No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Priviezli nových repatriantov. Pribudol mobilný odber SČK

Do Rimavskej Soboty priviezli nových repatriantov. Ide v poradí o druhú skupinu ľudí, ktorý prišli zo zahraničia na Slovensko. Najbližšie dni, až do výsledkov testov na koronavírus strávia v internáte Strednej odbornej školy technickej a agropotravinárskej (SOŠTaAP). Pochádzajú z lokalít ako sú Piešťany, Banská Bystrica, Vranov nad Topľou či Ružomberok. Ako ďalej pre Rimava.sk uviedla riaditeľka školy Dagmar Vašová, ubytovali ich v noci. "Nik nemal zvýšenú teplotu," zdôraznila a dodala, že prišli z Nemecka Rakúska, Českej republiky, Ománu, väčšina prišla vlastnou dopravou.

Zároveň podotkla, že jednu partiu doviezol autobus. "Boli tam opatrovateľky z Rakúska, ale tie odmietli vystúpiť, chceli bývať po samom," spomenula Vašová, podľa ktorej boli maximálne arogantné a drzé. Ďalej vysvetlila, že tých repatriantov, ktorí sú v jednom dopravnom prostriedku, dávajú na jednu bunku. "Kedže prišli autobusom, mohli sme ich dať na izby aj štyri na bunku," uzavrela.

Článok pokračuje pod reklamouVstup do skoly stráži policajná hliadka, ktorá sa strieda. Prvá etapa repatriantov bola testovaná koncom minulého týždňa. Všetky testy boli negatívne a pustili ich do domácej karantény.

Testovali klientov sociálneho zariadenia, použili mobilný karavan

V susednom okrese Lučenec dnes odobrali vzorky v zariadení sociálnych služieb. Po prvýkrát medzi nich prišili zdravotníci na špeciálne upravenom karavane v hodnote desiatok tisíc eur. Vozidlo je špeciálne určené na testovanie ľudí s podozrením na COVID-19. Jeho nákup a zriadenie má zvýšiť počty testovaných v Banskobystrickom v kraji. Mobilnú odberovú jednotku sa podarilo získať a uviesť do prevádzky Banskobystrickému územnému spolku Slovenského Červeného kríža, ktorý ju zakúpil s prispením SČK (6 tis eur), BBSK (20-tis eur), Mesta Banská Bystrica (10-tis eur) a iniciatívy Kto pomôže Slovensku (12-tis eur). Rimava.sk o tom informovala Lenka Štepáneková, hovorkyňa BBSK, ktorý je zriaďovateľom zariadenia sociálnych služieb.

V kraji budú môcť otestovať viac ľudí, karavan slúži aj na dekontamináciu zasahujúcich zdravotníkov

„Vláda v začiatkoch koronakrízy deklarovala, že každý kraj má k dispozícii jednu mobilnú odberovú jednotku. V našom kraji však dlhé týždne k dispozícii nebola. Preto, keď nás oslovil Červený kríž so žiadosťou o príspevok na toto vozidlo, vyšli sme im radi v ústrety. Aj vďaka ich iniciatíve budeme môcť otestovať viac ľudí priamo v zariadeniach sociálnych služieb a znížiť tak riziko, ktoré pre klientov predstavuje každá návšteva zdravotníckeho zariadenia,“ povedal predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter.

Vozidlo mobilnej odberovej jednotky je vybavené tak, že jeho posádka dokáže kompletne celý odber, vrátane následnej dekontaminácie zasahujúcich zdravotníkov, vykonať priamo v teréne, bez ďalších nárokov na zdroje vody či elektriny. Poskytuje zázemie pre personál (kuchynka, sprcha, toaleta), pripojenie k vysokorýchlostnému internetu, vybavenie pre uskladnenie zdravotníckeho materiálu a odobratých vzoriek či krytý priestor pre vykonanie odberov so stolmi, stoličkami a osvetlením, pripojeným na vlastný zdroj elektrickej energie.

„Personál bude zložený z dvoch zdravotníckych pracovníkov, na nahadzovanie žiadaniek do systému tam bude prítomný aj pracovník regionálneho úradu verejného zdravotníctva. Odbery budeme realizovať na vyžiadanie samosprávneho kraja alebo RÚVZ v Banskej Bystrici,“ povedala Zuzana Stanová, riaditeľka územného spolku Slovenského Červeného kríža Banská Bystrica.

„Od začiatku vypuknutia mimoriadnej situácie súvisiacej so šírením koronavírusu sme nadviazali na dlhodobo nadštandardnú spoluprácu s územným spolkom SČK v Banskej Bystrici. Nielen dnes, ale aj v uplynulom období sme sa  utvrdili v tom, že mať partnera, ktorý vie promptne reagovať a pomôcť, je viac než nevyhnutné. Som rád, že s BBSK sme sa dokázali spojiť a prispieť k pomoci, ktorá uľahčí  pracovníkom SČK prácu v teréne,“ povedal Jakub Gajdošík, 1. zástupca primátora Mesta Banská Bystrica.

Pre finančnú podporu projektu v Banskobystrickom kraji sa rozhodla aj iniciatíva Kto pomôže Slovensku. Tá prvotne vznikla ako snaha o zabezpečenie ochranných pomôcok, ktorých bol v začiatkoch koronakrízy kritický nedostatok. "Podporou možností testovania chceme v našej iniciatíve flexibilne reagovať na meniacu sa situáciu a potreby v boji s koronavírusom. Banskobystrický kraj má veľké vzdialenosti, pomerne nižšiu hustotu obyvateľstva a vyššie zastúpené rizikové skupiny, vrátane tých marginalizovaných, preto tu má mobilná odberová jednotka veľký význam. Našu pomoc stále potrebuje množstvo ľudí v prvej línii, preto sa pridajte a pomôžme Slovensku spoločne," povedala Janka Bargerová, ktorá v iniciatíve Kto pomôže Slovensku zodpovedá za nákupný proces.

V budúcnosti bude mobilná odberová jednotka využiteľná pri zabezpečovaní iných infekčných ochorení, či na zabezpečenie zdravotníckych pracovníkov SČK pri mimoriadnych udalostiach a podujatiach celospoločenského významu.

Zdroj: Rimava.sk, BBSK


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross