No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Psychopati, debili a bastardi, drísty, päty z rektu aj čistenie záchodov. Zasadnutia rimavskosobotského zastupiteľstva sú plné bonmotov (2. časť)

RIMAVSKÁ SOBOTA – Viac či menej vtipné výroky, bizarné vyjadrenia, ale aj škriepky, slovné útoky a osočovanie. To všetko môžu počuť diváci priamych prenosov zo zasadnutí mestského zastupiteľstva (MsZ) v Rimavskej Sobote. Spísali sme tie najpôsobivejšie z nich. Tento článok je druhou časťou uvedenej tematiky, prvú nájdete na tomto odkaze.

Zdôrazňujeme, že nejde o výroky, s ktorými by sa redakcia stotožňovala a naším cieľom nie je nikoho uraziť či pôsobiť útočne. Jediným zámerom je priblížiť neraz bizarnú atmosféru zasadnutí rimavskosobotského MsZ. Zdôrazňujeme, že všetky nasledovné výroky sme zozbierali z odvysielaných videozáznamov, ktoré sú stále verejne dostupné a ktokoľvek si ich môže pozrieť.

Zatiaľ čo v minulej časti sme priblížili hlavne diskusie medzi primátorom Jozefom Šimkom a predsedom klubu Odvážme sa zrýchliť Romanom Vaľom, prvý muž mesta má aj ďalšieho výrazného názorového oponenta. Je ním poslanec Jaroslav Matzenauer.

Článok pokračuje pod reklamouNa ostatnom zasadnutí MsZ sa medzi nimi prvé iskry objavili hneď v úvode. „Dúfam, že za predsedu návrhovej komisie si spomedzi vás zvolíte pána Matzenauera, lebo zrejme už iný poslanec tu asi ani neexistuje,“ poznamenal primátor na margo toho, že tento poslanec býva za predsedu zvolený často.

Keďže sa tak naozaj stalo, primátor následne Matzenauerovi ironicky zablahoželal k zvoleniu. „Ja sa milerád vzdám tejto funkcie. Aj občanom by som rád vysvetlil, že to nie je moja funkcia, len problém je ten, že posledne, pokiaľ to nie je online, tak je nás na začiatku ako do mariáša. Keď nie je z čoho vyberať, tak sa musíme dohodnúť ako kolegovia. Ak tu majú padať takéto ‚vsuvkoidné‘, polovtipné, ak si myslíte, vtipné ‚bonmoty’, ja môžem ísť aj domov, nemusím tu vôbec byť,“ upozornil poslanec.

Šlo však len o predohru, ktorá pokračovala už pri schvaľovaní programu schôdze. To bolo dosť zmätočné a Matzenauer ho označil ako tragédiu. „Tragédiou ste vy, pán Matzenauer a vaša banda“ okamžite „odpingpongoval“ nazad primátor.

Svoje obľúbené výrazy si prvý muž mesta neodpustil aj v ďalšom priebehu zasadnutia, keď sa mu nepáčilo zopakovanie jedného vyjadrenia. „Pán Matzenauer, stačí nám to povedať raz, nie sme tu zatiaľ psychopati ani debili,“ skonštatoval Šimko.

Napokon však jedenkrát dal Matzenauerovi za pravdu, ale, pochopiteľne, bol v tom háčik. „Máte pravdu, pán Matzenauer, ale viete kde? Na Burde, nie v Rimavskej Sobote,“ vymedzil svojsky primátor teritoriálnu pravdivosť poslancových výrokov.

Článok pokračuje pod reklamouČo by to však bolo za zasadnutie rimavskosobotských poslancov, ak by na ňom neodznela téma Kurinec alebo Mestská záhrada. „Tieto vaše bludné uznesenia, ktoré ste tu predkladali. Vy chcete v podstate architektonickú súťaž na Záhradu 1. mája. Čo tam chcete, povedzme mi konkrétne, vybudujem vám tam aj ľanovú dráhu,“ zdôraznil mäkko primátor. V čom bude zvláštnosť tejto dráhy, či bude mať napríklad lano z vlákien ľanu, sme sa však už nedozvedeli.

Primátor potom plynulo prešiel na Kurinec, kde podľa neho „ďalší krok by bol vyvŕtať ďalší geometrický vrt“. V tomto prípade však šlo s najväčšou pravdepodobnosťou iba o prerieknutie a Šimko mal na mysli geotermálny vrt.

Primátor sa opakovane vyjadril aj k zamýšľanému projektu Sídliská na zjedenie, v rámci ktorého by mali byť v 13 lokalitách R. Soboty vysadené ovocné stromy, o ktoré by sa starala komunita. „To sú bludy. To len psychopat môže navrhnúť nasadiť slivky, hrušky, jablká a čerešne na jednotlivé sídliská,“ zdôraznil. „Tie ovocné stromčeky vás musia aj v noci strašiť,“ odpovedal mu Matzenauer.

Spomínaný poslanec sa v ďalšej časti diskusie, ktorá sa týkala prenájmu tenisových kurtov, dostal do slovnej prestrelky s kolegom z poslaneckých lavíc Jozefom Tóthom. Týkala sa zasadnutia mestskej rady, kde sa preberal tento bod.

Článok pokračuje pod reklamouPán Matzenauer, počúvajte sem, viete, ja som vám z nosa nevypadol. Ani sa tu nechcem nejako rozčuľovať nad vami, vy nie ste hovorca mestskej rady. Ja som povedal len to, že nič nie je tajné, čo sa na mestskej rade robí a keď člen mestskej rady o tom informuje ostatných, tak si myslím, že je to absolútne normálne. Ja vám garantujem, že potom budem aj ja nejakým spôsobom interpretovať a pripomienkovať vaše drísty, ktorých máte neúrekom na každom zasadnutí,“ povedal Tóth.

Reakcia z Matzenauerovej strany prišla okamžite.Ešte raz poviete slovo drísty, tak vám potom aj ja niečo veľmi pekné a vtipné poviem o pätách z rektu,“ odpovedal Tóthovi.

Túto časť debaty uzavrel opäť primátor. „Pán Matzenauer, vy o rok a pol tak dopadnete, že ľudia vás tak pošlú na smetisko politických dejín, že nebudete môcť v Rimavskej Sobote ani záchody čistiť.“

Na adresu Matzenauera aj Vaľa mal Šimko poznámku aj pred záverom zasadnutia. „No zase projekt, projektant len projekt chce. Nevidíte, ako vás upozorňuje pán Matzenauer? Kľud, pán Vaľo. Už vidím, že asi on je šéf, nie vy. Ten bude lepší primátor ako ten 180-kilový pán,“ uviedol Šimko, evidentne narážajúc na svojho súpera v posledných komunálnych voľbách Radovana Ceglédyho.

Článok pokračuje pod reklamouOnedlho zasadnutie rýchlo dospelo k svojmu predčasnému koncu. „Psychopat mi tu bude...(ďalej nezrozumiteľné),“ zamrmlal primátor pri Matzenauerovom čítaní statusu primátorky A. Pivkovej o rekonštrukcii materskej škôlky na sídlisku Rúbanisko v Lučenci.

Zo svojich miest sa následne zdvihla veľká časť prítomných poslancov a Vaľo mimo záznamu mikrofónov tento krok zdôvodnil primátorovým vyjadrovaním. „Ku psychopatom sa ináč správať nedá, ako ste vy,“ opäť ťal Šimko.

BONUS: V archíve sme pri hľadaní iných materiálov našli primátorovo vyjadrenie na zasadnutí dňa 30. mája 2017 na adresu takzvaného „skleníka“ na námestí, teda budovy postavenej nad základmi niekdajšej radnice. „Pamiatkari, ktorí dovolili postaviť tú ohavnú sklenenú budovu na Hlavné námestie, to neboli pamiatkari, ale bastardi,“ zdôraznil vtedy.

Najbližšie zasadnutia rimavskosobotských zástupcov občanov nás čakajú 24. a 25. mája 2021. Boli by sme veľmi prekvapení, keby sa obišli bez podobných vyjadrení ako sú v tomto článku.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross