No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Vzácne plemeno koní presunú z Muránskej planiny do Topoľčianok

4. apríla 2023 | | |  | 
Zdroj foto: FB MPRV SR

Pred niekoľkými mesiacmi sme vás informovali o tom, že Správa Národného parku (NP) Muránska planina bude rozvíjať chov norika muránskeho typu. Vtedy to konštatoval riaditeľ správy Ján Šmídt v súvislosti so schválenou zonáciou NP Muránska planina a prevodom pozemkov a nehnuteľného majetku dvora Veľká lúka – žrebčína, na správu parku.

Dnes (4. apríla) sa ale situácia zmenila. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR na sociálnej sieti uviedlo, že Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR, po prevode majetkov do Správy NP Muránska planina, neprevzalo kone a ani personál – zamestnancov, ktorí sa o ne starajú.

Článok pokračuje pod reklamou


"Keďže ani v dodatočnej lehote, zabezpečenej dodatkom k delimitačnému protokolu nedošlo k podpisu dohody a právnych úkonov umožňujúcich štátnemu podniku LESY Slovenskej republiky využívať pozemky a stavby na Veľkej lúke, pripravujeme presun stáda norika muránskeho typu z Veľkej lúky (Muránska planina) do Národného žrebčína v Topoľčiankach. Ide celkom o 43 žrebcov a valachov," uviedlo MPRV SR na Facebooku.

Tiež dodalo, že ich cieľom je zabezpečiť adekvátnu starostlivosť o noriky. "Aby bol zachovaný genotyp tohto, na Slovensku vyšľachteného pracovného koňa. Národný žrebčín Topoľčianky je inštitúciou, ktorá má s chovom a zachovávaním vlastností plemien vyše storočnú skúsenosť a je uznávanou autoritou v oblasti chovu a starostlivosti o kone. Koordinujeme presun s Lesmi SR a Národným žrebčínom pod dohľadom veterinárnych autorít," doplnil agrorezort.

Na záver ešte podotkol, že pokiaľ sa MŽP SR rozhodne prevziať zodpovednosť za chov norika vo Veľkej lúke, MPRV SR bude spolupracovať.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross