No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Nočná obloha a kométy ponúknu ďalšie divadlo v októbri aj novembri

26. októbra 2020 |  | 

Koncom októbra a v novembri bude možné z nášho územia pozorovať ďalšie kométy. Okrem ďalšej kométy Neowise sa v plnej kráse budú dať pozorovať aj ďalšie jasné kométy. Ako pre Rimava.sk uviedol riaditeľ hvezdárne v Rimavskej Sobote Pavol Rapavý, na oblohe je ďalšia kométa C/2020 P1 (NEOWISE), ktorú objavil program NEOWISE (Near-Earth Object Wide-field Infrared Survey Explorer). "Je však len v dosahu silnejších ďalekohľadov, jej súčasná jasnosť je okolo 9 mag, je v súhvezdí Panna," priblížil.

Článok pokračuje pod reklamouNajjasnejšími kométami (okolo 7 mag) v novembri podľa riaditeľa hvezdárne bude C/2020 S3 (Erasmus), objavená 17. septembra a C/2020 M3 (ATLAS), ktorú objavili 27. júla.

Erasmus je pozorovateľná ráno, lepšie podmienky má kométa C/2020 M3 (ATLAS), ktorá sa dostáva nad obzor už vo večerných hodinách. "Takmer celý november bude v súhvezdí Orión. Obe kométy však bude možné pozorovať len na tmavej oblohe silnejšími binokulármi," podotkol.

Známa kométa NEOWISE (C/2020 F3), ktorú bolo možné vidieť voľným okom v lete už pozorovateľná nie je. "Jej súčasná jasnosť je okolo 11 magnitúd a slabne, keďže sa od nás aj od Slnka vzďaľuje. Kométu už nebude možné pozorovať, jej obežná doba je takmer 7 000 rokov," poznamenal Rapavý.

Zároveň pripomenul, že počas večerov je však nad juhozápadným obzorom dobre viditeľný jasný Jupiter a len niekoľko stupňov východne (vľavo) slabší Saturn. "Takmer po celú noc, okrem rána je viditeľný červenkastý Mars, ktorý bol 6. októbra najbližšie k Zemi (62 miliónov km), bližšie bude až v roku 2035. Ráno je nad juhovýchodným obzorom jasná, neprehliadnuteľná, Venuša.

Hvezdáreň v Rimavskej Sobote je kvôli opatreniam voči šíreniu vírusu COVID-19 pre verejnosť zatvorená. Do konca októbra sa však môžete prihlásiť do fotosúťaže zameranej na problematiku svetelného znečistenia "Svieťme si na cestu…nie na hviezdy". Téme sme sa venovali pri vyhlásení súťaže v článku pod názvom Na svetelné znečistenie či na nevhodné osvetlenie budov chcú poukázať fotosúťažou. Do súťaže sa aktuálne môže zapojiť úplne každý, bez vekového obmedzenia a štátnej príslušnosti.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross