No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Vyhradené nákupné časy pre seniorov. Ako dopadla naša anketa s viac ako 900 respondentmi?

Od vyhlásenia Ústredného krízového štábu SR v súvislosti vyhradených časov v obchodoch pre seniorov nad 65 rokov uplynuli už približne tri týždne. Reakcie, či bolo toto rozhodnutie správne na seba nenechali dlho čakať a laická i odborná verejnosť sa k tomu už v prvých dňoch vyjadrovala. Tvorili sa dva tábory. Jeden kvitoval toto rozhodnutie, ten druhý bol proti. Svoj názor ste mohli vyjadriť aj v našej anonymnej ankete v tomto článku, do ktorej sa zapojilo 910 respondentov. A ako vyzerajú jej výsledky?

V ankete sa redakcia Rimava.sk pýtala, či súhlasíte s vyhradeným časom od 9:00 do 12:00 hod. na nákup v obchodoch pre seniorov? Na výber mali respondenti štyri odpovede. Ako vyplýva z výsledkov takmer 64 percent čitateľov nesúhlasí s týmto opatrením, keďže aj napriek tomu stretávajú v obchodoch seniorov aj mimo vyhradeného času pre nich. Takpovediac hlboko za touto odpoveďou respondenti súhlasia s týmto opatrením, ale pokiaľ ho dodržujú samotní seniori. Túto odpoveď si vybralo 26,37 percent čitateľov.Viac ako 7 percent respondentov súhlasí s týmto nariadením, pretože je to pre ochranu seniorov. Ďalším 2,64 percent respondentom tomuto nariadeniu neprikladajú váhu, vybrali možnosť „Je mi to jedno“.

Toto nariadenie Ústredného krízového štábu sa zrejme najviac dotýka pracujúcich. Ako vtedy pre Rimava.sk uviedla Gabriela, pracujúca matka dvoch detí, do obchodu chodí hneď ráno. „A v rade je už vtedy mnoho dôchodcov. Už sa mi stalo, že som sa do obchodu ani nedostala. Keď som bola takmer pred vstupom do obchodu, tak ma už nepustili, lebo začínal vyhradený čas pre seniorov. Kedy si mám potom nakúpiť, keď chodím do práce, deťom nestihnem pripraviť nič na obed a po práci sa znova musím postaviť do radu pred obchodom,“ povedala Gabriela. Podľa jej slov vyhradené tri hodiny pre seniorov je viac než dosť. „Tak prečo ich seniori nevyužívajú,“ pýta sa Gabriela.

Svoj názor na to majú aj niektorí dôchodcovia. „Môj manžel, dôchodca, vstáva skoro ráno. Doma neobsedí, tak ide do obchodu, aby mal potom pokoj,“ uviedla vtedy pre Rimava.sk dôchodkyňa Mária. Podľa jej slov aj jej okruh známych, ktorí sú taktiež seniori nad 65 rokov, idú radšej skoro ráno na nákup. „Je to pre nich už istý zaužívaný stereotyp. Ráno si nakúpia a potom už môžu doma oddychovať,“ doplnila Mária.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross