No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO-VIDEO: Britský lovec stromov navštívil Oskorušu v Uz. Panici a vyrozprával svoj príbeh

Víťaza ankety Strom roka 2019 a finalistu celoeurópskej súťaže Európsky strom roka, Oskorušu domácu, navštívil známy britský Tree hunter, takzvaný lovec stromov Rob Mc Bride. Na mieste vyzval ľudí, aby zaň na Slovensku hlasovali, aj preto, že je tu veľa krásnych stromov a hlavne so silnou ovocinárskou tradíciou a vzťahom ľudí k nim. Verejné hlasovanie v ankete Európsky strom roka prebieha až do konca februára 2020 na www.treeoftheyear.org. Za víťazný strom zo Slovenska, ako aj za ďalší podľa sympatií môže zahlasovať každý, koho príroda a jeho okolie zaujíma a nie je mu ľahostajná.

Hlasovať môžete z každej emailovej adresy za dva stromy z ponuky až do konca februára 2019 na www.treeoftheyear.org.
Rob Mc Bride je známy vášnivý a dobrovoľný bojovník za ochranu stromov, ktorý počas celoeurópskej súťaže navštívi všetky stromy, ktoré zvíťazili v jednotlivých krajinách. Cestuje na vlastné náklady, vlakmi či autobusmi. K Oskoruši ho priviezli zástupcovia Ekopolisu zo Slovenska. V Uzovskej Panici strávil dopoludnie v spoločnosti prihlasovateľov stromu a iniciátorov ankety Strom roka. Na miesto prišli aj ochranári či starosta tamojšej obce. Rob už mnoho rokov zvyšuje povedomie o Stromoch v ohrození a upriamuje pozornosť na dôležitosť ich ochrany. Je fotograf, cestovateľ, ambasádor starých a významných stromov, pravidelne spolupracuje s BBC. Ako v rozhovore pre Rimava.sk uviedol, na Slovensko chodí 5-6 rokov, aby tu spropagoval kultúru prírody – stromov.

„K stromom cítim obrovskú vďaku,“ povedal Rob, ktorý ako tvrdí, pred rokmi pracoval ako IT inžinier, no v kolobehu rýchlej doby sa prepracoval až na pokraj ľudských síl. Mal však šťastie a uzdraviť sa mu podarilo pomocou stromov, cvičenia a prírody. „Takže, teraz cestujem aby som spropagoval strom roka. Preto, lebo rád “stretávam stromy, stretávam ľudí a vidím prekrásnu prírodnú scenériu a zvyšuje to pozornosť, ktorú verejnosť venuje stromom,“ povedal Rob a vyrozprával pár príbehov zo svojho cestovania.

Strom bol prihlásený do ankety aj z iniciatívy našej redakcie, ako aj miestnych odborníkov, záhradkárov, ktorí sa snažia zachovať a rozširovať pôvodný genofond stromov v regióne Rimavskej Soboty.
Kde ste už v rámci svojej cesty boli a kam sa chystáte. Ako sa vám zatiaľ páčia stromy, ktoré boli tento rok nominované do ankety?

RM: Mal som začať pri strome v Rusku, ale mal som problém s organizáciou cesty a s nákladmi (na cestu)… pretože ja platím, ja som nezávislý a ja si sám platím cestu. Ja musím robiť, v Tescu, kde dokladám tovar to regálov, ale to je len moja práca na polovičný úväzok. Avšak toto je moja hlavná práca a v rámci propagácie tejto súťaže som navštívil Holandsko, “strom čarodejnice“ s legendou o čarodejnici “čiernej Kataríne“. A keď sme prišli k stromu, tak tam bolo veľa detí, ktoré spievali pieseň na odstrašenie čarodejnice preč do lesa. Ona sa vynorila v takej veľkej čiernej veci. Spievali a ona sa smiala ha ha ha há, ako čarodejnica a ja som povedal “…ach, to moja žena je tu“. Bolo to veľmi smiešne.

Potom som išiel do Belgicka, pozrieť sa na “strom slobody“, veľmi pekný gaštan. Potom som išiel do Poľska, tento týždeň, do Rzeszówa, pozrieť sa na bazu v komplexe budov z obdobia komunizmu. Stretli sme sa so starostom mesta a ten priniesol dobré správy o tom, že sa pokúsia kúpiť pozemok, na ktorom strom stojí , takže ho potom budú môcť označiť a chrániť. A potom som išiel k Vírskej priehrade v Českej republike, asi dva dni dozadu, už sa mi to pletie, aby som sa pozrel na borovicu na jazere, vodnej priehrade. A teraz je tento strom prvý, je číslo 1. Tak teraz je to medzi Ruskom a Českou republikou. Myslím, že Česká republika teraz postúpila na prvé miesto. Je to veľmi silný a prekrásny strom. Takže táto súťaž je veľmi ťažká /náročná/ neľahká, a uvidíme ako sa hlasovanie bude vyvíjať v priebehu nasledujúcich dní a týždňov.
Takže, všetci: hlasujte! Hlasujte, hlasujte všetci na Slovensku za tento strom!

Máte už niektorý z príbehov, ktorý by sa vám zapáčil a obľúbili ste si ho na tohtoročnej ceste?
RM: (Smiech) Ja nemôžem mať žiadny obľúbený v súťaží. Ale musím povedať, že som navštívil strom Veľkej Británie, strom v Liverpoole. Obľúbený príbeh,…nie, nedá sa povedať (vybrať), páčia sa mi všetky príbehy stromov. A na konci mesiaca, keď budem mať čas si sadnúť a rozmýšľať …pretože teraz som razu tu, potom tam, a moja hlava je plná myšlienok. Takže na konci februára budem mať čas sadnúť si, čítať a premýšľať… aha, to je super. Ale, páčia sa mi ovocne stromy, lebo dávajú jedlo, a alkohol (smiech), slivovica (smiech). Takže sú významné z rôznych dôvodov.

Čo sa vám páči na stromoch a prírode na Slovensku?
RM: Nestrávil som tu dosť času. Rád by som sa sem opäť vrátil a navštívil chudobné, najmenej rozvinuté časti Slovenska. Na základe mojich skúseností z rôznych krajín, napríklad v prípade Belgicka, na severe vo Flámsku majú veľa peňazí, veľa betónu a menej prírody, a na juhu vo Valónsku, majú menej peňazí ale viac prírody. Takže, ak by som mohol prísť na týždeň alebo dlhšie na Slovensko, tak spolu s Milanom Hroncom z Ekopolisu, by som sa snažil navštíviť viac lokalít izolovanejších a vzdialenejších od ľudských obydlí. Chcel by som vidieť les, zvieratá, ale tiež navštíviť menej rozvinuté oblasti oblasti, ale aj stromy v mestskom prostredí …

Niekedy práve v mestách sú stromy, ktoré sú veľmi vzácne, ale nikoho to nezaujíma, lebo ...ak je to chudobné mesto, tak potrebujú peniaze, lebo z niečoho musia žiť.  Niekedy však potrebujú trochu viac osvety, aby si uvedomili, že majú niečo veľmi vzácne aj v ich meste.  Sú to nasledujúce generácie detí, ktoré zachránia našu planétu, ...dúfajme.  A práve oni potrebujú veľa osvety v tejto oblasti...

Kde môžeme vidieť vaše fotky, videá a kedy si to môžeme pozrieť?
RM: Výsledky budú 17 marca v európskom parlamente v Bruseli, kde bude vyhodnotenie a budú sa odovzdávať ceny. Takže odtiaľto idem do Maďarska, do Chorvátska, aby som si pozrel veľký Ginko. Potom pôjdem domov pracovať, lebo niečo musím urobiť. Potom navštívim Portugalsko, Španielsko, a skončím vo Francúzku 28. februára a potom pôjdem domov. A potom si oddýchnem.

Kde môžu záujemcovia sledovať vaše kroky?
Takže je to najmä facebook. Je tam skupina, ktorá sa volá “treehunters“ , a potom je tam zavináč treehunters on instagram, twitter, a je tam aj youtube kanál. Ale písanie blogu, to zaberá čas a na tejto ceste nemám tak veľa času. Ale skupina na facebooku je tá najdôležitejšia. Ale neskôr chcem dať dokopy menšiu publikáciu/napísať menšiu knihu o každej ceste z každého roku, ale zatiaľ sa mi to ešte nepodarilo, dokonca som nedokončil ešte ani minulý rok. Ale, asi o rok alebo dva by mala byť kniha, v ktorej bude aj dnešná návšteva.


Ďakujem za rozhovor a prajeme príjemné cestovanie.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Martin Kantor, preklad Peter Slovák


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross