No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Máte pozoruhodný strom vo Vašom okolí? Nominujte ho do ankety Strom roka 2020

Áno, už je tomu rok čo 250-ročná Oskoruša z Uzovskej Panice v okrese Rimavská Sobota vyhrala titul Strom roka 2019. Teraz prišiel čas na ďalší, v poradí už 18. ročník ankety Strom roka, ktorú organizuje nadácia Ekopolis. Ak teda máte vo svojom okolí pozoruhodný strom, o ktorom by mali vedieť ostatní, nominujte ho do aktuálne ročníka ankety. Čas máte do konca apríla 2020.

Pozrite si aj články, v ktorých sme sa venovali Oskoruši z Uzovskej Panice, ktorá je stromom roka 2019
Cieľom ankety je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Do konca apríla 2020 môžu jednotlivci, mestá, školy či organizácie prihlasovať stromy, ktoré sú ich srdcu blízke. Z prihlásených stromov vyberie odborná komisia 12 finalistov. O verejnom hlasovaní o víťaza ankety bude Nadácia Ekopolis informovať na svojej webovej stránke a na sociálnych sieťach Facebook a Instagram. Hlasovanie bude trvať do konca septembra 2020. Aj tento rok patronát nad anketou prevzal spevák Peter Lipa. Je to už jeho deviaty patronát nad touto súťažou.Podľa organizátorov súťaž bude vyhodnotená v októbri a strom s najvyšším počtom hlasov získa titul Strom roka 2020 a automaticky postúpi do celoeurópskeho finále – do ankety Európsky strom roka. „Víťazný strom dostane súčasne odmenu v podobe dendrologického posudku od ISA Slovensko a finančný príspevok na ošetrenie vo výške 300 eur. Stromy, ktoré sa v ankete umiestnia na 2. a 3. mieste rovnako získajú peňažnú sumu 300 eur, ktorá môže byť použitá na ich ošetrenie alebo úpravu okolia,“ avizuje Ekopolis.

Vyhrať však budú môcť aj nominujúci, hlasujúci či školy. Ako organizátori uvádzajú, traja nominujúci a traja hlasujúci budú odmenení knižnými poukážkami od kníhkupectva Artforum. Prvé tri školy, ktoré vyzbierajú najviac hlasovacích lístkov, získajú výsadbový materiál od Záhradníctva ABIES v celkovej hodnote 500 eur. „Tento rok odmeníme ešte jednu školu Cenou poroty, ktorá získa rovnako výsadbový materiál do svojho školského areálu,“ dopĺňa Ekopolis.

Ako hlasovať?

Strom môžete do ankety najjednoduchšie prihlásiť tak, že vyplníte elektronický formulár, registrácia TU. Alebo vyplnený papierový nominačný formulár pošlete spolu v 3 kópiách a priložíte k nim 3-5 fotografií stromov v papierovej podobe.

Viac informácií sa dozviete na stránke Nadácie Ekopolis.

Okres R. Sobota po niekoľkých nomináciách sa pýši už aj Stromom roka 2019

Z okresu Rimavská Sobota boli v minulosti už nahlásené stromy ako Ginko z Rimavskej Soboty, Dub z neďalekého Kurinca či z obce Svetlá, no do finále sa v konkurencii ostatných stromov zatiaľ nedostali. V uplynulých rokoch však vo finále bojovala Katalpa bignóniovitá z Hnúšte či jabloň z Babinca alebo približne 300-ročný Platan z Tornale. No napokon to finále vyhral minuloročný nominant, Oskoruša z Uzovskej Panice. Prebojovala sa tak aj do ankety Európsky strom roka.

Sme prví! Oskoruša z Uzovskej Panice vyhrala titul Strom roka 2019
VIDEO: Vďaka ankete Ekopolisu sa na školách dozvedeli o najstaršom ovocnom strome v regióne. Oskoruša už dostala viac ako tisíc hlasov a pribúdajú ďalšie

Zdroj: Rimava.sk, Ekopolis


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross