No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Počas mesiaca lesov si nad Tisovcom môžete zasadiť svoj stromček

V kopcoch nad Tisovcom v okrese Rimavská Sobota budú počas najbližších víkendov sadiť malé stromčeky. V apríli, ktorý je mesiacom lesov, by sa tu mali stretnúť desiatky dobrovoľníkov, turistov či priaznivcov prírody, ktorým osud lesa a životného prostredia nieje ľahostajný. Podujatie pod názvom "Zasaď si svoj strom" je naplánované v Sedle Burda, lokalite, kde po kalamite v minulosti zachraňujú les sadením nových sadeníc.

„Budeme sadiť buk, jedľu a možno aj javory," priblížil pre Rimava.sk správca horskej chaty Burda a dobrovoľný strážca prírody Zdeno Pochop. Podľa jeho slov ide o čisto dobrovoľnú akciu, kde ľuďom poskytnú náradie a sadenice, a keď bude treba, radi sprostredkujú aj ubytovanie. „Budú tam lektori či lesníci, ktorí povedia ako sa to správne robí a budú dobrovoľníkov učiť sadiť stromčeky. Na úvod sa povie, že prečo je to dôležité," doplnil.

Správca chaty ďalej podotkol, že u nich nejde o prvú takúto aktivitu a najnovšie ňou reagujú aj na vedcami podložené informácie, že obnova lesov a stromov má pozitívny vplyv na klimatické zmeny. Možnosť dozvedieť sa viac o lese tak budú mať aj rodiny s deťmi, duševne pracujúci ľudia tu nájdu tiež potrebné odreagovanie. „Nieje pritom dôležité koľko kusov zasadia, či jeden, desať alebo stovky. Je to na každom, ako komu bude chutiť," dodáva. Ako správca poznamenal, na jar je vhodné obdobie k sadeniu nových stromčekov, pretože vtedy idú prirodzene do vývinu a ďalšieho rastu.  Prvý aprílový termín sa kvôli zmene počasia a sneženiu nesadilo, k dispozícii je tak víkend pred a po Veľkej noci.

Terénne informačné stredisko Burda, pri ktorom boli stromčeky vysadené, sa nachádza v centrálnej časti na Burde v Národnom parku Muránska planina (NPMP). Ide pritom o dôležitú križovatku turistických trás. Turisti zrub využívajú na niekoľkokilometrovom úseku medzi Pohronskou Polhorou a salašom Zbojská, trasou prechádzajú peši na bicykloch aj na koňoch. Neďaleko od chaty sa nachádza Fabova hoľa (1439m.n.m.) a pramení aj rieka Rimava, ktorá preteká celým okresom.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Profil horská chata Burda 


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross