No active "ca-sidebar-197687" sidebar

VIDEO: Ocenenie TOP projekt Zelené Oázy 2020 získal zrealizovaný plán z okresu R. Sobota

Na severe okresu Rimavská Sobota pribudla nová vyhliadka a vysadené boli aj stromy vedúce k chate. Ide o Terénne informačné stredisko Burda. Realizáciu projektu podporila Nadácia Ekopolis a tento rok získal aj ocenenie TOP projekt Zelené Oázy. Podporený bol sumou 3 500 eur a spoluúčasť malo OZ Nová Burda vo výške okolo 900 eur. Ako pre Rimava.sk priblížil správca horskej chaty Burda a dobrovoľný strážca prírody Zdeno Pochop, aj vďaka tejto podpore vedeli zrealizovať projekt. V priebehu roka tak vznikla drevená vyhliadka na dolinu Roveň a alej k sedlu Burda.

"Podali sme žiadosť, boli sme vybraní hneď v prvom kole," povedal Pochop a dodal, že 12 metrov široká vyhliadka je k dispozícii od septembra. Chata sa nachádza v západnej časti Muránskej planiny pod Fabovou hoľou či prameňom rieky Rimava.

Článok pokračuje pod reklamouMedzi novými stromami pribudla pri ceste vedúcej k chate jarabina vtáčia a smrekovec opadavý. Podľa správcu preto, lebo jarabina má aj ďalšie úžitky. "Kvitne a láka na seba hmyz a keď dozrejú plody, je to potrava pre zver," vysvetlil Pochop s tým, že pre smrekovec sa rozhodli, lebo sa nachádzajú v lokalite sedla, kde je stále pohyb vetra. "Na tieto podmienky je veľmi vhodný a odoláva silným vetrom," doplnil. Sadiť ich mali pôvodne študenti EGT v Tisovci. Zámery však zmarila pandémia koronavírusu.

Nejde však o prvé stromčeky, ktoré boli vysadené v okolí. Sadili a zalesňovali dobrovoľníci už v uplynulých rokoch. "Vznikla pri nás holina na plochách mestských lesov Tisovec, sadili sme buky, jedle, smreky a javor," vysvetlil správca chaty.

Ročne toto stredisko navštívi okolo 5 000 turistov, asi 40 percent z nich sú cykloturisti. Prechádzajú tade aj cyklotrasy aj konské trasy. Tento rok u nich pribudol prístrešok pri ohni, ktorý zdobí stožiar s vyrezávanými medvedíkmi.

"Radi podporujeme nápady, ktoré si občania sami vymyslia, zrealizujú a v konečnej fáze aj užívajú výsledky svojej práce," priblížil programový manažér Milan Hronec z Nadácie Ekopolis. Tento rok dostali 179 žiadostí a podporili 23 z nich. Celkovo sumou okolo 60 tisíc eur. "Bola to výborná akcia. Ďakujeme, že ste a že môžeme s vami spolupracovať," uviedol riaditeľ Nadácie Ekopolis Peter Medveď. Ako avizuje, ďalší ročník sa zamerajú na to, aby pomohli organizáciám, ale aj samosprávam sadiť stromy lepšie.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: fb horska chata burda

Počas mesiaca lesov si nad Tisovcom môžete zasadiť svoj stromček

Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross