No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Zimný výstup na Tŕstie prilákal desiatky turistov

trstieČastý cieľ turistov a milovníkov prírody, Tŕstie * Hradová, ktoré sa týči nad mestom Tisovec, aj tento rok pritiahol desiatky záujemcov. V poradí už 43. zimného výstupu sa v sobotu, 18. februára, zúčastnili turisti z Tisovca aj okolia. Viac z náučného chodníka či o výstave fotografií, ktorá ich čakala na chate, pre Rimava.sk priblížila Andrea Blahová z KST TO KOS Rimavská dolina.
„Akcia je už akousi tradíciou. Za celé tie roky sa vymenili ľudia, zmenil sa aj charakter krajiny, no napriek tomu bol každý z ročníkov určite čímsi výnimočný. Počas výstupu sa stretávajú nielen dávni kamaráti, ale pribudnú aj nové tváre a zúčastňujú sa ich aj deti. Trasa je nenáročná a 5 informačných panelov nás po šiestich kilometroch zavedie do srdca tisovskej prírody. A tie výhľady skutočne stoja za to!

Za celé tie roky sa vymenili ľudia, zmenil sa aj charakter krajiny, no napriek tomu bol každý z ročníkov určite čímsi výnimočný.
Po ôsmej hodine ráno prichádza vlak od Rimavskej Soboty a priváža našich priateľov, ale aj turistov z iných turistických klubov. Vykračujeme po skupinkách, kto ako vystačí s dychom, pomaly stúpajúc cez Láň po pevnej snehovej pokrývke. Sneh sa ešte stále drží na týchto miestach a spolu so žltou turistickou značkou nás sprevádza miernejším úsekom cesty pod Čiernou horou. Postupne vchádzame do jej temného náručia, kde nás trošku potrápi prudším stúpaním. Smerujeme k druhému informačnému panelu náučného chodníka nad studničkou. O niečo neskôr osviežení malou pauzou pokračujeme na Pasiečky. Z nej sú čarovné výhľady na Kochy, Hradovú, Vysoký vrch, Kozák, Šajbu, Voniacu, Muránsku planinu a časť východných Nízkych Tatier spolu s Kráľovou hoľou. Cestou kde-tu márne hľadáme biele hlávky snežienok, malých poslov jari. Minulý rok nás sprevádzali chodníkom, avšak v týchto dňoch, zdá sa, ešte nenadišiel ich pravý čas. V lokalite zvanej Pavlovka prichádzame k 3. panelu náučného chodníka. Príroda nám ponúka pekný obraz na južnú a západnú stranu Slovenského rudohoria a blízku Ostrú. Pohľadom spočiniem aj na obľúbenej Hradovej a vedľa v diaľke si lenivo leží majestátny „stôl“, Klenovský Vepor.

Počasie je po celý dnešný deň svojhlavé a tu, vo vyšších polohách sa postupne začína meniť. Zmena je citeľná v porovnaní s tým, že sme vykročili z ponurého, sychravého mesta a tu vchádzame do slnkom zaliatej krajiny. Zlatisté lúče sprevádzajú naše kroky zalesneným hlavným hrebeňom až na vrchol Tŕstia (1121 m. n m.). Pod vrcholom nemôžeme odtrhnúť pohľad od panorámy Muránskej planiny, Nízkych aj Vysokých Tatier a Stolických vrchov.

Na temene Tŕstia prechádzame popri studničke až k mohyle starého otca Dr. V. Clementisa, Václava Vraného, predchodcu a priekopníka organizovanej turistiky v Tisovci. Václav Vraný bol pedagóg, prírodovedec a zanietený botanik. Obľúbené prechádzky v okolitej prírode boli zároveň jeho životným poslaním, pri ktorom zozbieral rôzne druhy rastlín a kvetov do mnohých herbárov. Kráčame po jeho dávnych chodníčkoch a očami pohládzame krajinu, na ktorú sa aj on tak rád díval. Mal v tých momentoch tiež rovnako krásne pocity voľnosti, slobody ducha, spolupatričnosti a súzvuku s matkou prírodou, ako ja teraz? Posledný jeho výdych patril napokon tomuto miestu, ktoré zanechávame za sebou spolu s informačným panelom opisujúcim dielo a život tohto pozoruhodného človeka.

Prichádzame k rázcestiu turistických značiek na Tŕstí a následne k cieľu našej dnešnej cesty. Ovzdušie na chate sa nesie v príjemnej atmosfére spolu s občerstvením v kruhu priateľov turistov. Pozornosť púta výstavka fotografií Milana Slabeja. Nasleduje spoločné fotenie pred chatou, pri ktorom si vychutnávame svieži vietor a tvár nám pohládzajú drobné snehové vločky. Postupne sa chystáme na zostup rovnakou trasou späť do Tisovca. Napokon nadišiel čas rozlúčky zároveň s prísľubom „teda opäť sa vidíme v zdraví o rok“. Určite áno, najprv však musí jarná zeleň odovzdať žezlo letu a potom, až keď medená jeseň ustúpi snehobielej zime, uvidíme sa znovu. Dovtedy na nás čaká ešte množstvo túr a zážitkov, o ktoré sa potom budeme môcť navzájom podeliť.“

  • Oprava 28. februára - v texte bolo nahradené slovo Hradová - Tŕstím. 

FOTO: Milan Slabej


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross