No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Rimavskosobotská pobočka A-klubu oslávila svoje prvé výročie, otvorili aj informačné centrum

RIMAVSKÁ SOBOTA – A-klub Rimava v nedeľu (5. 3.) oslavoval rok od otvorenia pobočky v priestoroch Čierneho orla. Členmi sú ľudia vyliečení z rôznych závislostí. V klube nájdu seberovných ľudí, vytvoria si priateľstvá a navzájom si pomáhajú. Popri otvorení ďalších pobočiek stihli za ten rok množstvo akcií.

Predseda Aladár Káli, spolu s ďalšími štyrmi vyliečenými priateľmi, založili základný klub – A-klub Gemer v Tornali už v roku 2014. Po rokoch činnosti a skúseností, ktoré nadobudli v Tornali, sa rozhodli otvoriť ich prvú oficiálnu pobočku v R. Sobote.


K TÉME:

Sú silnejší než závislosť, alkoholu sa vzdali. V Rim. Sobote otvorili pobočku A-klubu, pomáha abstinentom

06.mar.2022 -

Mať kamarátov medzi abstinentmi je pre odliečených alkoholikov dôležité. Pomoc už nájdu aj v Rim. Sobote.

Ďaľej...

Podľa zakladateľa Aladára Káliho je cieľom to, aby mali pacienti po liečbe zo závislosti miesto, ktoré potrebujú. „Je to priestor, kde sa raz za čas zídu a s ľuďmi, ktorí sú v podobnej situácii, si vymieňajú a doplňujú informácie a vzájomne si pomáhajú, aby boli úspešní a vydržali v abstinencii.“

Stretnutia sa konajú pravidelne prvý štvrtok v mesiaci. „Dáme si kávu a v prvej časti stretnutia každý z nás rozpovie svoj príbeh. Všetko, čo sa počas mesiaca udialo, s akými problémami alebo ťažkosťami sa kto stretol a ako to vyriešil. V druhej časti preberieme aké veci sa stali v abstinentských centrách v rámci celého Slovenska. Na záver riešime úlohy a očakávané udalosti na nasledujúci mesiac," opísal predseda.

Článok pokračuje pod reklamou


Pobočky A-klubu sa rozrastajú

„V auguste minulého roku sme zriadili A-klub Novohrad vo Veľkom Krtíši. Vo februári nasledovalo otvorenie A-klubu Slaná v Rožňave a momentálne pracujeme na slávnostnom otvorení A-klubu v Košiciach. V pláne zatiaľ máme rozšíriť pobočku o Bratislavu a Komárno,“ doplnil Káli.

S otvorením pobočiek zaznamenali aj vysoký nárast nových členov. Pri otváraní klubu v Rim. Sobote ich bolo 27, zatiaľ čo dnes je súčasťou už 68 ľudí. „Chodíme do škôl robiť prednášky, zriadili sme nové informačné centrum pre rozšírenie pomoci, snažíme sa propagovať tento životný štýl, len všetko vieme robiť na dobrovoľnej fáze, z vlastných prostriedkov a nejaké väčšie náklady, napríklad marketing, si nemôžeme dovoliť. Nie sme ničím podporovaní, už za to, že môžeme v týchto priestoroch bezodplatne fungovať sme nesmierne vďační VÚC a Strednej odbornej škole obchodu a služieb, ktorá nám tieto priestory prenajala.“

Plán, ktorý mali pri zakladaní pobočky splnili, a dokonca ho prekonali novými nápadmi, s ktorými prichádzali často aj samotní členovia. Nakoniec mali niekoľko podujatí, o ktorých, podľa slov predsedu, pred rokom ani nesnívali. „Napríklad turistický výlet na Maginhrad, keď nás po náročnom výstupe dojalo k slzám pozvanie a pohostenie jedného z členov u neho doma. Valentínsky klubový deň sme strávili v Koprovnici, kde si pre nás deti zo Základnej umeleckej školy v Lučenci pripravili program a tým nám naladili dobrú náladu. Celý čas sme hovorili o vzájomných vzťahoch a o láske medzi ľuďmi. Účasť na bohoslužbe na Veľkú noc bol tiež skvelý nápad. Bolo to nečakané, netradičné, a aj keď sme vymrzli na kosť, bola to dojímavá a vydarená akcia.“

Ani pre neaktívnych členov nemá klub dvere zatvorené

„Momentálne máme 17 pozastavených členov. Je to súčasť abstinencie. Jeden z našich členov sa za tento rok vrátil dva- až trikrát k pitiu alkoholu, ďalší sa k tomu opäť vrátil po rokoch abstinovania. Nevylučujeme ho. Má pozastavené členstvo do doby, kým svoju situáciu nevyrieši a opäť sa nevráti k čistému životnému štýlu. Možnosť vrátiť sa je vždy," vysvetlil Káli.

V klube riešia všetky druhy závislosti. Ako povedal Káli, majú spoločný algoritmus – je to choroba mysle. „My v zárodku riešime psychiku človeka, dôležitá je sila vôle a k tomu my pomáhame. Toto je v spoločnosti netradičná téma a často sa jej ľudia vyhýbajú, pričom aj závislosť má silný spoločenský dopad. Chceli by sme spolupracovať aj s médiami, pretože dnes už platí zásada, kto nie je súčasťou virtuálneho sveta, akoby neexistoval."

Novou vedúcou klubu sa v tomto roku stala Petra Škrabáková. Nahradila tak Danielu Dibdiakovú, ktorá na základe dlhoročných skúseností prebrala do rúk novootvorené informačné centrum. „Bola som oslovená asi preto, že Ali chcel, aby klub trochu ožil. Ľudia v mladšom veku sa za svoju závislosť hanbia veľakrát viac, ako starší. Veríme, že keď uvidia, že vo vedení môže byť mladší človek, budú mať väčšiu odvahu priznať si problém a liečiť sa,“ vysvetlila.

V pláne má začať s besedami už v končiacich ročníkoch základných škôl. „Prevencia je dôležitá. Ak by to oslovilo čo i len jedného žiaka a v budúcnosti sa na základe toho vyhne závislostiam, budem to považovať za úspech. Už budúci týždeň chcem začať s oslovovaním riaditeľov. Chcem robiť dobré meno klubu, rozširovať ho a robiť pre ľudí v ňom čo len dokážem. Budeme opäť organizovať rôzne podujatia pre členov a rodinných príslušníkov. Najbližšie bude na Veľkú noc, nech netrávime čas doma, ale vyplníme ho aktivitami s príjemnými ľuďmi,“ skonštatovala Škrabáková.

Článok pokračuje pod reklamou


Ako členka je v klube pomerne krátko. Rozhodla sa liečiť minulý rok, ale už vtedy bola presvedčená o tom, že po vyliečení chce byť súčasťou tejto „druhej rodiny“. „Do klubu som sa dostala vďaka môjmu bratovi, ktorý sa tiež liečil. Musím povedať, že každé jedno stretnutie bolo pre mňa veľkým prínosom. Každý máme svoj príbeh a je dobré počúvať a poučiť sa z toho. Voláme si a stretávame sa aj mimo pravidelného mesačného stretnutia. Keď má jeden z nás slabšiu chvíľu, zavolá a druhý ho potiahne. Držať kontakt medzi sebou je veľmi dôležité. Jedine taký človek, ktorý si prešiel závislosťou, vás vie úplne pochopiť."

Vodítko, ktoré ju ťahalo správnym smerom

Keď sa členka klubu Erika vrátila z liečenia, cítila potrebu pokračovať v tom, v čom aj začala. Jej hlavnou prioritou je pozerať sa na svet triezvo. Aj to bol dôvod, prečo sa jej páčili nápady zakladateľa klubu.

„Je skvelé, že tu nie sme len pre to, aby sme si dali kávu a rozlúčili sa, ale máme tu možnosti niečo nové zažívať. Chcela by som posúvať ďalej, že informácia ´alkoholik je sketa´ je mylná informácia a že aj alkoholik môže byť zdravý, skutočný a hodnotný človek. Stále mi odznieva v hlave, čo nám hovorili na liečení ´musíš byť šťastný, pretože len šťastný človek môže byť triezvy´. S tým sa dnes už úplne nestotožňujem, pretože všetko v živote má dve strany a je úplne v poriadku. Je dôležité si uvedomiť, že je jednoduchšie a prínosnejšie problémy zvládať s čistou hlavou. Dnes vďaka tomu, že som triezva, sa môžem na situácie pozerať inak,“ opísala Erika.

Klubu sa podarilo svojpomocne otvoriť aj informačné centrum. Od 1. marca ho teda záujemcovia môžu využiť a zistiť viac o pomoci pri závislostiach. „Nevieme, či tu v Rimavskej Sobote bude záujem, ale všetko ukáže čas. Svoju pomoc budeme sústreďovať na ľudí, ktorí sú na tom tak, ako sme boli my a aj na rodinných príslušníkov závislých. Zatiaľ máme v pláne mať otvorené v poobedňajších hodinách trikrát do týždňa, minimálne dve hodiny v priestoroch A-klubu,“ vysvetlila Daniela Dibdiaková, ktorá má na starosti novootvorené informačné centrum. Ona sama je takmer desať rokov členkou klubu.

„Chceme dať vedieť ľuďom, že sme tu pre nich. Stačí len prísť,“ na záver dodal Aladár Káli.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross