No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Mesto ruší zákaz pitia alkoholu na verejnosti aj nariadenie o pyrotechnike

Rimavskosobotská samospráva ruší všeobecne-záväzné nariadenia (VZN) upravujúce pitie alkoholu na verejnosti a používanie zábavnej pyrotechniky. Podobne ako v iných mestách na Slovensku, okresná prokuratúra dostala podnet na preskúmanie nariadení a konštatovala, že sú v  v rozpore so zákonom. Podobné podnety rozposlal Dolnokubínčan Pavol Pachník, s tým, že samosprávy prekračujú rámec zákona.

Nariadenie o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov má mesto od roku 2008. Podľa náčelníka mestskej polície Petra Berecza zrušením VZN stráca samospráva páku na to, aby mohla postihnúť tých, ktorí budú popíjať na lavičkách v meste, pri školách či inde na verejnosti. Ako doplnil, za takéto porušenie VZN policajti vybrali veľa pokút a trvalo dlho, kým sa situácia s popíjaním v uliciach zlepšila. Podľa jeho slov pokuty dostávajú neraz aj bezdomovci. Teraz mesto nemá nástroj na to, aby im zakázalo piť na verejnom priestranstve, kým nevzbudzujú verejné pohoršenie.  "Možno cez zimu to nebude taký problém, ale obávam sa, že s príchodom leta sa vrátime o pár rokov dozadu. Stále však platí, že mladiství a maloletí piť nemôžu, ani im nemožno predávať alkohol," poznamenal náčelník mestskej polície.

Protestom prokuratúry vyhoveli poslanci ešte v auguste, sporné VZN však nezrušili, chceli získať čas. Ako vtedy podotkol poslanec Štefan Baláž, touto problematikou sa bude musieť zaoberať aj parlament, keďže ide o celoslovenský problém.

Parlament už rokoval o používaní pyrotechniky

Poslanci NR SR za vládny Smer-SD v závere septembra umožnili pokračovať v rokovaní o návrhu poslancov Most-Híd, aby obce mohli prijímať všeobecne záväzné nariadenia o používaní zábavnej pyrotechniky na území obcí. Poslanci pripravili novelu zákona o banskej činnosti, výbušninách a štátnej banskej správe, ktorú parlament posunul do druhého čítania. Podľa predkladateľov v mestách a obciach je potrebné upraviť používanie zábavnej pyrotechniky na ich území na základe požiadaviek obyvateľov, pretože sa cítia byť ohrozovaní a obťažovaní zneužívaním zábavnej pyrotechniky, najmä mládežou.

Zdroj: Rimava.sk, SITA


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross