No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V Jelšave sa zle dýcha, môže za to smog. V zhoršených číslach je aj okolie Rimavskej Soboty, Lučenca aj Fiľakova

Zdroj: Pixabay.com/JerzyGorecki

JELŠAVA - Mesto Jelšava a okolité obce majú problém so smogom. Ako povedal primátor Milan Kolesár, situácia vyššie nameraných hodnôt prachových častíc PM10 v ovzduší sa opakuje už minimálne tretí rok po sebe, a to najmä vo vykurovacej sezóne.

„Momentálne dnes (22. 11.) ráno sme sa o tom rozprávali a konštatovali sme, že cez víkend neboli namerané hodnoty, vyskakuje v súčasnosti iba obec Veľká Ida,“ informoval primátor Milan Kolesár. Čo konkrétne môže spôsobovať zlú smogovú situáciu, podľa primátora nie je možné presne špecifikovať.

Článok pokračuje pod reklamou


„Niekto ukazuje na vykurovanie v domácnostiach, iní ukazujú na priemysel. Dopravu v tomto prípade asi môžeme vylúčiť. Zrejme to ale bude spôsobené tým vykurovaním, keďže zvýšené hodnoty sú v tom období,“ konštatoval primátor.

Ako uviedol, keby sa to meralo kdekoľvek v doline, v ktorej sa nachádza aj mesto Jelšava, tak sa všade namerajú tieto zvýšené hodnoty, ktoré sú spôsobené geografickou polohou, inverziami a častými zmenami teploty. „Prevládajúce vykurovanie je tu ešte stále v tých domoch také, že sa kúri drevom a žiaľ, niekedy asi aj tým, čo by v tej peci skončil nemalo,“ priblížil primátor.

Ako uviedol, inverzia spôsobuje stlačený vzduch, ktorý sa nerozptyľuje do vrchných vrstiev atmosféry, a tak sa smog hromadí. „Potom sa vyhlasujú smogové situácie, ak sa prekročia určité hodnoty,“ vysvetlil primátor.

„Smogová situácia vzniká všade tam, kde ľudia vykonávajú svoje činnosti, či už ide o dopravu, priemysel alebo aj spaľovanie paliva vo svojich lokálnych pieckach. Vzniká aj od závislosti charakteru krajiny, čiže od prúdenia vetra i kopcov naokolo,“ vysvetlil manažér kvality ovzdušia Ladislav Bíro z Banskobystrického samosprávneho kraja.

Doplnil, že je to situácia, ktorá negatívne vplýva na ľudské zdravie a na jej eliminácii sa môžeme podieľať viac menej všetci, či už zodpovedným kúrením, využívaním chôdze, mestskej hromadnej dopravy. Dôležité je aj čo najmenej jazdiť osobnými automobilmi, hlavne na krátke vzdialenosti.

Článok pokračuje pod reklamou


„Je potrebné, aby sa zamyslel každý jeden z nás a prispieval ku skvalitneniu ovzdušia, už len napríklad tým, že si nebudeme objednávať produkty, vyrobené cez pol planéty, ktoré tiež ku nám musia doletieť alebo ich ku nám musí priviesť nejaká zaoceánska loď, ktorá tiež produkuje emisie,“ avizoval Bíro.

Vysvetlil, že modelácia SHMÚ ukazuje v zhoršených číslach aj okolie Rimavskej Soboty, Lučenca aj Fiľakova. „Tieto čísla by nemali byť iba negatívnou emóciou, ale malo by to byť motivujúce pre nás všetkých, aby sme využívali obnoviteľné zdroje energie,“ povedal Bíro.

Zároveň chce apelovať na fakt, že výrazným prvkom ako zlepšiť kvalitu ovzdušia je vysádzanie stromov na miestach, na ktorých sa vysadiť dajú. „Fungujú ako parádne čističky ovzdušia, zároveň produkujú kyslík a okrem toho, tie stromy nám zlepšujú kvalitu životného prostredia,“ doplnil manažér kvality ovzdušia.  


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross