No active "ca-sidebar-197687" sidebar

KRÁSNA HÔRKA: Otvorenie je stále otázne, ukončili spoluprácu s dvomi projektantmi

Stredoveký hrad Krásna Hôrka vyhorel pred šiestimi rokmi, kedy ho 10. marca 2012 pohltili plamene. Oheň vtedy zničil strechy, výrazne poškodil múry aj interiér a zlikvidoval stovky zbierkových predmetov. A hoci za ten čas ukončili spoluprácu už s dvomi projektantmi, aktuálne na hrade prebiehajú zabezpečovacie práce. Termín otvorenia Krásnej Hôrky je však otázny. Do úvahy prichádza jeho sprístupnenie po častiach. Rimava.sk o tom informoval riaditeľ múzea v Betliari Július Barczi, podľa ktorého sa na rekonštrukciu hradu doteraz preinvestovalo viac ako 5 mil. eur z poistného plnenia a nie menej ako 60 tis. eur z verejnej zbierky.

„Na hrade Krásna Hôrka prebiehajú zabezpečovacie práce na elimináciu vlhka vybraných častí hradu,“ ozrejmil riaditeľ s tým, že problém vlhka, ktorý predchádzajúci projektant nijako neriešil, je zásadným pre budúci postup rekonštrukcie. Ako ďalej uviedol, zároveň čistia stredovekú časť objektu od novodobých omietok. Podľa jeho slov uvažujú aj o obnove zaniknutých priestorov počas obnovy v 70-tych rokoch 20. storočia. „Navrhnuté sú riešenia pre získanie územného rozhodnutia a rieši sa zmluvný vzťah s obcou Krásnohorské Podhradie, ktorá má v rekonštrukcii dôležitú úlohu,“ avizuje Barczi.

V prvej etape rekonštrukcie zachraňovali muzeálne zbierky a predmety, a mapovali rozsah škôd. V druhej etape sa zamerali na zhorenú strechu.

Na hrad vrátia prvky, ktoré roky ukrývali v depozitároch

Hoci oheň bol pre hrad pohromou, historici ale bližšie spoznali jeho dejiny ako aj architektonické kvality. „Aj na základe spracovania dostupných archívnych materiálov a stoviek historických fotografií sa dospelo k záveru, že hrad je potrebné obnoviť do podoby z prelomu 19. a 20. storočia, kedy bola ukončená jeho adaptácia na múzeum,“ poznamenal riaditeľ múzea v Betliari a dodal, že hrad by mal vyzerať ako v období, keď ho vlastnili Andrássyovci. Na Krásnu Hôrku sa tak podľa jeho slov vrátia prvky, ktoré boli odstránené pri obnove v 70. rokoch 20. storočia a veľké množstvo vzácnych zbierok, z ktorých boli mnohé desaťročia ukryté v depozitároch a skladoch múzea.

Na otvorenie národnej kultúrnej pamiatky si však budeme musieť ešte počkať. „Robíme všetko preto, aby sa hrad zrekonštruoval a po častiach sprístupnil čo najskôr. Za úspech však považujeme už to, že od požiaru v roku 2012 sa Krásnej Hôrke až teraz venujeme na relevantnej úrovni a riešia sa skutočné problémy obnovy a pripravujú konania. Je smutné, že sa tak deje až po odchode dvoch generálnych riaditeľov Slovenského Národného Múzea (Rastislav Púdelka, Viktor Jasaň) a ukončení spolupráce s dvoma projektantmi (Igor Zigo a Peter Kucharovič),“ zakončil riaditeľ Barczi.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
Hrad Krásna Hôrka vyhorel pred piatimi rokmi, obyvatelia organizujú protest proti zdĺhavej oprave
KRÁSNA HÔRKA: Rekonštrukcia hradu pokračuje, termín otvorenia je stále neznámy
Krásna Hôrka vyhorela pred štyrmi rokmi, predstavia jej vizualizáciu po obnove
Hrad Krásna Hôrka čaká zastrešenie a rekonštrukcia kaplnky, otvorenie je zatiaľ otázne
Hrad Krásna Hôrka budú opravovať ešte dva až tri roky
KRÁSNA HÔRKA: Niektoré zničené predmety sa nikdy nepodarí nahradiť
Krásna Hôrka stále čaká na obnovu, neúspešný uchádzač obstarávania sa odvolal
Na obnovu hradu Krásna Hôrka zriadili špeciálny účet
Z požiaru hradu Krásna Hôrka podozrievajú deti
Hudobným festivalom pre Krásnu Hôrku chcú pomôcť pri obnove hradu
Krásnu Hôrku, ktorá po vypaľovaní trávy takmer ľahla popolom, sprístupnia na budúci rok
Krásnu Hôrku začnú rekonštruovať
Predbežné škody na Krásnej Hôrke vyčíslili na osem miliónov eur, hrad dočasne prekryjú
Požiar na Krásnej Hôrke hasiči zlikvidovali, zbierky odvezú do Košíc
Doplnené-FOTO-VIDEO: Na Krásnej Hôrke zhoreli všetky strechy a gotický palác


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross