No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Hrad Krásna Hôrka vyhorel pred piatimi rokmi, obyvatelia organizujú protest proti zdĺhavej oprave

Krasna-horka0Písal sa dátum 10. marec 2012, keď stredoveký hrad Krásna Hôrka pohltili plamene. Oheň vtedy zničil strechy, výrazne poškodil múry aj interiér a zlikvidoval stovky zbierkových predmetov. Dnes, 10. marca, je to už päť rokov od zničujúceho požiaru a v súčasnosti je hrad stále v rekonštrukcii. Slovenské národné múzeum doteraz vynaložilo viac ako 4,5 mil. eur z poistného plnenia a približne 17 tisíc eur z verejnej zbierky. Hrad je po druhej etape rekonštrukcie pričom sa aktuálne spracováva projektová dokumentácia na tretiu etapu.

Obyvateľom Krásnohorského Podhradia sa však rekonštrukcia zdá pridlhá. Ako uvádzajú vo svojom vyhlásení, sú znepokojení z prístupu kompetentných k rekonštrukcii národnej kultúrnej pamiatky (celé znenie vyhlásenia nájdete nižšie, pozn. red.). Preto na dnes so začiatkom o 13:40 hod. organizujú protestný pochod proti zdĺhavej rekonštrukcii hradu. Protest pod heslom „Spomaľte na rýchlosť rekonštrukcie hradu!“ sa uskutoční na hlavnej ceste/medzinárodnej ceste E 571 v trase Košice – Zvolen, v katastrálnom území Krásnohorského Podhradia. Ako avizujú organizátori pôjde o spomalenie dopravy v smere Košice – Rožňava, Rožňava – Košice v oboch smeroch, v čase od 13:40, pravdepodobne do 14:40 hod, za súčinnosti odboru dopravnej polície z Rožňavy.

V súvislosti s piatkovou akciou prosia vodičov, ktorí budú v tom čase Krásnohorským Podhradím prechádzať, o pochopenie, prepáčenie a podporu.

Vyhlásenie obyvateľov Krásnohorského Podhradia k rekonštrukcii hradu Krásna Hôrka

My, obyvatelia Krásnohorského Podhradia, sme znepokojení a znechutení prístupom kompetentných k rekonštrukcii národnej kultúrnej pamiatky a národného klenotu, ktorým hrad Krásna Hôrka pre nás a nielen pre nás, je.

Tri roky trvajúce ťahanice okolo dočasného zastrešenia a od minulého marca až doteraz trvajúce, údajné realizovanie návrhov komplexnej rekonštrukcie sú v tejto krajine, zdá sa, už samozrejmosťou. Pre nás je tento stav ďalej neakceptovateľný!

Zármutok nad zničenou pamiatkou a rozčarovanie nad odďaľovaním rekonštrukčných prác pomaly vystriedal hnev, ktorý pri príležitosti piateho výročia od ničivého požiaru vyústil do tejto protestnej akcie. Objavujú sa oprávnené otázky, prečo a komu je na prospech takýto priebeh obnovy hradu a kto je zodpovedný za tento stav.

Ak bude tento stav pretrvávať ďalších niekoľko mesiacov, či rokov, budú pretrvávať aj naše protestné akcie a tá dnešná (piatková – pozn. redakcie) je iba začiatkom.

Žiadame o urýchlenie rekonštrukcie nášho hradu, ktorý je najvýznamnejšou pamiatkou, nielen pre nás ale pre celý región Gemera a veríme, že aj pre všetkých občanov Slovenska a jeho sprístupnenie pre verejnosť, tak ako si to želali aj jeho poslední majitelia.

Hrad Krásna Hôrka je súčasťou SNM – Múzea Betliar a bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Stála hradná expozícia prezentovala staviteľstvo od 13. do 18. storočia, informácie o hrade a jeho majiteľoch. Zbierky obsahovali cenné zbrane, exponáty remeselnej činnosti, hudobné nástroje, textílie a obrazy. Väčšinu z nich sa našťastie podarilo pred ohňom zachrániť. Požiar zničil všetky strechy, mimoriadne vysoké teploty vážne poškodili časti múrov, zničená bola aj časť expozície otvorenej v roku 2011 na hornom hrade. Termín dokončenia rekonštrukcie hradu zatiaľ nie je známy. Dokončenie jeho obnovy si však zaradila vláda SR ako jednu zo svojich priorít do svojho programového vyhlásenia na toto volebné obdobie.

Zdroj: Rimava.sk, Obyvatelia Krásnohorského Podhradia

Súvisiace články
KRÁSNA HÔRKA: Rekonštrukcia hradu pokračuje, termín otvorenia je stále neznámy
Krásna Hôrka vyhorela pred štyrmi rokmi, predstavia jej vizualizáciu po obnove
Hrad Krásna Hôrka čaká zastrešenie a rekonštrukcia kaplnky, otvorenie je zatiaľ otázne
Hrad Krásna Hôrka budú opravovať ešte dva až tri roky
KRÁSNA HÔRKA: Niektoré zničené predmety sa nikdy nepodarí nahradiť
Krásna Hôrka stále čaká na obnovu, neúspešný uchádzač obstarávania sa odvolal
Na obnovu hradu Krásna Hôrka zriadili špeciálny účet
Z požiaru hradu Krásna Hôrka podozrievajú deti
Hudobným festivalom pre Krásnu Hôrku chcú pomôcť pri obnove hradu
Krásnu Hôrku, ktorá po vypaľovaní trávy takmer ľahla popolom, sprístupnia na budúci rok
Krásnu Hôrku začnú rekonštruovať
Predbežné škody na Krásnej Hôrke vyčíslili na osem miliónov eur, hrad dočasne prekryjú
Požiar na Krásnej Hôrke hasiči zlikvidovali, zbierky odvezú do Košíc
Doplnené-FOTO-VIDEO: Na Krásnej Hôrke zhoreli všetky strechy a gotický palác


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross