No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Krásna Hôrka vyhorela pred štyrmi rokmi, predstavia jej vizualizáciu po obnove

perex-hrad-krasna-horkaDnes, 10. marca, sú to presne štyri roky od tragického požiaru najkrajšieho stredovekého hradu zo 14. storočia na Slovensku, Krásna Hôrka. Požiar v roku 2012 zničil strechy, výrazne poškodil múry aj interiér a zlikvidoval stovky zbierkových predmetov. Ako ďalej Rimava.sk informovala marketingová manažérka zo Slovenského národného múzea Dagmar Brisudová, hrad Krásna Hôrka prechádza časovo aj finančne náročným procesom obnovy. Podľa jej slov k dnešnému dňu na rekonštrukciu hradu a reštaurovanie vybraných zničených zbierkových predmetov Slovenské národné múzeum vynaložilo viac ako 4,5 mil. eur z poistného plnenia a približne 17 tisíc eur z verejnej zbierky.

V súčasnosti podľa manažérky pokračuje príprava kolaudácie druhej etapy rekonštrukcie hradu - trvalých krovov a striech. Ako ďalej spomenula cestu k tretej etape, teda komplexnej revitalizácii národnej kultúrnej pamiatky otvára zmluva na jej komplexnú obnovu s víťazom súťaže návrhov, konkrétne s architektom Petrom Kucharovičom. „Zmluva bude podpísaná vo štvrtok, 17. marca. V ten istý deň bude v sídelnej budove Slovenského národného múzea na Vajanského nábreží v Bratislave na tému Obnova národnej kultúrnej pamiatky hradu Krásna Hôrka tlačová konferencia,“ priblížila Brisudová, podľa ktorej na konferencii predstavia vizualizáciu architektonického zámeru celkovej revitalizácie hradu.

Zbierky hradu Krásna Hôrka obsahovali cenné zbrane, exponáty remeselnej činnosti, hudobné nástroje, textílie, obrazy. „Väčšinu z nich sa, našťastie, podarilo pred ohňom zachrániť,“ avizovala Brisudová a dodala, že počas požiaru v sobotu, 10. marca 2012, bola zničená aj časť expozície otvorená v roku 2011 na Hornom hrade. V čase požiaru bolo na Krásnej Hôrke umiestnených 4 229 zbierkových predmetov, vrátane predmetov v depozitároch. Pri požiari bolo poškodených a zničených 352 zbierkových predmetov. Boli medzi nimi aj tri zvony zo zvonice kaplnky. „Tie už ale nad Krásnou Hôrkou môžu znieť opäť. Slávnosť posvätenia zvonov v Krásnohorskom Podhradí bola 13. septembra minulého roku,“ dodala na záver manažérka.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: facebook.com/Ssovenskyfolklor a archív Slovenského národného múzea

Súvisiace články
Hrad Krásna Hôrka čaká zastrešenie a rekonštrukcia kaplnky, otvorenie je zatiaľ otázne
Hrad Krásna Hôrka budú opravovať ešte dva až tri roky
KRÁSNA HÔRKA: Niektoré zničené predmety sa nikdy nepodarí nahradiť
Krásna Hôrka stále čaká na obnovu, neúspešný uchádzač obstarávania sa odvolal
Na obnovu hradu Krásna Hôrka zriadili špeciálny účet
Z požiaru hradu Krásna Hôrka podozrievajú deti
Hudobným festivalom pre Krásnu Hôrku chcú pomôcť pri obnove hradu
Krásnu Hôrku, ktorá po vypaľovaní trávy takmer ľahla popolom, sprístupnia na budúci rok
Krásnu Hôrku začnú rekonštruovať
Predbežné škody na Krásnej Hôrke vyčíslili na osem miliónov eur, hrad dočasne prekryjú
Požiar na Krásnej Hôrke hasiči zlikvidovali, zbierky odvezú do Košíc
Doplnené-FOTO-VIDEO: Na Krásnej Hôrke zhoreli všetky strechy a gotický palác


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross