No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Pacienti s koronavírusom opustili nemocnicu asi pred dvomi týždňami

Zatiaľ poslední pacienti, ktorí mali pozitívne testy na koronavírus a potrebovali lekársku starostlivosť opustili infekčné oddelenie v Lučenci podľa riaditeľa nemocnice Júliusa Höffera asi pred dvomi týždňami. Celkovo ich počas uplynulých mesiacov bolo vyše 50, ktorých hospitalizovali. "Mali sme aj pár pacientov ťažších, ale nebolo ich treba napojiť na tento servoventilátor," podotkol riaditeľ a dodal, že v Lučenci patrili medzi nemocnice s červeným označením a pacientov prijímali zo širokého okolia. Najbližšie infektologické oddelenie, ktoré môže prijať a liečiť takýchto pacientov je v Banskej Bystrici.

Článok pokračuje pod reklamouSituáciu aká nastala, si nepamätajú. "Nepamätám si, že by bol núdzový stav vyhlásený. Myslím si, že väčšina ľudí sa zachovala ako treba. Boli sme zdravotníci v prvej línii," spomenul riaditeľ, podľa ktorého ich oddelenie je pripravené permanentne na takéto situácie. "Len až takáto situácia a v takejto miere tu ešte nebola. Do akej miery to bude nevedel na Slovensku dopredu nikto," hovorí riaditeľ a dodáva, že aj vďaka prijatým včasným opatreniam pandémia na Slovensku nebola a nemuseli naozaj odskúšať tie najkrajnejšie možnosti, na ktoré sa pripravovali.

Infekčné ostáva pripravené, návštevné hodiny povolili

Infekčné oddelenie v Lučenci ostáva však aj naďalej pripravené. "Kompletne tu máme za týmto účelom 50 lôžok. Postele sú pripravené a v prípade potreby by sme museli presúvať personál tam, kde je potrebné zachraňovať životy ľudí. Nemáme navyše personál," dodáva. Podľa riaditeľa sa zo situácie poučili. "Zvládli sme to, ale na chybách, ktoré tu boli, tie treba dať do poriadku. To znamená aj to financovanie. Aby sme vedeli zaplatiť odborníkov, aby neodišli do zahraničia, aby sa oplatilo byť zdravotnou sestrou, ošetrovateľom alebo laborantom," zdôraznil Július Höffer. Podľa jeho slov každý má právo a vyžaduje, aby sa robila medicína na úrovni súčasnej vedy, ako vo svete je. "Len to stojí aj peniaze a štát by si mal plniť povinnosť a zaplatiť za svojich pacientov, aby boli peniaze na čo treba," podotkol.

Covidom situácia v zdravotníctve podľa riaditeľa nekončí a treba pozornosť obrátiť aj na ďalšie závažné ochorenia. "Všade hovoria, že takáto pandémia sa môže hocikedy zopakovať. Aj táto skúsenosť z uplynulých mesiacov nám dala to, že máme byť pripravení," uzavrel riaditeľ súkromnej nemocnice Július Höffer.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Google maps


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross