No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Nový urýchľovač nastavoval od rána do večera celý mesiac

Nový lineárny urýchľovač, ktorý nedávno sprevádzkovali v rimavskosobotskej nemocnici, si vyžiadal náročnú inštaláciu. Okrem tej stavebnej časti bola veľmi dôležitá aj tá dokončovacia, pri ktorej bol urýchľovač nastavený podľa potrebných požiadaviek. Postaral sa o to Václav Bednář, fyzik, absolvent rimavskosobotského gymnázia a Karlovej univerzity v Prahe. „Fyzik je taký preklenovací článok medzi medicínskou a technickou časťou, lekármi a prístrojom. Musí teda vedieť niečo aj z jedného aj z druhého,“ hovorí Vašek, ktorý si popri štúdiu hľadal brigádu. Prostredníctvom otca, ktorý pôsobil na radiačnej onkológii, sa dostal do rimavskosobotskej nemocnice a zamestnali ho na servis a vývoj dozimetrických prístrojov. A nemocnicu už neopustil. Pôsobí v nej od roku 2005.

Článok pokračuje pod reklamou



Keď do rimavskosobotskej nemocnice priviezli novo zakúpený lineárny urýchľovač, prvé meranie podľa jeho slov nastavoval celý mesiac a trávil pri ňom dni od rána do večera. Niekedy pritom nastavovaniu venoval aj víkend. Ako pre Rimava.sk uviedla hovorkyňa siete Svet zdravia Jana Fedáková, keď onkológ definuje prostredníctvom CT snímky nález, ktorý potrebuje u pacienta ožiariť, jeho úlohou je prinútiť lineárny urýchľovač, aby to urobil čo najpresnejšie. "Aby ožiaril, čo treba a ušetril, čo je zdravé. Predpis, podľa ktorého sa bude ožarovať, následne odovzdá laborantovi, ktorý už liečbu zrealizuje," priblížila. Zároveň dodala, že kolegovia dnes o Vaškovi hovoria, že je dušou pracoviska. "Je inovatívny, v sieti Svet zdravia nedávno získal ocenenie Talent roka a v medzinárodnej súťaži Radiotherapy Plan Competition v roku 2016 sa chcel porovnať s ostatnými," priblížila Fedáková.

„Ak majú jednotlivé pracoviská rovnaký prístroj, ich liečba sa môže líšiť. Jednotliví fyzici totiž môžu urobiť viac či menej optimálny predpis. V medzinárodnej súťaži som chcel porovnať kvalitu liečby, ktorú poskytoval náš predošlý lineárny urýchľovač – asi 20-ročná technológia, s liečbou najšpičkovejšími prístrojmi sveta. Chcel som vedieť, či im dokážeme konkurovať tým, že vytvoríme lepší ožarovací plán. V súťaži sme obstáli v porovnaní so svetovou konkurenciu veľmi dobre a v kategórii 3D plánovania sme dokonca vyhrali,“ vysvetlil Vašek, ktorý v rámci súťaže vytvoril najlepší ožarovací 3D plán.

„Keď je nemocnici dodaná nová technológia, nie je to ako s kúpou auta – že si človek sadne za volant a môže šoférovať. Fyzici musia systém nakonfigurovať a ako presne to urobíme, tak presne alebo s takou odchýlkou budeme ďalšie roky ožarovať. Aj preto som tomu venoval značný čas. Prvou výzvou teda bolo vôbec systém rozbehať s maximálnou presnosťou a ďalšou je ubezpečiť sa, či technológia robí to, čo má. História nám hovorí o mnohých rádiologických udalostiach, ktoré sa stali práve zlyhaním techniky, preto musíme celý proces neustále verifikovať,“ dodal Vašek.

Rodičia odovzdali žezlo deťom

Rádioterapia funguje v rimavskosobotskej nemocnici už asi 60 rokov. V nemocnici bolo vytvorené dokonca jedno z prvých pracovísk na Slovensku, ktoré sa venovalo liečbe ožarovaním. Najprv to boli terapeutické röntgeny, potom rádiové ihly a v 90-tych rokoch bol v nemocnici inštalovaný kobaltový ožarovač československej výroby. Prvý lineárny urýchľovač uviedli v nemocnici do prevádzky v roku 2009.

Medzi lekármi, ktorí rádioterapiu v nemocnici pred rokmi rozbiehali a boli súčasťou pokroku na Slovensku v tomto smere, bol práve Vaškov otec. Spoločne s otcom radiačnej onkologičky Adely Englerovej, ktorá dnes tiež v rimavskosobotskej nemocnici pôsobí a starala sa o prvého pacienta liečeného novým lineárnym urýchľovačom. Pre Vaška a Adelu tak dokonale platí, že rodičia odovzdali žezlo svojim deťom, ktoré dnes pokračujú v ich začatej práci a ďalej sa snažia rádioterapiu rozvíjať.

Zdroj: Rimava.sk

V nemocnici funguje lineárny urýchľovač, ožaruje presnejšie a bezpečnejšie

Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross