No active "ca-sidebar-197687" sidebar

ZACHAROVCE: Ruiny spadnutej veže z 11. septembra sú pri kostole dodnes

kostol-zacharovceRuiny spadnutej veže gotického kostola v obci Zacharovce pri Rimavskej Sobote možno nájsť v okolí národnej kultúrnej pamiatky ešte aj v týchto dňoch. Odstrániť ich všetky nemôžu, pretože by hrozilo poškodenie samotného kostola, ktorý je aj tak v havarijnom stave. Pre Rimava.sk to uviedla starostka obce Ružena Gembická. „Veža bola pristavovaná neskôr. Bola prepojená s múrom kostola a pád značne poškodil aj pôvodnú stavbu,“ objasnila starostka.

Od zrútenia 35 metrovej veže uplynulo včera, 11. septembra, 12 rokov. V obci považujú za zaujímavosť, že veža spadla presne rok po útoku na Svetové obchodné centrum. O pomoc preto starostka obce žiadala aj americký New York, no doteraz žiadnu odpoveď na svoj list nedostala. „Už to asi ani nebudeme skúšať,“ hovorí Gembická, podľa ktorej sa financie na záchranu kostola snažia získať cez projekty.

Kostol zo 14. až 15. storočia prešiel v uplynulých rokoch do vlastníctva obce, ktorá sa ho snaží zachrániť. „Píšeme projekty na ministerstvo kultúry, pretože kostol je národná kultúrna pamiatka,“ priblížila starostka a dodáva, že doposiaľ boli podporení dvakrát, išlo však iba o malé sumy. Z financií podľa Gembickej museli najprv vyhovieť pamiatkárom a zabezpečiť rôzne pamiatkové výskumy. „Až teraz môžeme previesť injektáž, spevnenie pilierov,“ povedala Gembická, podľa ktorej sa rúca loď kostolíka. O spôsobe záchrany pritom odborníci rozhodovali dlhšiu dobu a obec musela požiadať aj o predĺženie termínu realizácie projektu. „Museli nájsť konsenzus. Práce zrealizujeme do konca roka,“ podotkla starostka, podľa ktorej deravú strechu prekryli aby dovnútra nepršalo.

V rámci výskumov našli pred dvomi rokmi pri kostole napríklad základy zbúranej sakristie. Zaujímavosťou podľa archeológov je, že bola postavená súčasne s kostolom a nie dodatočne, ako tomu bolo zvykom. V Zacharovciach sa traduje, že v kostole bol pochovaný jeden z husitských vodcov, ktorý bojoval pred 500 rokmi v bitke pri Lučenci.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
ZACHAROVCE: Pokračujú v záchrane stredovekého kostola, pomôcť majú aj dobrovoľníci
ZACHAROVCE: Kostol už patrí obci, pokračujú v snahe o jeho záchranu
Pri stredovekom kostole v Zacharovciach našli základy sakristie
ZACHAROVCE: Obec, ktorá chce zachrániť gotický kostol, dostala financie na jeho výskum, vyhlásila však aj zbierku

 


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross