No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Krásnu Hôrku začnú rekonštruovať

Hrad Krásna Hôrka, ktorý je súčasťou Slovenského národného múzea - Múzea Betliar a v marci takmer úplne ľahol popolom, začnú rekonštruovať. Umožnilo to rozhodnutie Úradu pre verejné obstarávanie, agentúru SITA o tom informoval hovorca Slovenského národného múzea (SNM) Artur Šturmankin. "Úrad pre verejné obstarávanie rozhodol 16. októbra o odňatí odkladného účinku námietok. Slovenské národné múzeum dostalo rozhodnutie dnes ráno," uviedol pre SITA Šturmankin. Úrad tak nevyhovel námietkam, ktoré vzniesol neúspešný uchádzač vo verejnom obstarávaní na obnovu hradu Krásna Hôrka a umožnil rýchly začiatok rekonštrukcie. Upozorňuje však na skutočnosť, že vo veci námietok navrhovateľa bude aj naďalej konať.

"Stavebné práce sú nevyhnutné na obnovu kultúrnej pamiatky a ich čo najskoršie uskutočnenie je predpokladom jej zachovania a samotnej existencie. Úrad pre verejné obstarávanie preto rozhodol, že vzhľadom na existujúci skutkový stav vo veci havarijného stavu hradu odkladný účinok námietok ohrozuje zachovanie kultúrnej pamiatky. Úrad považuje za potrebné uprednostniť verejný záujem," informovalo ďalej národné múzeum. Rozhodnutie je oddnes právoplatné, konečné a nemožno sa proti nemu odvolať. "Slovenské národné múzeum podpíše zmluvu s vybraným dodávateľom na sanáciu hradu Krásna Hôrka. Po podpise zmluvy sa tak začne s rekonštrukciou," dodal v tlačovej správe Šturmankin.

Požiar na hrade Krásna Hôrka vypukol v deň parlamentných volieb v sobotu 10. marca. V priebehu jedného týždňa SNM vysťahovalo z hradu všetky zbierkové predmety a provizórne zakrylo otvorené časti hradu. Zámer obnovy hradu, ktorý pripravilo SNM, schválil Krajský pamiatkový úrad (KPÚ) Košice 18. mája. Na jeho základe vydal KPÚ Košice rozhodnutie, ktoré bolo jedným z podkladov pre architektov a statikov na vypracovanie projektovej dokumentácie na obnovu striech hradu. SNM zabezpečilo spracovanie prípravnej dokumentácie - komplexné zameranie objektu, urobilo verejné obstarávanie na pamiatkový a architektonicko-historický výskum horného hradu. Nové strechy na strednom a dolnom hrade budú na základe rozhodnutia pamiatkarov replikami zhoreného krovu a krytinou bude pálená viedenská škridla. To, akú strechu bude mať horný hrad, určia výsledky historického a pamiatkového výskumu. Na hrad po požiari zaviedli elektrickú prípojku, ktorá nahradila dočasný benzínový agregát a namontovali bleskozvod. Vyrúbali dreviny a dočistili hradné bralo.

Hrad Krásna Hôrka je súčasťou Slovenského národného múzea - Múzea Betliar a bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Stála hradná expozícia prezentuje staviteľstvo od 13. do 18. storočia, informácie o hrade a jeho majiteľoch. Zbierky obsahujú cenné zbrane, exponáty remeselnej činnosti, hudobné nástroje, textílie a obrazy. V apríli roku 2011 bol hrad zrekonštruovaný.

Zdroj: SITA

Súvisiace články
Krásna Hôrka stále čaká na obnovu, neúspešný uchádzač obstarávania sa odvolal
Doplnené-FOTO-VIDEO: Na Krásnej Hôrke zhoreli všetky strechy a gotický palác
Na obnovu hradu Krásna Hôrka zriadili špeciálny účet
Požiar na Krásnej Hôrke hasiči zlikvidovali, zbierky odvezú do Košíc
Z požiaru hradu Krásna Hôrka podozrievajú deti
Doplnené-FOTO-VIDEO: Na Krásnej Hôrke zhoreli všetky strechy a gotický palác


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross