No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Stovky vytopených sysľov vrátili do prírody

Víkendové dažde skomplikovali život nielen ľuďom, ale aj zvieratám. Za obcou Muráň smerom na Prednú Horu vrátili do prírody približne 5OO sysľov pasienkových. Len nedávno ich vytopila voda z dažďa, ktorý sa regiónom prehnal počas víkendu.

Článok pokračuje pod reklamouZáchranári v priebehu nedele a pondelka vrátili späť na lúku, ktorá bola zatopená, približne 500 kusov. Ako informuje občianske združenie Živá planina na sociálnej sieti, počas nedele vypustili približne 300 kusov a v pondelok vyše 200. "Nocovalo u nás 220 syslíkov prevažne v úľoch pre včely, tak po 15 až 25 kusov spolu. Štyria syslí špecialisti si obľúbili auto a dobrovoľne odtiaľ nechceli ísť. Zrejme vedia, že tam im vytopenie nehrozí," uvádzajú ochranári s tým, že iba jeden z tých, čo sa im dostal do rúk ako živé, to neprežil.

"Na pasienku to už ráno vyzeralo, akoby sa nič nestalo. Len krkavce boli znamením, že to tak nie je. Syslíky si však v priebehu dňa obnovovali svoje nory a večer tu už bola idylka," píšu ochranári. Sysle sú známe tým, že pri ich lúke sa zastavujú ľudia, ktorí ich chodia pozerať a kŕmiť. Tí menej bojazliví sa dajú chytiť a chodia si brať lahôdky priamo z rúk ľudí.

Na zatpenej lúke boli stovky utopených a stovky vytopených sysľov. "Tých vytopených sme ratovali. Po tom, ako ich vytopí sú stuhnutí. Na pohľad umierajúci. Sú schúlení a čakajú na smrť. Teplo ich však môže dostať znova do života. A to sa podarilo," konštatujú.

Sysle sušili hneď na mieste v dvoch autách a tie, čo vyschli a boli akčné hneď aj púšťali.

"Ďakujeme všetkým, čo nám pomáhali a nebolo ich málo," dodávajú ochranári.

Občianske združenie Živá planina o sebe na sociálnej sieti uvádza, že zabezpečuje praktickú ochranu ohrozených druhov a biotopov, vzdeláva a vychováva k zodpovednému vzťahu k životnému prostrediu, popularizuje ochranu prírody, realizuje výskumy prírodných zložiek a ľudských aktivít, ktoré na ne vplývajú či zapája do svojich akcií občanov miestnych komunít.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Živá planina

TISOVEC: Študenti vytvorili náučný chodník, ktorý priblíži život sysľa pasienkového

Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross