No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Vyjadrenia rezortu financií o nerentabilnosti R2 majú dohru. Desiatky ľudí zablokovali premávku

Nedovoľme pochovať náš región. Chceme R2. Aj toto boli heslá na transparentoch protestnej akcie, ktorá bola reakciou na nedávne vyjadrenia ministerstva financií o nerentabilnosti výstavby rýchlostnej cesty R2 smerom od Kriváňa na Košice.Desiatky ľudí dnes, 17. júla od 8:00 hod. na jednu hodinu blokovalo premávku na priechode pre chodcov na ceste E571 v úseku Ožďany – Čierna Lúka, neďaleko Motorestu Cieľ.

Akciu zorganizovalo občianske združenie Naša Sobota, ktoré dlhodobo bojuje za rozvoj regiónu Gemer – Malohont a podľa členov združenia takéto vyjadrenia spochybňujú skutočný záujem vlády o rozvoj najmenej rozvinutých okresov. „Rozhodne nesúhlasíme s vyjadrením ministerstva financií, že cesta, ktorá má ísť smerom od Kriváňa na Košice je nerentabilná. Rentabilita sa nepočíta iba v peniazoch, žijú tu ľudia, ktorí si zaslúžia lepšiu budúcnosť, lepší komfort do života,“ uviedol pre Rimava.sk Radovan Ceglédy, člen OZ Naša Sobota. Ako ďalej povedal, cesta, ktorá aktuálne prechádza regiónom Gemer-Malohont je nebezpečná a stáva sa tu veľa dopravných nehôd.

Ďalším problémom je aj malý prílev investorov. „Máme problémy s tým, že nám sem nechcú chodiť investori, lebo tu nevedie cesta. A prečo máme byť my na pokraji spoločnosti. Investuje sa do západného Slovenska, severnej dialnice a južná má byť odstavená? Nám sa to naozaj nepáči,“ avizoval Ceglédy, podľa ktorého takýmto protestom budú pokračovať dovtedy, kým sa táto situácia nezačne na úrade vlády riešiť.

Rýchlostná cesta R2 bola témou aj počas vlaňajšieho výjazdového rokovania vlády v Rimavskej Sobote. Ako Ceglédy doplnil, na tomto rokovaní bolo i uznesenie o tom, že R2-ka sa stavať bude. „Pred dvomi mesiacmi bol v regióne minister dopravy, ktorý nás ubezpečil o tom, že R2 sa stavať bude, dokonca dával konkrétne termíny a minulý týždeň sme sa dozvedeli, že jednoducho ministerstvo financií a jeho Útvar hodnoty za peniaze vyhodnotil cestu R2 ako nerentabilnú,“ ozrejmil člen OZ Naša Sobota. Podľa jeho slov je konečne potrebné začať hovoriť už aj o tomto regióne. „Doteraz sme boli ticho. Počúvali sme ako sa stavia diaľnica na severe, aké sú problémy so stavaním mostov, tunelov. Pričom diaľnica cez juh je najrýchlejšie, najlacnejšie spojenie a najmenej problematickejšie, čo sa týka výstavby. Máme pocit, že na nás každý zabúda. Práve preto zatiaľ iba symbolicky pochovávame náš región. Ale pokiaľ sa veci nepohnú, tak ten región budeme naozaj reálne pochovávať, čo je škoda,“ zakončil Ceglédy.

Protestnú akciu okrem iných podporilo aj Regionálne združenie miest a obcí Gemera a Malohontu, ktoré vydalo i oficiálne stanovisko. Redakcia Rimava.sk ho uvádza v plnom znení:

Stanovisko Regionálneho združenia miest a obcí Gemera a Malohontu

Regionálne združenie miest a obcí Gemera a Malohontu dlhodobo presadzuje budovanie rýchlostnej komunikácie R2 od Zvolena po Košice.

Sme presvedčení, že bez kvalitnej infraštruktúry nie je možné zlepšiť nepriaznivú hospodársku a sociálnu situáciu v našich mestách a obciach. Tento náš postoj sme prezentovali aj na zasadnutí Vlády SR 24.6.2016 v súvislosti s prijatím Akčného plánu pre okres Rimavská Sobota. Aj v uznesení vlády jednou z priorít je dobudovanie rýchlostnej komunikácie R2.

O to s väčším prekvapením sa dozvedáme informácie z Ministerstva financií SR, že pre nerentabilnosť táto rýchlostná komunikácia má byť dobudovaná len rozšírením existujúcej cesty.
Rozhodne nesúhlasíme a zásadne odmietame posledné stanovisko Útvaru hodnoty za peniaze Ministerstva financií SR, ktoré neodporučilo pokračovať vo financovaní rýchlostnej komunikácie R2 smerom od Kriváňa na Lučenec, Rimavskú Sobotu, Rožňavu a Košice.

S plnou vážnosťou podporujeme aktivitu partnerskej organizácie Naša Sobota v súvislosti so zablokovaním cesty E571. Nie sme občania druhej kategórie aj my si zaslúžime šancu na lepší život a šancu vymaniť sa s dlhodobej zaostalosti.

Urýchlené dobudovanie rýchlostnej komunikácie R2 naďalej považujeme za nevyhnutnosť!

Ing. Peter Mináč
Predseda ZMOGaM v.r.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross