No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Malá obec s veľkým plánom spustí inovatívny projekt ekočističiek

Malá koreňová čistiareň, ilustračné foto. Zdroj: ekocisticky.sk

Rakytník je dôkazom toho, že aj malá obec môže byť úspešná vo veľkých projektoch. V najbližších mesiacoch sa jej obyvatelia dočkajú vybudovania vodovodu aj inovatívneho ekologického riešenia čistenia odpadových vôd.

Vybudujú koreňovú čističku

V Rakytníku v najbližších mesiacoch začnú s budovaním koreňovej čističky odpadových vôd. Podľa slov starostu obce Jána Rencsoka to bude prvá takáto väčšia čistička na Slovensku. „Vybavujeme to už približne tri roky. Je to pilotný projekt. Čistička nebude náročná na údržbu ani na prevádzkovanie. S výstavbou začneme pravdepodobne v marci,“ povedal ďalej starosta Rakytníka.

Článok pokračuje pod reklamou



Koreňová čistiareň odpadových vôd patrí medzi najekologickejšie. Skladá sa zo štrkových polí izolovaných od podložia, do ktorých sa privádza znečistená odpadová voda. Znečistenie z nej odstraňujú baktérie žijúce na povrchu kamienkov a vysadené vodné rastliny, a to svojimi koreňmi. Ak je koreňová čistiareň dobre navrhnutá, postavená a prevádzkovaná, jej čistiaci efekt je vysoký a predstavuje plnohodnotnú alternatívu klasickým mechanicko-biologických čistiarňam. Rozdiel je aj v tom, že koreňová čistiareň nepotrebuje zložité a energeticky náročné technológie.

„Dotáciu vo výške 200-tisíc sme získali z regionálneho príspevku cez akčný plán,“ informoval starosta s tým, že takéto riešenia čistenia odpadových vôd sú naplánované pre menšie obce. Odpadovú vodu budú do čističky v obci najskôr zvážať. Podľa slov starostu neskôr plánujú aj projekt na vybudovanie kanalizácie pre celú obec. „Na to zatiaľ finančné prostriedky nemáme, budeme sa uchádzať o ďalšie granty.“

Zlepšia aj prístup k pitnej vode

Obci s približne 300 obyvateľmi sa podarilo získať dotáciu vo výške približne 200-tisíc eur, vďaka ktorej vybudujú prívod vody do obci. „U nás vôbec nie je vodovod. V prvej fáze vybudujeme jeden výdajný stojan,“ povedal starosta obce. „Máme jednu verejnú studňu. Výdajné miesto vznikne pri kultúrnom dome, blízko obecného úradu a obchodu,“ ozrejmil ďalej starosta. Obyvatelia obce sa musia zatiaľ spoliehať na vlastné studne alebo si kupovať balenú pitnú vodu.

Prístup k pitnej vode miestnym obyvateľom uľahčí život a z časti pomôže pri riešení hygienických problémov. „Chýbajúca infraštruktúra núti obyvateľov kupovať si aspoň na priamu spotrebu a pre dojčatá, deti a chorých balenú pitnú vodu v obchodoch. Z nedávnych terénnych prieskumov vyplýva, že práve domácnosti v malých obciach zaostávajúcich regiónov tak platia za pitnú vodu vyše 200-krát viac ako domácnosti v mestách, napojené na verejný vodovod, pričom jej majú k dispozícii mnohonásobne menej,“ vysvetľuje Úrad vlády SR – sekcia regionálneho rozvoja v stanovisku k regionálnemu akčnému plánu.

Po tom, čo vodovod privedú do obci, sa začne ďalšia fáza výstavby. Záujemcovia sa budú môcť na verejný vodovod pripojiť.

Obnovili obecný úrad

Obci sa podarilo získať dotáciu aj na obnovenie obecného úradu, čím znížia energetickú náročnosť budovy. Z Environmentálneho fondu získali približne 90-tisíc eur. „Išlo o obnovu fasády, výmenu okien a dverí, izoláciu strechy a kompletné kúrenie s tepelným čerpadlom. Má nízku spotrebu,“ opísal starosta Ján Rencsok. Práce boli ukončené v novembri minulého roka.

Zdroj: Rimava.sk, foto: A. Krakovský/ekocisticky.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross