No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Na hygienu a dezinfekciu v R. Sobote dali vyše 5 tisíc eur. V Lučenci dezinfikovali priestory rómskych komunít

Na zvýšené hygienické opatrenia a dezinfekciu verejných priestranstiev investovala samospráva v Rimavskej Sobote viac ako 8 tisíc eur. Informoval o tom viceprimátor mesta Ladislav Rigó na včerajšom rokovaní mestského zastupiteľstva. Financie čerpajú z prostriedkov, ktoré poslanci odsúhlasili po zavedení nariadení hlavného hygienika v súvislosti so zabránením šírenia koronavírusu. Rimavskosobotskí poslanci na tento účel odsúhlasili per rollam sumu 30 tis. eur z rozpočtu (hlasovanie písomne, pozn. red). Na rokovaní vyčítali vedeniu mesta, že o využití týchto prostriedkov okrem záverov z krízového štábu nebolo nič konštatované, kde a čo sa robili, čiže samospráva tak dostatočne neinformuje a nevedia ani, kto je v krízovom štábe mesta. "Občania ani poslanci nevedia, čo sa deje," pripomenul poslanec Michal Demeter s tým, že sa im ozvali iba vtedy, keď bolo treba odsúhlasiť financie na dezinfekciu.

Článok pokračuje pod reklamouPodľa viceprimátora sa riadia zákonom a doporučeniami Úradu verejného zdravotníctva. Zasadali už osemkrát a urobili všetko, čo bolo v ich silách. "Všetky detské ihriská, všetky autobusové zastávky, lavice, lavičky boli dezinfikované, či na báze chlóru, či na báze peroxidu. Vyžiadali sme si aj kartu bezpečnostných údajov," informoval Rigó, podľa ktorého náklady predstavovali približne 5 tis eur. Niektorí zamestnanci dostali aj dvojdecové fľaštičky dezinfekčných prostriedkov na ruky. Ako Rigó dodal, na základe impulzu poslanca Vaľa oslovili aj Detox, ktorý vypomohol v prímestských častiach Mojín a Dúžava, kde vydezinfikovali autobusové zastávky a detské ihriská. V týchto dňoch majú dezinfekciu robiť vo Vyšnej a Nižnej Pokoradzi, ako aj v Bakte. V utorok, v deň rokovania, mal dostať prípis aj zamestnanec úradu, ktorý sa má postarať o dezinfekciu nocľahárne, a to každý týždeň. Na tieto účely doposiaľ použili zhruba 50 litrov dezinfekčných prostriedkov.

Prostriedky využívajú aj pracovníci TSM, ktorí sa starajú o verejné priestranstvá. Ako doplnil Tibor Barto, doposiaľ minuli okolo 3 400 eur na dezinfekčné a ochranné a osobné prostriedky pre pracovníkov. "Rozšírili sme ochranné pomôcky aj všetkým pracovníkom v cintorínskych službách," uviedol Barto a dodal, že dvakrát dezinfikovali všetky zberné nádoby.

Na otázku poslanca Romana Vaľa, kto je členom krízového štábu, Rigó uviedol, že okrem predsedu a primátora Jozefa Šimka sú v štábe vedúci jednotlivých odborov, a kompetentní ľudia, ktorí sú zaúkolovaní úlohami. Vaľo navrhoval, že by v štábe mohol byť aj lekár, keďže ide o dôležité veci týkajúce sa zdravia, a aby mali dostatok podstatných informácií. "Aby sme netápali nad tým, čo mesto robí alebo nerobí," dodal Vaľo.

Poslanci záverom rokovania odsúhlasili zriadenie krízového ekonomického štábu podľa odporúčaní Asociácie komunálnych ekonómov SR v trvaní počas krízového obdobia. Zároveň majú predkladať MsZ mesačnú správu k plneniu rozpočtu.

Záznam z rokovania poslancov MsZ Rimavská Sobota, od 2h 47 minúty.

https://www.facebook.com/tvrimava/videos/2646933835546890/?t=9985

V Lučenci dobrovoľní hasiči vydezinfikovali rómske komunity

V susednom okresnom meste Lučenec dezinfikovali verejné priestranstvá tiež. Vypomáhali im v tom aj dobrovoľní hasiči. Podľa informácií na sociálnej sieti tak Nezisková organizácia Človek v ohrození ponúkla Lučencu spoluprácu s dezinfikovaním priestorov vylúčených rómskych komunít v rámci mesta. Dezinfekciu realizovali s využitím špecializovaného mobilného zariadenia na plošnú dezinfekciu parou s pridaním virucídneho prípravku, oxidu chloričitého, na miestach s vysokou sociálnou koncentráciou. Dobrovoľní hasiči vydezinfikovali najrizikovejšie oblasti v meste, ako Rapovskú križovatku, Ulicu Tkáčsku, Zvolenskú cestu a ubytovňu na Rúbanisku. Končiť budú na Námestí republiky, kde vydezinfikujú lavičky a chodníky.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Mesto Lučenec - Filip Mózer

MsZ: Poslanci zasadajú za prísnych hygienických podmienok. Majerčíková laureátkou Ceny mesta

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross