No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Snoezelen miestnosť je v nemocniciach raritou. V tej rimavskosobotskej ju majú, priniesla už aj prvé výsledky

29. novembra 2022 | |  | 

RIMAVSKÁ SOBOTA – Vôňa, hudba či svetelné prvky, príjemné prostredie – aj takto sa už liečia pacienti na psychiatrickom oddelení v rimavskosobotskej nemocnici. Dnes tam slávnostne otvorili miestnosť Snoezelen.

Ide o novú terapeutickú metódu, ktorá navodzuje atmosféru uvoľnenia a dôvery. Využíva sa pri liečbe pacientov s ťažkým mentálnym a zmyslovým postihnutím, ale aj pri mnohých ďalších druhoch psychiatrických ochorení. Nemocnica Svet zdravia Rimavská Sobota začala ako jedna z prvých nemocníc na Slovensku využívať miestnosť a terapiu Snoezelen na jeseň tohto roka. Už teraz sa ukazujú jej pozitívne účinky pri liečbe pacientov aj psychohygiene zamestnancov.

Článok pokračuje pod reklamou



Terapia Snoezelen je založená na príjemných zmyslových zážitkoch, atmosfére dôvery a uvoľnenia. Stimulujú sa počas nej zmysly človeka bez potreby intelektuálnej aktivity. Poskytuje čas a priestor užiť si prostredie vlastným tempom. Jemné podnety majú upokojujúci efekt, ktorý napomáha uvoľňovať napätie. Pre mnohých nejde iba o využívanie samotného zariadenia, prínosom sú pre nich aj návyky, ktoré si osvoja.


"Neustále sa v nemocnici snažíme skvalitňovať zdravotnú starostlivosť a projekt Snoezelen rozhodne skvalitní starostlivosť o duševne chorých pacientov. Okrem štandardnej liečby je pre pacienta dôležitá aj psychoterapia či iná alternatívna terapia," povedal riaditeľ rimavskosobotskej nemocnice Richard Hrubý, ktorý je rád, že personál psychiatrického oddelenia sa neustále snaží posúvať oddelenie vpred a hľadá nové a hlavne účinné spôsoby liečby pacientov.

Tento typ miestností sa v našich podmienkach väčšinou využíva v školstve, a to u detí, ktoré trpia poruchami správania alebo u ľudí s autizmom. Snoezelen miestnosť môžete nájsť aj v niektorých zariadeniach pre seniorov. V nemocniciach sú raritou.

"Potenciál tejto miestnosti som videla už pred pár rokmi, keď som o nej počula prvýkrát. Zoznámila som sa s tematikou, veľa som konzultovala s psychológmi, aj s lekármi. Všetci myšlienku zaradiť Snoezelen do terapie podporili. Napriek tomu, že máme miestnosť v nemocnici len krátke obdobie, už nám priniesla pozitívne skúsenosti a odpovede na otázky o využiteľnosti tejto terapie. Vďaka pomôckam, ktoré Snoezelen ponúka, sa nám darí pacientov liečiť nielen rýchlejšie, ale hlavne s dlhším časovým účinkom," zhodnotila Magdaléna Kureková, vedúca sestra psychiatrického oddelenia.

Terapia Snoezelen bola pôvodne vyvinutá ako voľnočasový zážitok pre ľudí s ťažkým mentálnym a zmyslovým postihnutím. V súčasnosti má oveľa širšie využitie. Je určená pre osoby s vývinovými poruchami, s mentálnym, telesným alebo viacnásobným postihnutím, s poruchou autistického spektra, s poruchami správania a učenia, s psychickými poruchami, pre osoby s traumatickými poraneniami mozgu, s demenciou a pre chronicky chorých pacientov. Pomáha aj ľuďom s hyperaktivitou alebo so seba poškodzujúcim správaním. V rimavskosobotskej nemocnici ju využívajú aj zamestnanci v rámci psychohygieny.

"Cieľom Snoezelen je uvoľnenie, pohoda a spokojnosť, ale aj stimulácia zmyslového vnímania a podporovanie rozvoja osobnosti pacientov. Podpora sa vzťahuje na viaceré oblasti vývinu, ako sú vnímanie, emocionalita, kognitívne procesy, komunikácia a motorika. Ďalšími zámermi môžu byť redukcia stresu a stereotypného správania, zvýšenie spontánnosti, motivácie, iniciatívy či zlepšenie vzťahu medzi klientom a terapeutom alebo rodičom," doplnila Magdaléna Kureková.

Lávové lampy, relaxačné pohovky, vodný bublinkový valec, silikónové vlasy, sedacie vaky a veľa ďalších zvykových alebo svetelných prvkov. Pre každého pacienta je vhodné niečo iné. Napríklad pacienti trpiaci demenciou obľubujú zrakové stimulácie, najmä premietanie prírody. Ak pri ňom majú aj zvykovú kulisu, cítia sa "uprostred diania". Pacienti s ľahším postihnutím majú radi zmenu farby na silikónových vlasoch, nevadia im farby červená, fialová či modrá. Tento druh terapie ale nie je vhodný napríklad pre pacientov s epilepsiou. O jej vhodnosti pri iných diagnózach je nutné poradiť sa s lekárom. Táto terapia tiež nenahrádza medikamentóznu liečbu.


Ďalšie z priestorov oddelenia:

NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross