No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. Sobota zaznamenala rekord v prírastku. Zisťovali sme, kde sa nákaza vyskytla

Okres Rimavská Sobota, ako aj samotné mesto, zaznamenalo rekord v prípade pozitívnych testov na koronavírus. Ako uvádza ministerstvo zdravotníctva, za včerajší deň testovaní ich pribudlo 21. Podľa aktuálnych informácií z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva ich je ešte viac. Ako ďalej pre Rimava.sk uviedol regionálny hygienik z RÚVZ v Rimavskej Sobote Dušan Béreš, zaznamenali prírastok 27 prípadov pre okres Rimavská Sobota. "Sú to rodinné výskyty v prvom rade," povedal Béreš a dodal, že ide aj o zdravotníckych pracovníkov a pacientov zdravotníckeho zariadenia.

Článok pokračuje pod reklamouMedzi pozitívnymi testami sú aj cestovatelia, ktorí boli na služobnej ceste v Čechách. "Polovica z nich sa nakazila," doplnil Béreš s tým, že veľká časť ochorení sú dohľadané prípady. "Je toho veľa," povedal a zdôraznil, že ak včera vyzýval ľudí, aby boli ostražití a správali sa zodpovedne, tak dnes to platí dvojnásobne.

Najviac prípadov je v rodinách

Zaznamenané výsledky včerajšieho testovania naznačujú, že najviac prípadov je v rodinách. "Toto ochorenie k nim bolo donesené odniekiaľ a v rodine sa to rozšírilo," poznamenal regionálny hygienik.

Okres Revúca hlási jeden pozitívny prípad ochorenia, Lučenec až 47

Už druhý deň po sebe pribúdajú pozitívne testy vo väčšej miere v okrese Lučenec. Dnes je to podľa informácií ministerstva zdravotníctva až 47. Veľké množstvo evidujú aj v nemocnici. V súčasnosti majú v nemocnici vyše 80 zamestnancov po pozitívnych testoch. Z nich sa po absolvovaní domácej karantény začínajú niektorí vracať do práce.

Prevádzka nemocnice je zatiaľ v pôvodnom režime. Vybavujú iba akútne prípady. Aj preto nemocnica žiada o pomoc i vysokoškolákov a iný zdravotnícky personál. Ako Rimava.sk dávnejšie informovala, nemocnica v Lučenci má infekčné oddelenie pre južnú časť kraja. V rámci tohto oddelenia vytvorili 60 lôžok pre COVID pacientov.

Téme sa budeme venovať.

Doplnené o 13:38 hod.

Respiračné ochorenia a chrípka sa držia na uzde

Epidemiológovia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici zaznamenali v porovnaní s uplynulým týždňom vyše 16-percentný pokles akútnych respiračných ochorení (ARO), ako aj o viac ako 11 percent nižší výskyt chrípky a jej podobných ochorení (CHPO). Chrípka a jej podobné ochorenia sa vyskytli len v 38 prípadoch, čo je chorobnosť 12,5 osôb na 100-tisíc obyvateľov v starostlivosti lekárov hlásiacich v tomto týždni.

Najvyšší počet chorých na ARO je v okrese Rimavská Sobota, Revúca a Žiar nad Hronom. Čo sa týka chrípky a jej podobných ochorení je najvyšší počet pacientov v okrese Poltár. Ako ďalej uvádza Mária Tolnayová z RÚVZ Banská Bystrica, dôvodmi takéhoto – už niekoľkotýždňového vývoja, môže byť aj počasie, ale hlavne fakt, že väčšina obyvateľov nosí rúška v súvislosti s výskytom nového koronavírusu. Podľa odborníkov je práve toto obdobie a pokles chorých ideálne, aby sa občania dali voči chrípke zaočkovať. Očkovať proti chrípke by sa mali najmä osoby nad 65 rokov, osoby s ochoreniami srdcovo-cievneho systému, s chronickými ochoreniami dýchacích ciest, metabolickými a imunitnými poruchami. Pre indikované skupiny je vakcína plne hradená zo zdravotného poistenia. Ako zdôrazňujú epidmemiológovia, organizmus oslabený chrípkou ľahko podlieha takzvaným sekundárnym infekciám bakteriálneho pôvodu. Patria k nim napríklad zápal pľúc, zápal priedušiek, zápal stredného ucha, či centrálneho nervového systému. Komplikácie sa častejšie vyskytujú u veľmi malých detí, u 65- a viac-ročných a u osôb s chronickými chorobami. Častým pôvodcom komplikácii je Streptococcus pneumoniae (pneumokok). Súčasne s vakcínou proti chrípke, alebo počas celého roka, je možné podať vakcínu proti pneumokokovým infekciám. Ochranný účinok vakcíny nastupuje 14 dní po podaní a trvá 5 rokov.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross