No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Oskoruša zo Slovenska zaujala aj v Českej republike, tí zatiaľ vedú celoeurópsku súťaž

Približne 250-ročná Oskoruša Domáca z Uzovskej Panice, víťaz v ankete Strom roka na Slovensku, sa v súčasnoti porovnáva s najkrajšími stromami v Európe. Svojou impozantnosťou v súčasnosti získal tento strom z okresu Rimavská Sobota viac ako 10-tisíc hlasov. Súťaž prebieha len v mesiaci február, podporiť strom môžete na stránke www.treeoftheyear.org (hlasuje sa za dva stromi, pozn red.)
Strom pri Uzovskej Panici prednedávnom navštívil európsky lovec stromov z Veľkej Británie Rob MC Bride, ktorý počas súťaže navštívi všetkých kandidátov. Na Slovensko pršiel od Poľska, cez Moravu a smeroval do Maďarska či Chorvátska.

Článok pokračuje pod reklamou.Prostredníctvom súťaže sa o Oskoruši dozvedeli aj v Českej republike. Ako pre Rimava.sk uviedol starosta domácej obce Uzovská Panica Bartolomej Bari, popularite stromu sa veľmi teší, a to nielen v regióne, na Slovesnku ale aj zo zahraničia. Svedčí o tom aj esemeska, ktorú nedávno dostal, ako podporu v súťaži. Podľa jeho slov mu v nej písal zástupca tamojšej obce Vír, ktorá sa podieľala na nominácii ich Borovice lesnej v súťaži. "Viete čo máme spoločné?"

Začal komunikáciu starosta obce Vír v okrese Žďár nad Sázavou v kraji Vysočina na Morave. Starosta obce Vír Ladislav Stalmach pre Rimava.sk uviedol, že súťaži a hlasovaniu sa venujú už dlhšiu dobu, čo sa podpíslo aj terajším, zatiaľ prvým miestom. "Máme komunitu cez 6-tisíc priaznivcov v našej funpage - Fandíme Chudobínské borovici, ktorí majú radi stromy a prírodu," pochvaľoval si Stalmach a dodal, že mnohí priaznivci ako druhý strom podporujú práve Oskorušu zo Slovenska.

"Zhodli sme sa a viem, že veľa ľudí dáva hlasy Slovensku. Československá vzájomnosť má svoju logiku a nikto nám to nemôže zazlievať," zdôraznil starosta, ktorému je okrem tej ich Borovice, sympatická aj Oskoruša. Takýto strom podľa jeho slov poznajú veľmi dobre a majú ho radi. Podľa jeho slov u nich veľmi tento strom spoluparizovali v obci Tvarožná Lehota, v ktorej začali vo veľkom vysádzať tieto vzácne stromy. "Stala sa takým ich stromom a dokonca robia slávnosti Oskoruší a tam sa pije aj pálenka z Oskoruše," podotkol starosta Stalmach.

Tento rok si ľudia v Čechách zvolili za svoj najkrajší strom Borovicu Lesnú s odhadovaným vekom 350 rokov. Na internete ju v súťaži prezentujú ako kráľovnú zatopeného údolia. Svoje meno nesie po zatopenej obci Chudobín, ktorá bola obetovaná v prospech výstavby vodnej nádrže. V druhej polovici mesiaca má viac ako 30-tisíc hlasov a zatiaľ vedie celú súťaž.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO Oskoruše: Martin Babarík


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross