No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Odpad sa na niektoré miesta vrátil už po pár dňoch. Hľadajú vinníkov

Krabička od cigariet, rozbitá váza zo 70-tych rokov, pohár, či mixér patria medzi odpad, ktorý našli v uplynulých dňoch pri ceste neďaleko Horných Zahorian. V niektorých lokalitách už takmer bežný jav, ktorý však obzvlášť zamrzí, keď sa smeti pri cestách objavia opakovane, len pár dní po tom, ako ich dobrovoľníci vyzbierali pri príležitosti Dňa Zeme. Takúto skúsenosť majú minimálne v Drienčanoch či Horných Zahoranoch. Ako pre Rimava.sk uviedla starosta obce Horné Zahorany Zuzana Vysokaiová, koncom minulého mesiaca vyzbierali smeti popri ceste neďaleko Horných Zahorian či v okolitých lesoch.

Článok pokračuje pod reklamou"Títo ľudia nie sú normálni," skonštatovalo podľa jej slov malé dievčatko, ktoré rodičia vedú k tomu, že smeti nepatria na zem a keď ich niekto vie do lesa doniesť, tak ich môže odtiaľ aj odniesť a nie ich tam nechať. "Učíme deti k tomu, že smeti nepatria do prírody. O to viac nás mrzí, že niektorí ľudia ľahkovážne rozhadzujú smeti. Vyhodiť ich pri ceste v sáčku považujem za vrchol nezodpovednosti. Myslela som, že v týchto časoch koronavírusu sa ľudia trochu upokoja a vstúpia do svojho svedomia, no zatiaľ to tak nevyzerá," povedala starostka, podľa ktorej v neďalekej obci majú nádoby na odpad hneď vedľa cesty. A tie mohli využiť.

V dvoch vreciach bol pritom odpad z domácnosti, takže nešlo o niekým vyzbieraný odpad z lesa. "Boli tam aj šupky od zemiakov či podprsenka," priblížila starostka dedukujúc, kto by takýto druh odpadu vedel po sebe zanechať. "V dedine sa na takýchto ľudí tešíme, keď na to prídeme, je to poľutovaniahodné," tvrdí starostka, ktorá apeluje na ľudí a verejnosť, aby im tiež nebolo ľahostajné, keď niekoho vidia odhadzovať odpad do prírody.

Smeti sú aj v okolí vodnej nádrže Teplý vrch

Obdobný problém majú v okolí vodnej nádrže Teplý Vrch či smerom na Slizké. Na Deň Zeme robili poriadok aj v Drienčanoch smerom na obec Budikovany. Podľa Kataríny Kekeňákovej zo združenia Drienčanské Bosorky vyzbierali vrecia s odpadom a o pár dní smerom na Budikovany pribudli ďalšie smeti. "Pri odbočke do lesa sme potom našli vyhodené plechy z auta, záchodovú misu, či starú deku a poháre. Určite to bolo vyhodené, možno niekto niečo prerábal," priblížila Kekeňáková s tým, že im to nedalo a smeti odpratali potom do vlastného odpadu. Zo skúseností ďalej uviedla, že aj na pozemkoch pri jazere, smerom k miestam, kde sú rybári, dali už aj vrecia na odpad, no po čase ich našli prázdne a smeti boli všade, len nie vo vreciach. "Vrecia mali pritom aj stojany a aj poklopy, nepomohlo," dodáva pre Rimava.sk Kekeňáková, podľa ktorej už nevedia, ako majú zabrániť množiacim sa smetiam v prírode, a tak dajú na tieto lokality na výstrahu tabuľky, s nainštalovanými fotopascami.

"Zostali sme v šoku, keď sme nedávno išli pešo popri ceste smerom na Slizké a v priekope v lese sme objavili za dva velké kontajnetry smetí. Z auta to nie je vidno," podotkla Kekeňáková, podľa ktorej je smutné, že ľudia sa takýmto spôsobom zbavujú smetí zadarmo a ničia tak prírodu. Prípad podľa jej slov idú nahlásiť na odbor životného prostredia na OÚ, kde sa zaoberajú aj čiernymi skládkami.

Zdroj: Rimava.sk

Odpad po obciach Rimavskej doliny zbierajú postupne, vodná nádrž Ľadovo je čistejšia o 34 vriec odpadu


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross