No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V Dražiciach pomáhajú najmä počas koronakrízy. Deťom chýbali k vyučovaniu počítače či internet

Na pracovníkov komunitného centra v Dražiciach sa počas koronakrízy obracajú miestni občania s problémami aj v uplynulých týždňoch. „Niekto by si myslel, že keď boli prísne stanovené hygienické a dezinfekčné podmienky v našom karanténnom centre, že budeme mať menej klientov. Opak však je pravdou,“ uviedla pre Rimava.sk Alena Horváthová, ktorá je odborným garantom KC Dražice. Ako ďalej spomenula, denne sa venujú problémom v kancelárii i v teréne, ktoré nastali práve vypuknutím tejto pandémie.

Článok pokračuje pod reklamou„Sú to riešenia, ktoré si vyžadujú intervenciu, spoluprácu so štátnymi inštitúciami, lekármi a školami. Často našim klientom poskytujeme aj morálnu a duševnú podporu, nakoľko nie všetci túto situáciu zvládajú. Teší nás potom, keď vidíme ako sa ich stav zlepšuje, že sme prispeli k zmene aj my,“ spomenula Horváthová s tým, že vďaka ich viacerým aktivitám získali na určité obdobie sponzorsky skúšobné vozidlo Škoda Rapid od spoločnosti Škoda. „Je to veľmi milé gesto a máme z toho dobrý pocit, že niekto našu prácu vníma a týmto nám vyjadrili podporu,“ dodáva Horváthová.

Podľa jej slov osobitným problémom boli žiaci, kde dlhodobo avizovali školám, že deti majú problém doma sa učiť, keďže nemajú doma počítač a internet. „Naše KC sa snažilo zlepšiť prístup k vzdelávaniu. Vytvorili sme podmienky na výučbu v našom KC i prostredníctvom online systému, detí mohli využívať naše počítače. Na pomoc pri vzdelávaní detí v tomto období formou SIM kariet, ktoré môžu využívať do konca augusta tohto roku.

OZ Šanca pre Dražice začalo realizovať aktivity v komunitnom centre od začiatku februára. „Naša činnosť bola pozastavená na takmer šesť mesiacov z dôvodu ukončenia projektu. V súčasnosti naše Komunitné centrum v rámci Národného projektu Budovanie odborných kapacít na komunitnej úrovni pokračuje za finančného prispenia Implementačnej agentúry MPSVR SR,“ podotkla garantka projektu.

„Sme radi, že môžeme byť nápomocný pri riešení sociálnej situácie našich klientov, zároveň pracovať s deťmi, ktoré našu pomoc vyhľadávajú a ich intenzita sa zdvojnásobila počas COVIDU-19,“ poznamenala Horváthová a dodala, že vďaka ich aktivitám mohli obyvateľom obce rozdať ochranné rúška, ktoré šili svojpomocne a neskôr ich dostali sponzorsky prostredníctvom pracovníkov RK USVRK Rimavskej Soboty a od Centra dobrovoľníkov v Banskej Bystrici.

Horváthová ďalej zdôraznila, že pracovať v komunitnom centre nie je len ich zamestnaním, ale aj posolstvom. „Táto práca nám pomáha byť lepšími a teší nás, že dôvera je obojstranná. Vízia sociálnej práce pre komunitu sa napĺňa a komunitné centra takto prispievajú k zlepšeniu podmienok obyvateľov a k začleňovaniu komunity do spoločnosti. Prispievame k tomu všetci a veríme, že zmena sa odzrkadlí aj vo vnímaní životných postojov majority k tejto komunite,“ uzavrela.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross