No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Jedno z karanténnych centier v BBSK bude aj v Rimavskej Sobote

Jedno zo štyroch plánovaných karanténnych centier pre ľudí vracajúcich sa zo zahraničia, bude v rámci Banskobystrického kraja aj v Rimavskej Sobote. Ide o internát SOŠ Technickej a agropotravinárskej na Okružnej ulici. Rozhodol o tom tento týždeň Krízový štáb BBSK v rámci preventívnych opatrení, ktoré boli prijaté v súvislosti so šírením nového koronavírusu.

"Momentálne prebieha príprava týchto priestorov pre potreby karanténnych centier a zabezpečovanie ochranných pracovných pomôcok a ďalších náležitostí podľa pokynov hygienikov," uviedla pre Rimava.sk vedúca oddelenia pre komunikáciu na BBSK Lenka Štepáneková. Ako ďalej priblížila, priestory pre karanténu vytypoval BBSK na svojom území na pokyn štátu, ktorý zadal pomerne jasné parametre, aké zariadenia sú pre tento účel vhodné.

Článok pokračuje pod reklamou"Ide o internáty so systémom ubytovania v takzvaných bunkách, kde je možné ľudí izolovať tak, aby jeden človek mal k dispozícii jedno sociálne zariadenie," priblížila Štepáneková s tým, že do úvahy brali ziež regionálne rozdelenie, aby boli tieto kapacity dostupné ľuďom, vracajúcim sa zo zahraničia, čo najbližšie ich domovu.

Takéto internáty v rámci kraja sú aj v Banskej Bystici, Banskej Štiavnici či Lučenci. Momentálne tam ľudia podľa informácií BBSK umiestňovaní nie sú. Prioritne sú však určené pre rodinných príslušníkov zamestnancov zariadení sociálnych služieb, ktorí sa vracajú zo zahraničia. "Ak by totiž nemali inú možnosť, ako sa vrátiť do svojich domovov, v prípade prepuknutia choroby by došlo k vážnemu ohrozeniu chodu zariadení, ktoré sa starajú o najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva," objasnila Štepáneková a dodala, že v prípade dostatočných kapacít otvoria karanténne centrá aj pre širšiu skupinu ľudí, pričom uprednostnení budú obyvatelia s trvalým pobytom v mestách, kde sa karanténne centrum nachádza. "O detailoch budeme informovať začiatkom budúceho týždňa, keď bude nastavený presný režim fungovania a známy i termín spustenia," uzavrela.

Kraj prijíma aj ďalšie opatrenia, službu stráženia detí kľúčových zamestnancov, robí nábor dobrovoľníkov či zabezpečuje donášku potravín a voľnopredajných liekov pre seniorov. "BBSK pripraví databázu študentov a pedagógov, ktorí sa zaregistrujú ako dobrovoľníci pre službu stráženia detí – tá bude určená pre zamestnancov zariadení sociálnych služieb, lekárov a sestry, policajtov, hasičov či záchranárov, ktorým výkon povolania v čase krízy neumožňuje zostať doma," informuje kraj. Viac sa dočítate tu

BBSK má v pláne v čase mimoriadnej situácie poskytnúť na pomoc ľuďom viac služieb

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Google Earth


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross