No active "ca-sidebar-197687" sidebar

K darovaniu krvi vyzýva aj Rimavskosoboťan, držiteľ medaily profesora Jána Kňazovického

V nemocnici akútne potrebujú krv, k darovaniu tejto vzácnej tekutiny vyzýva aj držiteľ medaily profesora Jána Kňazovického. Peter Lecső z Rimavskej Soboty daroval tento týždeň už 111-krát. Ako pre Rimava.sk uviedol, išlo o pravidelný odber, ktorý podstupuje každé tri mesiace, je však rád, že mu to vydalo práve na tieto dni, keď je nedostatok krvi. Podľa jeho slov darovanie na hematologickom oddelení v Rimavskej Sobote prebehlo bez problémov. "Tam sa potom darcovia riadia podľa aktuálnej situácie a usmernení. Zatiaľ to nie je na objednávku a dohodu, relatívne málo ľudí chodí," podotkol darca, ktorý je od roku 2017 držiteľom medaily profesora MUDr. Jána Kňazovického. Dobrovoľným darcom krvi je už od roku 1990, kedy ho na to po prvýkrát nahovorili kolegovia. "Kto môže, mal by ísť tiež darovať. Krvi je nedostatok a spotreba veľká. Pridaj sa, nech Ti môžem dať ‚Palec hore'," avizuje.

Článok pokračuje pod reklamouNedostatok krvi v nemocniciach Svet zdravia pre Rimava.sk potvrdila komunikačná špecialistka siete nemocníc Svet zdravia Jana Fedáková. Ako doplnila, napriek pandémii sú v nemocniciach pacienti, ktorí nutne potrebujú krv k svojej liečbe – onkologickí pacienti, pacienti po úrazoch alebo mamičky pri komplikovaných pôrodoch. "Aby sme zaručili maximálnu bezpečnosť darcov i personálu, odporúčame darcom objednať sa na odber telefonicky na číslach 047/5612 252, alebo 0911 780 633. Na darovanie krvi prídu na presný čas a zminimalizujú tak kontakt s ostatnými darcami," priblížila Fedáková v prípade R. Soboty.

V Rim. Sobote viete darovať krv v pondelok, utorok a piatok. Všetky kontakty, kde sa objednať, pacienti nájdu na stránke tu.

Zdroj: Rimava.sk

Okrem najvyššej medaily udelili darcom krvi aj stovku významných plakiet

Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross