No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Kraj začína s prvou etapou výstavby cyklotrasy medzi Poltárom a R. Sobotou

Zdroj: BBSK

HRNČIARSKA VES - V obci Hrnčiarska Ves sa dnes uskutočnilo slávnostné odovzdanie staveniska prvej etapy cyklotrasy, ktorá by už v budúcom roku mala spojiť Poltár s Rimavskou Sobotou.

Prvá etapa, dlhá 7,7 kilometra, povedie z Poltára do Hrnčiarskej Vsi, výstavba začne už o pár týždňov. Celá cyklotrasa bude dlhá takmer 30 kilometrov a kraj na ňu získal z eurofondov viac ako 6,6 milióna eur. Informovala o tom vedúca oddelenia komunikácie Úradu BBSK Lenka Štepáneková.

Článok pokračuje pod reklamou


"Po dvadsiatich rokoch, odkedy skončila prevádzka železničnej trate medzi Poltárom a Rimavskou Sobotou, dostane teleso tejto trate nové využitie. Zástupcovia BBSK dnes slávnostne odovzdali zhotoviteľovi stavenisko prvej etapy, ktorá v dĺžke 7,7 kilometra spojí Poltár s Hrnčiarskou Vsou," uviedla Štepáneková.

Do výstavby tejto etapy kraj investuje viac ako 2,2 milióna eur, z nich 1,6 milióna sa mu podarilo získať z európskych zdrojov vo forme nenávratného finančného príspevku.

„Tento deň je významný pre celý región Novohradu a Gemera a pre všetkých, ktorí využívajú bicykel nielen vo svojom voľnom čase, ale aj ako dopravný prostriedok. Dnes sme slávnostne odovzdali stavenisko prvej etapy budúcej cyklotrasy, tu však ani zďaleka nekončíme – peniaze z eurofondov sme úspešne získali aj na druhú časť cyklotrasy, z Hrnčiarskej Vsi do Rimavskej Soboty. Tá bude v celkovej dĺžke 20,9 kilometra a v celkovej hodnote viac ako 7 miliónov eur,“ povedal predseda BBSK Ján Lunter.

S prácami na prvej etape by mal zhotoviteľ, spoločnosť OHLA-ŽS, začať ešte v novembri tak, aby bola cyklotrasa verejnosti prístupná už v lete budúceho roku.

„Práce na druhej etape budeme môcť rozbehnúť hneď potom, ako prebehne kontrola na riadiacom orgáne pre čerpanie eurofondov,“ doplnil Ján Lunter.

Cyklotrasa zabezpečí prepojenie miest Rimavská Sobota a Poltár, so súčasným napojením obcí Ožďany, Sušany, Hrnčiarske Zalužany, Hrnčiarska Ves a miestnou časťou Maštinec, pričom v celej dĺžke využije práve teleso niekdajšej železničnej trate.

Článok pokračuje pod reklamou


"Súčasťou stavby budú rekonštrukčné práce na mostných objektoch a priepustoch, súčasťou I. etapy sú rekonštrukčné práce na štyroch rúrových priepustoch a jedna novostavba priepustu, tiež rekonštrukcia dvoch mostov. Súčasťou II. etapy je rekonštrukcia piatich mostných priepustov, troch rúrových priepustov a desiatich mostných objektov. V rámci stavby je navrhnutá aj rekonštrukcia bývalého železničného tunela Ožďany, ktorý bude súčasťou cyklotrasy v dĺžke takmer 160 metrov," dodala Štepáneková.

Doplnila, že pribudnú tiež odpočívadlá pre cyklistov, v rámci I. etapy odpočívadlo Maštinec a v rámci II. etapy štyri odpočívadlá – Dúžava, Ožďany, Sušany a Hrnčiarska Ves. Každé odpočívadlo bude tvorené oddychovou plochou s prístreškami a mobiliárom pre cyklistov a poskytne miesto nielen na oddych a ochranu pred počasím, ale aj servis pre bicykle.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross