No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Neslávnu dominantu - žeriav na hrade Krásna Hôrka by mali demontovať v závere roka 2020

Od tragického požiaru na hrade Krásne Hôrka uplynie 10. marca už osem rokov. Najkrajší stredoveký hrad, národná kultúrna pamiatka ako aj súčasť SNM – Múzea Betliar však stále čaká na svoje otvorenie pre verejnosť. Jeho dominantou v posledných rokoch veľký žeriav, ktorý vidieť aj z hlavnej cesty. Ten by mali v závere tohto roka finálne demontovať. Okrem toho na hrade v uplynulom roku prebiehali ďalšie rekonštrukčné práce. O nich na tlačovej konferencii vo štvrtok 5. marca informovali generálny riaditeľ SNM Branislav Panis, riaditeľka SNM – Múzea Betliar v Betliari Tímea Mátéová, projektový manažér MK SR Ondrej Turza a Róbert Erdélyi z projekčného oddelenia Generálneho riaditeľstva SNM.

Podľa aktuálneho stavu projektu komplexnej rekonštrukcie hradu Krásna Hôrka bolo v uplynulom roku zrealizovaných niekoľko významných medzníkov obnovy. Patria k nim povoľovacie procesy, ako napríklad schválené a právoplatné zmeny a doplnky územného plánu, schválenie štúdie obnovy hradu zo strany Krajského pamiatkového úradu Košice a začatie územného konania v decembri 2019. Realizovali sa i práce súvisiace s postupným odstraňovaním vlhkosti v hradných priestoroch a konštrukciách tak, aby bol hrad pripravený na hlavné rekonštrukčné práce.Ako ďalej Rimava.sk informovala Zuzana Vášaryová vedúca Centra múzejnej komunikácie SNM, na tlačovej konferencii boli prezentované aj prípravné práce obnovy – odstraňovanie násypov, sanácia havarijného stavu klenby, realizácia predstihovej archeológie, čistenie murív a omietok a podobne. Tieto stavebné aktivity na hrade začnú prebiehať už v marci 2020. V časti horný hrad bude prebiehať realizácia doplnkového architektonicko-historického výskumu. Rovnako odznela informácia o stave konzervovania a reštaurovania zbierkových predmetov ako aj ich príprava na novú expozíciu. Skúška iluminácie (nasvietenia exteriérov) hradu za prítomnosti Pamiatkového úradu bude vykonaná koncom marca 2020. V závere roka dôjde i k finálnej demontáži žeriavu.

Vizualizácia hradu Krásna Hôrka 

Komplexný projekt obnovy hradu Krásna Hôrka a jeho okolia je podľa Vášaryovej najrozsiahlejším v histórii hradu, pričom nejde len o zjednodušený návrat stavu hradu pred požiarom. Ako doplnila, projekt počíta aj s odstránením nevhodných zásahov do pamiatky realizovaných v rokoch 1956 – 1989, ktoré výrazne poškodili autenticitu pamiatky. „Ak nedôjde k neočakávaným udalostiam, jednotlivé časti hradu Krásna Hôrka budú postupne dokončované od konca roku 2021 a v roku 2023 sa ráta s ukončením obnovy hornej časti hradu a jej následným sprístupnením verejnosti,“ zakončila.

Hrad Krásna Hôrka – najkrajší stredoveký hrad, národná kultúrna pamiatka ako aj súčasť SNM – Múzea Betliar – vyhorel 10. marca 2012 kedy ho pohltili zničujúce plamene. Oheň vtedy zničil strechy, výrazne poškodil múry aj interiér a zlikvidoval stovky zbierkových predmetov. V čase požiaru bolo na Krásnej Hôrke umiestnených 4 229 zbierkových predmetov, vrátane predmetov v depozitároch. Pri požiari bolo poškodených a zničených 352 zbierkových predmetov, zničená bola aj časť expozície otvorenej v roku 2011 na hornom hrade.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
Vláda odklepla financie na rekonštrukciu hradu Krásna Hôrka
Obnova hradu Krásna Hôrka napreduje, prvých návštevníkov očakávajú v roku 2021
KRÁSNA HÔRKA: Otvorenie je stále otázne, ukončili spoluprácu s dvomi projektantmi
Hrad Krásna Hôrka vyhorel pred piatimi rokmi, obyvatelia organizujú protest proti zdĺhavej oprave
KRÁSNA HÔRKA: Rekonštrukcia hradu pokračuje, termín otvorenia je stále neznámy
Krásna Hôrka vyhorela pred štyrmi rokmi, predstavia jej vizualizáciu po obnove
Hrad Krásna Hôrka čaká zastrešenie a rekonštrukcia kaplnky, otvorenie je zatiaľ otázne
Hrad Krásna Hôrka budú opravovať ešte dva až tri roky
KRÁSNA HÔRKA: Niektoré zničené predmety sa nikdy nepodarí nahradiť
Krásna Hôrka stále čaká na obnovu, neúspešný uchádzač obstarávania sa odvolal
Na obnovu hradu Krásna Hôrka zriadili špeciálny účet
Z požiaru hradu Krásna Hôrka podozrievajú deti
Hudobným festivalom pre Krásnu Hôrku chcú pomôcť pri obnove hradu
Krásnu Hôrku, ktorá po vypaľovaní trávy takmer ľahla popolom, sprístupnia na budúci rok
Krásnu Hôrku začnú rekonštruovať
Predbežné škody na Krásnej Hôrke vyčíslili na osem miliónov eur, hrad dočasne prekryjú
Požiar na Krásnej Hôrke hasiči zlikvidovali, zbierky odvezú do Košíc
Doplnené-FOTO-VIDEO: Na Krásnej Hôrke zhoreli všetky strechy a gotický palác


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross