No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Odpad po obciach Rimavskej doliny zbierajú postupne, vodná nádrž Ľadovo je čistejšia o 34 vriec odpadu

Odpad, ktorý končí v prírode, zbierajú tento rok v okrese Rimavská Sobota postupne. Môže za to zákaz zhromažďovania sa a koronavírus. Kým uplynulé roky organizovali zbieranie smetí v Mikroregióne Rimava a Rimavica v jeden deň, ktorý končil pri guľáši, tentokrát tak ľudia môžu urobiť individuálne a po menších skupinkách či rodinách čo zastrešujú jednotlivé obce. "Ak vám nie je ľahostajné životné prostredie a svet okolo vás, venujte v rámci Dňa Zeme aspoň hodinku svojho času vyčisteniu životného prostredia," vyzýva manažérka mikroregiónu Henrieta Struhárová. Záujemci tak môžu urobiť od 22. až do 30. apríla vo svojej obci kam na úrady doručili plastové vrecia na odpad. Každý si tak môže určiť čas, kedy mu to najviac vyhovuje. Na výzvu podľa jej slov zatiaľ zareagovali takýmto spôsobom upratovania v obciach Veľké Teriakovce či Rimavských Zalužanoch.

Jednou z obcí, kde sa v sobotu za zvýšených hygienických opatrení pustili do upratovania boli Rimavské Zalužany. Podľa slov starostu Milana Medveďa je ich obec teraz na okolí najčistejšou.

Článok pokračuje pod reklamou"Do zbierania sa zapojilo približne 20 dobrovoľníkov a vyzbierali do desať vriec odpadu," povedal pre Rimava.sk starosta, podľa ktorého im to trvalo asi tri hodiny. "Smeti boli vyzbierané najmä popri hlavnej ceste od Rimavskej Bane až po odpočívadlo, ako aj v dedine či popri Rimave a v lesíku, kde nebolo toho až tak veľa," zdôraznil Medveď. Zároveň prezradil, že deti motivovali balíčky a ako občerstvenie dostali rezeň, chlieb a uhorku.

"Čierne a žlté vrecia na zber odpadu si môžete prevziať na obecnom úrade alebo v potravinách v obci v dňoch od 22.do 30. apríla," informuje starostka Čerenčian Zuzana Študencová, podľa ktorej nazbieraný odpad môžu priniesť do 4.mája ku bráne pri obecnom úrade. Zároveň dodala, že vďaka tejto malej službe budú mať dobrovoľníci lepší pocit pri srdci, že urobili niečo dobré nielen pre seba, ale aj pre svoje okolie. "Samozrejmosťou je, že pri týchto činnostiach je nutné dodržiavať všetky vládou schválené nariadenia. Mať na tvári rúško, používať rukavice a nezhromažďovať sa v skupinách," uzatvára starostka.

Minulý rok dobrovoľníci v Rimavskej doline vyzbierali viac ako 390 vriec odpadu a 2 veľkoobjemové kontajnery. V poradí už 13 ročník tejto akcie trvá aj vďaka hygienickým opatreniam do 30. apríla. Deň Zeme pripadá na 22. apríla.

Vodná nádrž Ľadovo je čistejšia o 34 vriec odpadu

Odpad tento rok zbierali aj na vodnej nádrži Ľadovo. Vďaka zbieraniu zaplnili 34 vriec odpadu. Ako pre Rimava.sk ďalej uviedla Mária Bérešová, vedúca kancelárie primátorky mesta Lučenec, v spolupráci so Správou povodia horného Ipľa vyčistili vodnú nádrž Ľadovo. Väčšinu odpadu pritom tvorili plastové fľaše a obaly, odhadom 90 percent. Ďalej tam boli sklenené fľaše a poháre, plechovky, fólie, plastové bandasky, vedrá, kvetináče, hračky. "Je to množstvo ďalších predmetov, ktoré do prírody určite nepatria," podotkla Bérešová. „Pre hustý porast a neprístupný terén, ktorý bol príliš zamokrený, sa nám však časť vodnej nádrže nepodarilo vyčistiť,“ ozrejmil technický pracovník Ivan Piliarik.

Zdroj: Rimava.sk

Dobrovoľníci vyzbierali stovky vriec odpadu odhodeného popri cestách

Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross