No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Tornádo trvalo len pár minút, obyvatelia pokračujú v odstraňovaní škôd

Tornádo, ktoré sa včera popoludní prehnalo obcou Gemerská Ves, trvalo len pár minút. Napáchalo veľké škody na majetku obyvateľov, ktoré ešte nemajú vyčíslené. K zraneniam našťastie nedošlo. V obci ale vyhlásili mimoriadny stav. Ako pre Rimava.sk ďalej uviedla starostka obce Monika Lévaiová, vietor prišiel po tretej hodine. " Mysleli sme si, že ide nejaká víchrica, aj sa stmievalo, elektrina nám vypadla. Po štvrtej už len volali, čo sa stalo. Bolo to len pár minút, no bralo všetko so sebou," priblížila starostka Lévaiová.

Článok pokračuje pod reklamouPodľa jej slov sa snažili ešte včera pozakrývať strechy, no skoro sa stmievalo. Pomáhali im šak profesionálni aj dobrovoľní hasiči. Dnes pokračujú s dobrovoľníkmi. "Plachtou čo sme vedeli, sme včera zakryli," hovorí starostka, ktorá hneď ráno objednávala materiál. "Sú to štyri úplné strechy na rodinných domoch, plus ešte garáže altánky, prístavby. Je to obrovská škoda," začala vyratúvať starostka obce s približne tisickou obyvateľov, ktorí sa s takýmto problémom u nich ešte nestretli. "V minulosti sme tu mali povodne," dodala.

O tornáde spojenom so supercelou informoval Slovenský hydrometeorologický ústav. Podľa ich informácií sa na Slovensku vyskytlo takmer presne po dvoch rokoch. Niektoré supercely priniesli obrovské krúpy, najmä na Hornom Zemplíne, pričom jedna z nich skutočne vyprodukovala aj tornádo.

Vyskytlo sa okolo 16:00 LSEČ v obci Gemerská Ves, cez ktorú prešlo takzvané hákovité echo supercely postupujúcej ďalej na severovýchod. "Práve na jeho okraji je výskyt tornád v rámci superciel najpravdepodobnejší," avizujú v SHMU, kde včera nevylučovali vznik tornáda.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: DHZ Gemerská Ves

FOTO-VIDEO: Gemerskou Vsou sa prehnal silný vietor pripomínajúci tornádo. Poškodil viacero striech v stometrovom úseku

Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross