No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Mesto bude môcť opäť zakázať pitie alkoholu na verejnosti

Rimavskosobotská samospráva plánuje prijať všeobecne záväzné nariadenie, ktorým opäť zakáže pitie alkoholu na verejnosti. Umožní to novela zákona, ktorú minulý týždeň podpísal prezident.

Ako pre Rimava.sk potvrdil prednosta mestského úradu Štefan Szántó, pripraviť nové VZN by chceli stihnúť ešte v prvom polroku, podľa jeho slov má bez tohto nariadenia mestská polícia sťaženú prácu. Samospráva ho zrušila v októbri minulého roka. Podobne ako v iných mestách na Slovensku, okresná prokuratúra dostala podnet na preskúmanie nariadení a konštatovala, že sú v rozpore so zákonom. Podnety rozposlal Dolnokubínčan Pavol Pachník s tým, že samosprávy prekračujú legislatívny rámec.

Situácia s popíjaním v meste sa však po zrušení všeobecne záväzného nariadenia zhoršila. Ako ďalej pre Rimava.sk uviedol náčelník mestskej polície Peter Berecz, najvýraznejšie sa to prejavuje najmä na Námestí Š. M. Daxnera. Niektorí ľudia podľa jeho slov akoby provokovali. „Vedia, že môžu piť na verejných miestach a fľaše posmešne ukazujú hliadkam, keď idú okolo,“ povedal náčelník polície, podľa ktorého bude takýchto prípadov s prichádzajúcim oteplením zrejme čoraz viac. Ako spomenul, konzumácia alkoholu úzko súvisí s verejným poriadkom. Podľa neho by preto mesto všeobecne záväzné nariadenie, ktoré by zakázalo popíjanie na verejnosti, potrebovalo čo najskôr.

Prezident Ivan Gašparovič v závere minulého týždňa podpísal novelu zákona o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov a o zriaďovaní a prevádzke protialkoholických záchytných izieb, ktorú v marci schválil parlament. Obciam sa tak rozviažu ruky pri rozhodovaní o zákaze predaja a pitia alkoholu na verejných miestach, ktorý by už mohli vydávať bez časových obmedzení na celý deň, bez ohraničenia hodinami. Právna norma po podpise prezidentom nadobudne účinnosť dňom vyhlásenia v Zbierke zákonov.

Zdroj: Rimava.sk, SITA


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross