No active "ca-sidebar-197687" sidebar

VIDEO: Blesk rozštiepil strom na cintoríne, zasahovali hasiči. Silný vietor polámal aj vŕby na Kurinci

Dôsledky prírodného živlu, ktorý sa prehnal Kurincom pri Rimavskej Sobote, sú viditeľné aj na tretí deň. Návštevníci vodnej nádrže ich chodia len mlčky obzerať. Silný vietor spojený s búrkou polámal v pondelok popoludní aj mnoho hrubých konárov. Podal si aj celé vŕby pri jazere. Najviac ich je vidno pri Rybárskej chate, kde časť jazera využívajú hlavne rybári. Asi štyri vŕby polámalo aj pod priehradou pri výpuste z jazera. Podľa rybárov, ktorí boli počas veternej búrky v karavane, bolo len šťastím, že sa nič vážnejšie nestalo.

Článok pokračuje pod reklamou„Odfúklo nám dva altánky a pod hrádzou zvalilo štyri stromy. Až do ďateliny nám veci odfúklo. Vytrhalo aj kolíky pripevnené k zemi," povedal jeden z rybárov, ktorý chytá už asi 40 rokov, ale niečo až takéto veľké nezažil. Podľa jeho slov bolo počuť veľký vietor, ale hlavne búchanie neďalekého transformátora. „Bolo vidno z toho smeru až žiaru," dodal.

Ľudia s prichádzajúcou búrkou a mračnami utekali z kúpaliska. Podľa slov riaditeľa Technických služieb mesta Tibora Barta sa nič vážnejšie nestalo a odišli aj ľudia z kúpaliska aj kempingu. Ako dodal, polámalo tam viacero konárov, ešte aj dnes, teda v stredu, tam robia poriadok. Vyvalilo aj smreky pred bránou kúpaliska. Pracovníci, ktorí odstraňujú spadnuté stromy, však budú mať prácu na dlhšiu dobu. „V prvom rade však zachraňovali okolie kúpaliska. Bola to strašná smršť, hlavne na Kurinci," hovorí riaditeľ TSM, ktoré majú kúpalisko v správe.

Blesk udrel aj do stromu na hlavnom cintoríne v R. Sobote. Asi 25-metrový smrek ostal špirálovite rozštiepený na viacerých miestach. Pracovníci v neďalekom Dome smútku počuli veľký buchot. Podľa Barta išlo o najväčší problém, pri ktorom strom ohrozoval hroby a nevedeli už naň vyliezť, a preto zavolali hasičov. „Dostal dva zásahy bleskom. Vytrhalo z neho také triesky ako hrom, ako keby v tom strome niečo vybuchlo. Nevedeli sme sa k nemu dostať, bol aj v kopci. Nemáme takú techniku," povedal pre Rimava.sk Barto. Hasiči na tom pracovali, od tretej do pol deviatej večer. K stromu sa ale svojou výškovou technikou v kopci dostať nevedeli, opílili tak okolité konáre pri ceste a musela prísť ďalšia technika z Lučenca.

Pri záchrane života a ochrane zdravia sú niekedy dôležité aj sekundy. Hasiči vybavení technikou tentokrát zápasili so stromom na komplikovanom mieste viac ako päť hodín. Pri opiľovaní museli dávať pozor, aby čo najmenej poškodili mramor na hroboch pod stromom. Keby sa však strom zvalil, poškodil by ešte viac náhrobných kameňov. Dvaja hasiči motorovou pílou postupne opiľovali vetvy a urobili si tak plochu, ktorá tlmila ďalšie nárazy. Korunu stromu, ktorá sa kývala, spúšťali aj pomocou lana a kmeň postupne po klátikoch zhadzovali ku koreňom. Podľa ich slov boli konáre v mieste zasiahnutého bleskom omnoho tvrdšie, ako inde, lebo zatupili aj pílu. Podľa slov správcu cintorína v uplynulých rokoch vypiľujú postupne nebezpečné a vysoké stromy a v cintoríne platí zákaz ich vysádzania.

Zdroj: Rimava.sk

VIDEO: Prietrž mračien udrela aj na R. Sobotu: Vyvalila stromy a strhla strechy

Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross