No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Požiar skládky v Hnúšti uhasili za pár hodín, k jeho rozšíreniu nedošlo

Požiar skládky v Hnúšti, ktorý zaznamenali včera popoludní, sa hasičom podarilo uhasiť za pár hodín. Za efektívnym uhasením sú nielen hasiči, ale aj včasné spozorovanie požiaru a jeho ohlásenie. Ako ďalej Rimava.sk informoval riaditeľ OR HaZZ Rimavská Sobota Marek Laššák, požiar bol nahlásený okolo 16:30 hod., horelo pritom na ploche asi 10x15 metrov. "Včasným spozorovaním sa predišlo väčším problémom, k akým došlo pred takmer dvomi rokmi," zdôraznil.

Na mieste zasahovali hasiči z Hnúšte, Rimavskej Soboty a dobrovoľníci z Klenovca. Hasili v dýchacích prístrojoch. Po uhasení skládky pracovníci Technických služieb začali s navážaním zeminy na miesto požiaru. Hasiči sa večer po deviatej hodine na miesto ešte raz vrátili. "Znovu zaliali zeminu, lebo keď sa zasype skládka, tak sa znovu zaleje vodou a vytvorí sa nepriedušná vrstva," priblížil pre Rimava.sk Laššák.

Článok pokračuje pod reklamouPri požiari skládky nepoužívajú veľké množstvo vody

Podľa jeho slov má hasenie skládok odpadu svoje špecifiká. "Nemalo by sa používať veľké množstvo vody, lebo tá môže pretiecť do spodnej vrstvy a to podporuje samovznietenie," poznamenal Laššák. Hasiči preto používajú menšie množstvo vody, ako pri iných požiaroch. "Hasí sa iba to, čo je viditeľné a primerane, a potom sa začína zavážať skládka," dodal s tým, že keď oheň nebude mať vzduch, tak prestane horieť a udusí sa. "Veliteľ zásahu to v tomto prípade zvládol dobre, nemusel som preberať velenie," dodal Laššák. Ku škodám nedošlo.

Pravdepodobnou príčinou podľa hasičov bolo zrejme vypaľovanie káblov. Oficiálne však je príčina požiaru v šetrení. Ako Laššák ďalej poznamenal, keď bol na mieste požiaru, tak polícia niekoho chytila. Podľa primátora Hnúšte Romana Lebedu na mieste videli dvoch ľudí, ktorí mali zašpinené ruky aj nohy od vypaľovania káblov. "Keď som tam bol, priniesli dvoch páchateľov. Videli ich utekať zo smetiska, keď horelo," povedal pre Rimava.sk Lebeda a dodal, že ako to ďalej pokračovalo, nevie povedať.
Smetisko je podľa jeho slov sledované kamerami, no pri vstupe na skládku je služba iba v určitý čas. Zároveň podotkol, že v okolí kríkov je rozstrihané oplotenie a ľudia si tam chodia vyberať kov, aby ho vedeli odniesť do zberu.

Polícia SR však dnes pre Rimava.sk uviedla, že v súvislosti s požiarom obvinenie nepadlo. "Nešlo o úmyselné založenie požiaru a veci, čo sa rozprávajú, neboli potvrdené," skonštatovala banskobystrická policajná hovorkyňa Petra Kováčiková.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: HaZZ

Skládku odpadu v Hnúšti zaplnia koncom tohto roka
AKTUALIZOVANÉ/HNÚŠŤA: Horí skládka odpadu, v meste je vyhlásená mimoriadna situácia

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross