No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Béreš: Vírus čaká a keď vytvoríme podmienky, tak sa začne šíriť aj v rámci okresu

V okrese Rimavská Sobota pribudli do štatistík tri prípady a v okrese Revúca päť pozitívnych prípadov nákazy koronavírusom. Dnes o tom informuje ministerstvo zdravotníctva za včerajší deň testovania. Podľa regionálneho hygienika z RÚVZ v Rimavskej Soboty Dušana Béreša ide o ľudí, ktorí žijú dlhodobo mimo okres Rimavskej Soboty. Jeden je z Bratislavy a dvaja z Banskej Bystrice. Čo sa týka okresu Revúca, ktorý rovnako spadá pod RÚVZ Rimavská Sobota, došlo podľa Béreša k nákaze mimo neho. Ako doplnil, ide o hokejistu v Poprade, futbalistu z Podbrezovej a jeden sa vrátil z Holandska.

Článok pokračuje pod reklamou



"V partii mali výskyt COVIDu-19," podotkol Béreš a dodal, že v jednom prípade ide o kontakt z Rožňavy a jeden pozitívny prípad je z Rooseweltovej nemocnice v Banskej Bystrici. "Vykazujeme ich pokiaľ majú trvalé bydlisko u nás, ak tu žijú, tak sú v riešení pracovníkmi hygieny," ubezpečil regionálny hygienik. Ten aj napriek týmto štatistikám upozorňuje občanov, aj keď k nákaze došlo mimo okres, aby dodržiavali zásady osobnej hygieny a ochrany, ROR – rúška – odstup – dezinfekcia rúk. "Tlak je ohromný a sú to len prípady, o ktorých vieme, ale koľko je prípadov, o ktorých nevieme, z ktorých niektorí môžu byť nosiči a môžu začať roznášať aj v našich okresoch," prízvukuje Béreš. Zároveň zdôraznil, že vírus vyslovene čaká a keď vytvoríme podmienky, tak sa začne šíriť aj v rámci okresu.

Doplnené o 13:51 hod.

V prípade okresu Lučenec testovaním odhalili sedem pozitívnych prípadov a v Poltári dva. Ako pre Rimava.sk doplnila regionálna hygienička RÚVZ z Lučenca Nadežda Andóová, ide o ľudí, ktorí prišli do kontaktu s pozitívne testovanými osobami a súvisia s epidémiou koronavírusu.

Ministerstvo vyzýva zdravotníkov

Minister zdravotníctva Marek Krajčí vyzýva zdravotníkov a zdravotníckych študentov, aby sa prihlásili na pomoc pri celoplošnom testovaní na prítomnosť ochorenia COVID-19. Potrebujú ich približne 20 tisíc. "Udalosti si vyžadujú veľké porozumenie aj veľkú dávku vzájomnej pomoci. Zostaňme súdržní, len spoločne môžeme poraziť šírenie vírusu, ktorý obmedzil náš bežný život, pozastavil štandardný chod nemocníc a ohrozuje zdravie, ako aj životy nás a našich blízkych," informuje ministerstvo.

Banskobystrický kraj má podľa informácií ministerstva zdravotníctva 209 prípadov. Zároveň uvádzajú, že na Slovensku v stredu pribudlo 1 728 pozitívne testovaných osôb, ukončených vyšetrení bolo 9 365.

Seniori a ochorenie COVID-19. Čo je dobé vedieť?

Koronavírus sa prenáša kvapôčkovou infekciou pri kašľaní, kýchaní či rozprávaní. Prenáša sa buď vdýchnutím alebo dotykom špinavých povrchov a následným prenesením rukami. Nakaziť sa vírusom je možné:

  • priamym fyzickým kontaktom s osobou, u ktorej bol COVID-19 potvrdený,
  • pobytom s nakazenou osobou v rovnakej domácnosti,
  • priamym kontaktom s infekčnými sekrétmi (napr. použité papierové vreckovky),
  • osobným kontaktom s nakazenou osobou na vzdialenosť menej ako 2 metre po dobu viac ako 15 minút,
  • pobytom v uzavretom priestore s nakazenou osobou na vzdialenosť menej ako 2 metre po dobu viac ako 15 minút.

Koronavírus môžu prenášať aj infikované osoby, ktoré navonok nejavia žiadne alebo len veľmi mierne vonkajšie prejavy ochorenia. Inkubačná doba (doba od vstupu vírusu do organizmu do rozvoja symptómov ochorenia) je niekoľko dní, pričom počas celej doby je jedinec prenášačom vírusu a môže ho nevedomky ďalej šíriť. Inkubačná doba ochorenia COVID-19 je 2 až 14 dní, môže byť aj dlhšia.

Kto je najviac ohrozený ochorením COVID-19

Najviac ohrození ťažkým priebehom ochorenia sú ľudia nad 60 rokov (súvisí to s tým, že s pribúdajúcim vekom sa znižuje schopnosť imunitnej reakcie organizmu, čo prispieva k vyššiemu výskytu infekcií a vírusových ochorení) a osoby, ktoré majú vážne chronické ochorenie (ochorenie srdca, cukrovku, pľúcnu chorobu, chronické ochorenia so znížením imunity).

Ako sa prejavuje koronavírus

Najčastejšie prejavy ochorenia sú podobné ako pri chrípke:

  • horúčka nad 38 °C (takmer vždy),
  • suchý, dráždivý kašeľ,
  • sťažené dýchanie,
  • celková únava, slabosť,
  • niekedy nádcha, bolesť v krku.

Uvedený zoznam nie je úplný, ak máte akékoľvek ďalšie príznaky, ktoré sú závažné alebo znepokojujúce obráťte sa na svojho lekára.

Príznaky COVID-19 sú z veľkej časti podobné ako pri chrípke. Definitívnu odpoveď či má človek COVID-19, môže dať len laboratórne vyšetrenie odobratej klinickej vzorky pacienta.

AKO CHRÁNIŤ SEBA A OSTATNÝCH PRED KORONAVÍRUSOM

Tu je niekoľko odporúčaní, ktoré chránia vás aj ostatných.

Zostaňte doma

Ak je to možné zdržiavajte sa prevažne doma, prechádzajte sa na menej zaľudnených miestach, vyhýbajte sa davom najmä v uzavretých a zle vetraných priestoroch, hromadným akciám, hromadnej doprave. Nakupujte racionálne – len v nevyhnutných prípadoch, na viac dní, v čase keď nie sú obchody plné ľudí. Vyhnite sa všetkým cestám, ktoré nie sú nevyhnutné.

Často si umývajte ruky

Pravidelné a časté umývanie rúk je jedným z najlepších spôsobov ako chrániť seba aj ostatných pred rôznymi chorobami. Ruky si umývajte mydlom a teplou vodou, najmenej po dobu 20 sekúnd. Ak nie je k dispozícii mydlo a voda, použite dezinfekčný prostriedok, ktorý obsahuje najmenej 65 percent alkoholu. Rozotrite ho na ruky a trite, až kým nebudú suché. Nedotýkajte sa kontaminovanými rukami očí, nosa, úst.

Dodržiavajte odstup

Na verejnosti dodržiavajte odstup 2 metre od iných ľudí. Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí javia príznaky nádchy alebo chrípky.

Vyvarujte sa úzkemu kontaktu s chorými osobami aj vo vašej domácnosti. Pokiaľ je to možné, udržiavajte odstup minimálne 1 meter medzi chorou osobou a ostatnými členmi domácnosti.

Zamedzte zdieľaniu osobných predmetov s ostatnými členmi rodiny (uteráky, riady, zubné kefky..).

Noste rúško

Správne prekrytie horných dýchacích ciest (zakrytie ústa aj nosa) rúškom, respirátorom bez výdychového ventilu, šálom či šatkou je jedným z dôležitých nástrojov na zamedzenie šírenia ochorenia COVID-19. Pomáha zabrániť prenosu od nosičov ochorenia a následne tak ďalšiemu šíreniu ochorenia v populácii.

Rúško nie je náhradou za sociálne dištancovanie, preto aj s rúškom na tvári dodržiavajte 2-metrový odstup od ostatných ľudí.

Posilňujte si imunitu

Posilňujte svoju imunitu zdravou a pestrou stravou, vitamínmi (hlavne vitamín C, vitamíny skupiny B, vitamín D, zinok, probiotiká), dostatočným pitným režimom, pohybom v prírode, oddychom, dostatkom spánku. Vitamín D si doplníte, ak vystavíte odhalenú pokožku aspoň na 30 minút slnečným lúčom. Probiotiká nájdete okrem acidofilného mlieka, probiotických jogurtov aj v kvasenej kapuste.

Konkrétne opatrenia a odporučenia RÚVZ nájdete v priloženom dokumente tu.

Zdroj: Rimava.sk, RÚVZ Rimavská Sobota, ilustračné foto: Ministerstvo vnútra


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross