No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Nové meracie stanice v Jelšave by mohli zlepšiť výsledky merania ovzdušia

Foto: M. Kolesár

JELŠAVA – Pred pár dňami sme vám priniesli informáciu, že mesto už roky bojuje s vyššie nameranými hodnotami prachových častíc PM10. Problémy so smogom sa snažia riešiť už dlhší čas. Ako nás informoval primátor Milan Kolesár, v meste dnes (24. 11.) nastal výrazný posun ohľadom tejto problematiky, ktorý by mal zlepšiť monitoring kvality ovzdušia v Jelšave.   

„Umiestnili nám mobilnú meraciu stanicu, čo sme očakávali už tri roky a bojovali sme za to. Dnes ju ku nám do mesta doniesli,“ avizoval primátor. „Považujeme to za významný krok, pretože stanica meracia, ktorá nám tieto hodnoty vyhadzuje, je tu od čias socializmu a nie je umiestnená na najvhodnejšom mieste,“ vysvetlil Kolesár. Pôvodná stanica je umiestnená nad ulicou, priamo nad komínmi okolitých domov.

Článok pokračuje pod reklamou


„Merania momentálne nie sú veľmi vierohodné. Potrebujeme zmonitorovať celé územie mesta a postupne aj ďalšie obce, v ktorých sa preukazuje tento problém,“ vysvetlil primátor. Mesto teda spoločne so Slovenským hydrometeorologickým ústavom (SHMÚ) bude po umiestnení nových meracích staníc monitorovať situáciu a sledovať, či sa hodnoty kvality ovzdušia napokon naozaj zmenia k lepšiemu.  

Ako mesto informovala špecialistka pre životné prostredie Emília Hroncová, dnes bola osadená jedna mobilná meracia stanica v areáli základnej školy a zabezpečili ju technici zo SHMÚ. Druhú mobilnú monitorovaciu stanicu umiestnia v priebehu dvoch týždňov do areálu mestského cintorína.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross