No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V Čiernom Potoku bude tiecť krv už pätnástykrát

V obci Čierny Potok bude aj tento rok v rámci Kvapky krvi SNP tiecť krv darcov. Zväz protifašistických bojovníkov v spolupráci s Obecným úradom v Čiernom Potoku, miestnym Klubom darcov krvi a s Národnou transfúznou spoločnosťou SR – stredisko v Banskej Bystrici ju zorganizujú už po 15-krát. Odber začína v piatok 14. augusta a potrvá od 7:30 do 10:30 hod.

Článok pokračuje pod reklamouPodľa slov Jozefa Pupalu, dlhoročného darcu najvzácnejšej tekutiny, akciu v tejto kombinácii robia ako jediní na Slovensku. Ako ďalej predseda ZO SZPB arm. gen. L. Svobodu v Čiernom Potoku uviedol, celkovo minulý rok krv prišlo darovať okolo 30 dobrovoľných darcov, za čo im patrí vďaka a uznanie. „Krv prišli darovať aj z Poľska a pred dvomi rokmi tu daroval aj tajomník ruského veľvyslanectva," priblížil Pupala.

generálporučík Ing. Peter Vojtek (vľavo) na prvej návšteve v roku 2012 a JUDr. Jozef Pupala

Minulý rok bol medzi darcami aj duchovný Ozbrojených síl SR David Varga-Eštók z Trebišova. Vojakov a darcov krvi vtedy prišiel tradične podporiť aj bývalý náčelník generálneho štábu OS SR Peter Vojtek, ktorý daroval v Čiernom Potoku krv už šesťkrát. "Aj teraz príde. Prisľúbil účasť," avizuje Pupala s tým, že medzi vzácnymi návštevami tento rok bude aj predseda OZ Slavica Nitra Miloš Zverina, ktorý vlani v Čiernom Potoku daroval krv prvýkrát. Príde aj akademik Juraj Hraško, medzinárodný expert na pôdohospodárstvo. „Výskumné ústavy pôdohospodárstva zakladal aj mimo bývalej RVHP, bol veľvyslanec vo Švajčiarsku," poznamenal Pupala, ktorý na akciu pozýva aj širokú verejnosť či motorkárov.

Po skončení odberu krvi podľa Pupalu aj tento rok bude nasledovať tradične pietny akt kladenia vencov pri pamätníku obetí maďarských fašistov z roku 1944 pri príležitosti 76. výročia SNP.

Zdroj: Rimava.sk

VIDEO/FOTO: V Čiernom Potoku daroval krv aj náčelník Generálneho štábu ozbrojených síl SR

Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross