimonovciach, Vlkyni, Vyšných Valiciach a Tachtoch, ale aj v Dražiciach.

Naopak, Fico dominoval napríklad v Rimavskom Brezove, Rimavských Zalužanoch, Kocihe či Hrachove.

V obci Poproč, kde je najnižší počet oprávnených voličov na Slovensku, len 20, prišlo k urnám 14 ľudí. Okrem jedného všetci volili Fica.

V Hnúšti takisto zaznamenal víťazstvo šéf SMER-u, pripísal si tu 1 171 hlasov, Kisku volilo 863 voličov. V Klenovci mal Fico viac ako 69 percentnú prevahu. V Tisovci nebol až taký výrazný rozdiel medzi kandidátmi, hoci so 703 hlasmi vyhral súčasný premiér, Kiska získal 646 hlasov.

Aj v obci Sútor, kde bola v prvom kole volieb najvyššia účasť, vyhral Robert Fico keď získal 89,01% hlasov. Volilo ho 154 voličov, Kisku chcelo za prezidenta 19 Sútorčanov.

V samotnom okresnom meste Rimavská Sobota vyhral Kiska s 5 103 hlasmi, Fica chcelo do prezidentského paláca poslať 2 591 obyvateľov.

V porovnaní s ostatnými okresmi na Slovensku bola v Rimavskosobotskom okrese nízka účasť, o prezidentovi rozhodovalo 39,56 percent voličov. Menej ich prišlo k urnám len v okrese Trebišov.

Nízka účasť bola v obci Barca (14,87%), Gortva (15,38%), Širkovce (22,95%), Rimavská Seč (24,2%) či Cakov (20,19%). Viac ako 60 percentnú účasť voličov zaznamenali v Babinci, Budikovanoch, Bottove, Horných Zahoranoch, Hrušove, Kraskove, Krokave, v Orávke, Žípe. V obci Poproč volilo 70 percent oprávnených voličov.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross