No active "ca-sidebar-197687" sidebar

DOPLNENÉ: Zaplátané výtlky sú po pár dňoch späť, defektov znovu pribúda

ruzova-osada-IIPoškodená cesta I. triedy medzi Lučencom a Rimavskou Sobotou v Ružovej osade, ktorú pred približne týždňom cestári opravovali, má znovu výtlky. Nehodový úsek je už od minulého roku v rekonštrukcii a vodiči tak musia využívať dočasnú cestu. Po zime však na nej začali pribúdať výtlky a množili sa aj defekty a poškodené disky kolies. Mnohé autá tak končili s nejednou prepichnutou pneumatikou na odťahových službách. „Mali sme niekoľko prípadov, kedy nás privolali k odtiahnutiu vozidla z Ružovej osady. Najčastejšie to bolo pred viac ako týždňom, ešte pred opravením cesty,“ povedal pre Rimava.sk Gabriel Steiner z rimavskosobotského autoservisu. Na rozpadávajúci sa asfalt vtedy upozorňovalo niekoľko vodičov. „Dostal som tam taký defekt, že mi celú pneumatiku roztrhlo,“ uviedol vtedy pre Rimava.sk vodič Peter, podľa ktorého keď úsekom prechádzate, nebola šanca sa tým „kráterom“ vyhnúť.

defektNepríjemnú skúsenosť s defektom mal jeden z vodičov Štefan aj dnes skoro ráno. S vozidlom sa mu našťastie podarilo cez kritický úsek cesty prejsť na širšiu komunikáciu a defekt vymeniť. „Z vodičov mi však na pomoc nezastal nikto,“ zdôraznil Štefan, podľa ktorého bola ráno hmla, vozovka mokrá a aké hlboké diery sú nebolo vidieť.

„Vedel som o tom výtlku ale išlo auto oproti,“ povedal ďalší vodič, rimavskosoboťan Jaroslav, ktorý podľa jeho slov išiel necelých 40 kilometrov za hodinu, potom prišla rana ako z „dela“ a už sa len rozsvietil výstražný displej. Pneumatika podľa jeho slov bola „runflatova“, schopná pri defekte alebo strate tlaku pokračovať ďalej v jazde, ale guma je znehodnotená.

Podľa ďalších vodičov, ktorí dochádzajú za prácou do Rimavskej Soboty sa neoznačené výtlky objavujú aj na ceste medzi Ožďanmi a Rimavskou Sobotou. „Jeden výtlk opravili, ale stále ostali na ceste dve ďalšie diery,“ poznamenal jeden z vodičov.

„Obchádzkové trasy sú dočasné objekty a z tohto dôvodu nie sú navrhnuté na trvalú prevádzku,“ poznamenala Hromcová, hovorkyňa SSC a dodáva, že v prípade ich poškodenia je zodpovedný zhotoviteľ stavby, ktorý obchádzkové komunikácie má udržovať v prevádzkyschopnom stave. Ako poznamenala, do 8. februára SSC nemá žiadne informácie o poškodených nápravách.

Podľa informácií SSC v prípade poškodenia auta na výtlku treba postupovať ako pri dopravnej nehode. K preseknutej pneumatike tak treba privolať políciu, ktorá by mala udalosť zadokumentovať ako škodovú udalosť. Náhradu škody je potom možné uplatniť písomne u správcu cesty. Rovnako pomôže aj obhliadka auta v poisťovni, kde má správca uzatvorenú zmluvu o zodpovednosti za škodu.

Doplnené o 14:00 hod.
Výtlky na štátnej ceste zhotoviteľ opravoval 7. a 8. februára. Vzhľadom však na zlé klimatické podmienky živičná oprava nebola podľa hovorkyne SSC Zuzany Hromcovej účinná a z tohto dôvodu bolo dohodnuté, že počas zlých klimatických podmienok bude v kritickom úseku obmedzená rýchlosť na 30 km/h a osadená dopravná značka – Nerovnosť vozovky. „Zhotoviteľ bude pravidelne opravovať vzniknuté výtlky štrkodrvou,“ uviedla Hromcová a dodala, že v kritickom úseku zrealizujú súvislú živičnú úpravu vozovky po skončení zimného obdobia, respektíve za prijateľných klimatických podmienok.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
Rekonštrukcia Ružovej osady sa predĺži a bude drahšia. O poškodených vozidlách na výtlkoch nevedia
Vodiči upozorňujú na rozpadávajúci sa asfalt frekventovanej cesty


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross