No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Žeriav z Krásnej Hôrky zrejme nezmizne ani v tomto roku. Čiastočné otvorenie hradu má byť najskôr koncom roka 2023

24. augusta 2021 | |  | 

KRÁSNOHORSKÉ PODHRADIE – Dolný a stredný hrad Krásnej Hôrky, vrátane podhradia, by chcelo Slovenské národné múzeum po rekonštrukcii objektu otvoriť do konca októbra 2023. Naopak, žeriav na hrade ešte nasledujúce mesiace zostane. Pre Rimava.sk to potvrdil riaditeľ SNM Branislav Panis.

V súčasnosti sa kompletizujú súťažné podklady k verejného obstarávaniu zákazky na realizáciu stavby s názvom ‚Obnova hradu Krásna Hôrka a revitalizácia bezprostredného okolia hradu‘, v rozsahu realizácie novostavieb v podhradí hradu, ako aj samotnej obnovy dolného a stredného hradu. Toto verejné obstarávanie by sme chceli vyhlásiť do konca septembra 2021,“ uviedol Panis.   

Súčasťou súťažných podkladov bude podľa neho päť rôznych stavebných povolení, pričom stavebné konania už prebiehajú. „Vydanie stavebných povolení predpokladáme tiež najneskôr do konca septembra. Nasledujúci postup, ako aj začiatok prác, bude závislý od výsledku verejného obstarávania. Predpokladaná doba realizácie zákazky je 36 mesiacov od začiatku, s viacerými míľnikmi výstavby (postupným odovzdávaním ucelených častí stavby),“ dodal riaditeľ.

Článok pokračuje pod reklamouEšte koncom augusta 2020 však Panis na tlačovej konferencii spomínal sprístupnenie hradu o takmer dva roky skôr. „My sa stále držíme predpokladaného termínu, čiže prelom 2021 a 2022. Ja stále verím tomu, že letná sezóna 2022 už bude na Krásnej Hôrke plne obsadená,“ povedal vtedy riaditeľ. Pre úplnosť však treba dodať, že polroka predtým, v januári 2020, hovoril o čiastočnom sprístunení v roku 2023, teda v rovnakom termíne, ako uvádza dnes.

Zdržanlivejšia bola ministerka kultúry Natália Milanová, ktorá na hrad prišla v septembri 2020. „Ak by do roku 2024 bola Krásna Hôrka otvorená, aspoň z nejakej časti, tak si myslím, že by sa nám podaril kus roboty,“ podotkla v tom čase.

Komplikácie pri verejnom obstarávaní a zostávajúci žeriav

Okrem vyššie spomínanej zákazky „Obnova hradu Krásna Hôrka a revitalizácia bezprostredného okolia hradu“ SNM pripravuje aj ďalšiu s názvom  „Prípravné práce k Obnove hradu Krásna Hôrka“. Prvýkrát sa však do príslušného verejného obstarávania nikto nezapojil. „Nové obstarávanie na realizáciu týchto  prác už bolo vyhlásené v piatok 6. augusta 2021,“ ozrejmil riaditeľ SNM.

Samostatnou kapitolou je žeriav týčiaci sa nad hradom, ktorý sa stal akýmsi smutným symbolom jej neustále sa predlžujúcej rekonštrukcie. Hoci SNM v januári 2020 avizovalo finálnu demontáž žeriavu už na polovicu roka 2020 a neskôr na koniec spomínaného roka, stojí tam dodnes. V súčasnosti už nový konkrétny termín SNM ani na našu priamu otázku neuviedlo.

S využitím žeriavu sa ešte počíta pri spomínanej zákazke ‚Prípravné práce k Obnove hradu Krásna Hôrka“. Budúci zhotoviteľ týchto prác bude podľa nastavených míľnikov čiastkových plnení prioritne realizovať práce so žeriavom a následne sa žeriav má demontovať,“ povedal Panis.

Keďže do konca roka zostávajú štyri mesiace a blíži sa zima, pričom celý proces zbrzdilo opakované verejné obstarávanie, je veľmi nepravdepodobné, že by žeriav bol odstránený ešte tohto roku.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross